FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FMZ |
| Lat/Long: | 40-35-09.9513N 097-34-23.2916W 40-35.165855N 097-34.388193W 40.5860976,-97.5731366 (estimated) |
| Elevation: | 1636.4 ft. / 498.8 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 3 miles S of FAIRMONT, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68354 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 AMGR RESIDENCE ON ARPT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at JYR (19 nm N): | 124.175 (402-362-3785) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 119.4/278.8 (HASTINGS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BEKLOF | | at field | | 392 | | 03E | | FMZ | ..-. -- --.. |
| YORK | | 168/18.8 | | 257 | | 06E | | JYR | .--- -.-- .-. |
| FAIRBURY | | 317/30.8 | | 293 | | 06E | | FBY | ..-. -... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:CTC AMGR FOR FUEL; CASH OR CK ONLY. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 4317 x 75 ft. / 1316 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-35.671498N | | 40-34.960525N |
| Longitude: | 097-34.267673W | | 097-34.264780W |
| Elevation: | 1635.3 ft. | | 1634.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3021 x 60 ft. / 921 x 18 m |
| Surface: | concrete, in poor condition SGFNT CRACKS, SPALLS, & ALKALI-SILICA REACTIVITY. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 40-35.126662N | | 40-34.775977N |
| Longitude: | 097-34.793887W | | 097-34.331033W |
| Elevation: | 1635.8 ft. | | 1632.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 135 true | | 312 magnetic, 315 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NEBR. DOT, DIVISION OF AERONAUTICS 1600 NEBRASKA PARKWAY LINCOLN, NE 68502-4101 Phone 402-471-2371 |
| Manager: | TIM KRIENERT 13 AIRBASE ROAD, FAIRMONT STATE AIRFIELD FAIRMONT, NE 68354-4057 Phone 402-266-1890 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (207KB) |
| NDB RWY 17 | |
download (163KB) |
| NDB RWY 35 | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (356KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJYR - York Municipal Airport (19 nm N)
08K - Harvard State Airport (23 nm W)
KHJH - Hebron Municipal Airport (26 nm S)
KAUH - Aurora Municipal Airport/Al Potter Field (27 nm NW)
KSWT - Seward Municipal Airport (27 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Fairmont State Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 11:00 |
| Sunrise | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunset | | 20:25 | | 01:25 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 01:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 04:07:38 |
| Local (UTC-5) | 01-May-2026 23:07:38 |
|
| METAR |
KJYR 19nm N | 020355Z AUTO 04005KT 10SM CLR 06/M02 A3015 RMK AO2
|
KHJH 26nm S | 020355Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/M04 A3015 RMK AO2 T00681043
|
KAUH 26nm NW | 020355Z AUTO 05003KT 10SM CLR 06/M02 A3015 RMK AO2 T00571022
|
|
| TAF |
KLNK 40nm E | 011720Z 0118/0218 36012G20KT P6SM FEW040 FM020000 36008KT P6SM FEW080 FEW250 FM021000 27002KT P6SM SKC
|
KGRI 41nm NW | 011723Z 0118/0218 36012G19KT P6SM BKN080 FM020000 02010KT P6SM SCT100 FM020200 VRB06KT P6SM FEW150 FM021500 25008KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|