FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | JGG |
| Lat/Long: | 37-14-21.0290N 076-42-57.9460W 37-14.350483N 076-42.965767W 37.2391747,-76.7160961 (estimated) |
| Elevation: | 49 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of WILLIAMSBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23185 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JGG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1800, MAR-OCT 0800-1900 ARPT UNATTND CHRISTMAS DAY - ATTND BY REQUEST. |
| Pattern altitude: | 849 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RY 13/31; PERIMETER LGTS RY H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (757-220-8810) |
| NORFOLK APPROACH: | 119.45 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 119.45 |
| WX ASOS at PHF (12 nm SE): | PHONE 757-874-3682 |
| WX AWOS-3 at FYJ (17 nm N): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr188/12.6 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr112/19.8 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| ORFr317/32.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| RICr128/32.9 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr269/34.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 053/20.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3204 x 60 ft. / 977 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN RWY PAVEMENT. PCI VALUE OF 45. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-14.483717N | | 37-14.216817N |
| Longitude: | 076-43.250367W | | 076-42.680517W |
| Elevation: | 48.0 ft. | | 22.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 120 true | | 311 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 839 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 116 ft. tree, 1790 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear 13 FT TREE 150 FT FM THR 115 L OF CNTRLN; BRUSH APRX 120 FT FM THR, ARND PEN EDGE, 10 FT ABV RWY END. |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 37-14.534333N | | |
| Longitude: | 076-43.152167W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSBURG-JAMESTOWN ARPT. 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
| Manager: | HERON WEIDNER 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
Additional Remarks
| A51-31 | 200 FT DTHR. CLR SLP 15:1 TO DTHR. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 757-229-9256. RY 31 DEP TURN LEFT HEADING 270 DEG TO AVOID SCHOOL 3500 FT OFF RY END. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NORFOLK CD, 4 CLICKS NORFOLK, 5 LEESBURG RADIO (CLICK SLOWLY). IF UN, FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | HELIPAD CLSD CT 122.8 FOR LDG INSTRUCTIONS. |
| - | PAEW ADJECENT TO RY 13/31. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-C | |
download (172KB) |
| VOR-B | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (6 nm NE)
KFAF - Felker Army Airfield (8 nm SE)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (12 nm SE)
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (17 nm N)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking south from 5,000' altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waltrip Williamsburg Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:26 | | 10:26 |
| Sunrise | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 19:29 | | 23:29 |
| Evening civil twilight | | 19:55 | | 23:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 09:21:16 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 05:21:16 |
|
| METAR |
| KJGG | 020855Z AUTO 19005KT 10SM CLR A3017 RMK AO2 51001 $
|
KFAF 9nm SE | 020855Z AUTO 19004KT 10SM CLR 19/15 A3018 RMK AO2 SLP223 T01890152 50001 $
|
KPHF 12nm SE | 020854Z AUTO 20008KT 9SM CLR 18/16 A3019 RMK AO2 SLP221 T01830156 51002
|
KFYJ 17nm N | 020855Z AUTO 18006KT 10SM CLR 19/16 A3017 RMK AO1 60001 T01850155
|
KLFI 20nm SE | 020755Z 19009KT 10SM CLR 20/15 A3017 RMK AO2A SLP223 T02030153 $
|
|
| TAF |
KFAF 9nm SE | 020200Z 0202/0308 20009KT 9999 BKN180 QNH3012INS TEMPO 0202/0206 20012G20KT BECMG 0210/0211 20010G15KT 9999 FEW050 SCT200 QNH3020NS BECMG 0221/0222 20009KT 9999 SKC QNH3022INS TX28/0220Z TN17/0211Z
|
KPHF 12nm SE | 020520Z 0206/0306 21012KT P6SM SCT100 BKN250 FM021600 19010KT P6SM SCT050 SCT250 FM030000 17010KT P6SM SCT250
|
KLFI 20nm SE | 020100Z 0201/0307 20012G18KT 9999 SCT040 BKN100 QNH3009INS BECMG 0204/0205 23009KT 9999 SCT030 BKN050 QNH3011INS BECMG 0213/0214 20009KT 9999 FEW040 SCT070 QNH3014INS TX27/0221Z TN18/0205Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|