FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HMT |
| Lat/Long: | 33-44-02.5000N 117-01-20.3000W 33-44.041667N 117-01.338333W 33.7340278,-117.0223056 (estimated) |
| Elevation: | 1514.8 ft. / 461.7 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (1995) |
| From city: | 3 miles SW of HEMET, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92545 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RIVERSIDE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RAL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAYLIGHT HOURS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 05/23 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 118.375 (951-925-6886) |
| MARCH APPROACH: | 133.5 |
| MARCH DEPARTURE: | 133.5 |
| WX AWOS-3 at F70 (11 nm SW): | 119.025 (951-696-1018) |
| WX AWOS-3 at BNG (14 nm NE): | 134.625 (951-922-4674) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY SOUTHERN CALIFORNIA TRACON (SCT) ON 134.0/278.3 WHEN (RIV) MARCH RAPCON CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HDFr093/(8.5) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| RALr108/(25.1) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
| PDZr099/27.6 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| PSPr242/30.6 | | PALM SPRINGS VORTAC | | 115.50 | | 13E |
| ELBr070/35.5 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| OCNr019/35.6 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4315 x 100 ft. / 1315 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 130.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 33-43.844653N | | 33-44.168717N |
| Longitude: | 117-01.748282W | | 117-00.990322W |
| Elevation: | 1505.7 ft. | | 1514.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 063 true | | 230 magnetic, 243 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2014 x 25 ft. / 614 x 8 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 33-44.038502N | | 33-44.189503N |
| Longitude: | 117-01.447020W | | 117-01.093155W |
| Elevation: | 1506.6 ft. | | 1512.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 050 magnetic, 063 true | | 230 magnetic, 243 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF RIVERSIDE 4080 LEMON STREET, 14TH FLOOR RIVERSIDE, CA 92501 Phone 951-955-9722 |
| Manager: | ANGELA JAMISON 4080 LEMON STREET, 14TH FLOOR RIVERSIDE, CA 92501 Phone 951-955-9418 |
Additional Remarks
| - | AIR TANKER ACTIVITY MAY-NOV; FOREST SVC FIRE FIGHTING ACFT FREQUENTLY FLY THE CONVENTIONAL RECTANGULAR PAT WITH FOUR 90 DEG CLEARING TURNS ENTERING THE DOWN WIND LEG ABEAM MIDPOINT OF RY. |
| - | WATCH FOR USFS FIRE FIGHTING ACFT. |
| - | GLIDER, ULTRALIGHT ACT NORTH SIDE OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (272KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (346KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
F70 - French Valley Airport (11 nm SW)
KRIV - March Air Reserve Base (15 nm NW)
KREI - Redlands Municipal Airport (22 nm N)
KSBD - San Bernardino International Airport (24 nm NW)
KRIR - Flabob Airport (25 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of www.photopilot.com
Photo taken 16-Mar-2021
Do you have a better or more recent aerial photo of Hemet-Ryan Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 12:13 |
| Sunrise | | 05:42 | | 12:42 |
| Sunset | | 19:49 | | 02:49 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 03:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 03:58:03 |
| Local (UTC-7) | 26-May-2026 20:58:03 |
|
| METAR |
| KHMT | 270335Z AUTO 21012KT 10SM BKN031 OVC047 13/08 A2981 RMK AO2
|
KF70 11nm SW | 270355Z AUTO 19010KT 10SM OVC034 14/08 A2981 RMK AO2
|
KRIV 15nm NW | 270255Z AUTO 19010KT 10SM OVC037 15/08 A2976 RMK AO2 SLP071 T01540082 53007
|
|
| TAF |
KRIV 15nm NW | 262000Z 2620/2802 15009KT 9999 BKN035 BKN250 510009 QNH2979INS WND 060V180 TEMPO 2620/2622 15012G20KT BECMG 2621/2622 30009KT 9999 SCT040 SCT250 510009 QNH2975INS WND 260V340 TEMPO 2622/2702 30012G20KT BECMG 2702/2703 18009KT 9999 BKN030 BKN250 510006 520609 QNH2977INS WND 140V240 BECMG 2705/2706 17009KT 9999 VCSH SCT015 OVC020 520609 QNH2978INS TEMPO 2706/2712 9000 -DZ BKN015 OVC020 BECMG 2711/2712 16009KT 9999 VCSH SCT008 BKN015 OVC020 510006 520609 QNH2980INS WND 130V230 TEMPO 2712/2719 15010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|