FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EQA |
| Lat/Long: | 37-46-26.8000N 096-49-03.8000W 37-46.446667N 096-49.063333W 37.7741111,-96.8177222 (estimated) |
| Elevation: | 1379.3 ft. / 420.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of EL DORADO, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04 & 22, 15 & 33; HIRL 4/22 AND 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 120.875 (316-322-8095) |
| WICHITA APPROACH: | 134.8 |
| WICHITA DEPARTURE: | 134.8 |
| WX AWOS-3P at 3AU (14 nm SW): | 124.175 (316-733-6696) |
| WX AWOS-2 at 1K1 (14 nm W): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX ASOS at AAO (19 nm W): | 134.025 (316-636-2541) |
| WX AWOS-3PT at BEC (19 nm W): | 119.45 (316-515-7116) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr080/36.4 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS 100LL:100 LL, JET A, MOGAS 24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4204 x 75 ft. / 1281 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 18.0 | | Double wheel: | 23.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 37-46.213762N | | 37-46.717103N |
| Longitude: | 096-49.386525W | | 096-48.787055W |
| Elevation: | 1375.8 ft. | | 1378.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 043 true | | 218 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. trees, 290 ft. from runway, 175 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear 15 FT TREES, 60-200 FT DSTC, 215 FT L. | | none |
Runway 15/33
| Dimensions: | 4200 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 37-46.750788N | | 37-46.105217N |
| Longitude: | 096-49.197643W | | 096-48.883577W |
| Elevation: | 1373.4 ft. | | 1379.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 154 magnetic, 159 true | | 334 magnetic, 339 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1160 ft. from runway, 24:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF EL DORADO 220 E 1ST AVE EL DORADO, KS 67042 Phone 316-321-9100 |
| Manager: | LARRY ARNOLD 220 E 1ST AVE EL DORADO, KS 67042 Phone 316-321-1327 |
Additional Remarks
| - | AVOID FLT OVR PRISON N OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
| - | AFT HRS PHONE NMBR POSTED AT ARPT. |
| - | COURTESY CAR. |
| - | TERMINAL ACCESS AFT HRS CTAF. |
| - | PHYS ADR 1485 S.E. 30TH. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (360KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
3AU - Augusta Municipal Airport (14 nm SW)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (14 nm W)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (19 nm W)
KBEC - Beech Factory Airport (19 nm W)
K50 - Cook Airfield (21 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by cshayes
Photo taken 07-Aug-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of El Dorado/Capt Jack Thomas Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunrise | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunset | | 20:39 | | 01:39 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 02:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 20:36:51 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 15:36:51 |
|
| METAR |
| KEQA | 272015Z AUTO 08009KT 10SM SCT035 SCT043 28/18 A2996 RMK AO2
|
K3AU 14nm SW | 272015Z AUTO 09007G14KT 10SM SCT042 27/13 A2995 RMK AO2
|
KAAO 19nm W | 271954Z AUTO 09010KT 10SM CLR 26/17 A2995 RMK AO2 SLP132 T02610167
|
KBEC 19nm W | 272015Z AUTO 09010KT 10SM SCT042 27/16 A2995 RMK AO2 T02720160
|
|
| TAF |
KIAB 23nm SW | 271800Z 2718/2824 12010G16KT 9999 SCT035 BKN120 OVC200 QNH2992INS BECMG 2722/2723 12009KT 9000 -SHRA VCTS SCT010 BKN020CB OVC100 QNH2992INS TEMPO 2723/2805 VRB15G25KT 6000 TSRA SCT010 OVC015CB BECMG 2806/2807 04006KT 8000 -SHRA VCTS SCT004 BKN008 OVC020CB QNH2997INS TEMPO 2807/2815 VRB10G20KT 6000 TSRA BKN004 OVC015CB BECMG 2815/2816 03006KT 8000 -SHRA VCTS SCT008 BKN018CB OVC080 QNH2989INS TX28/2721Z TN18/2812Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|