FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FXE |
| Lat/Long: | 26-11-50.2057N 080-10-14.5426W 26-11.836762N 080-10.242377W 26.1972794,-80.1707063 (estimated) |
| Elevation: | 13.4 ft. / 4.1 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2015) |
| From city: | 5 miles N of FORT LAUDERDALE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33309 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FXE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport US CUSTOMS AVBL 0800-2359. |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.85 |
| WX ASOS: | 119.85 (954-772-2537) |
| EXECUTIVE GROUND: | 121.75 |
| EXECUTIVE TOWER: | 120.9 239.3 |
| MIAMI APPROACH: | 119.7 |
| MIAMI DEPARTURE: | 119.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.95 |
| BHHIA STAR: | 120.5 |
| BNICE DP: | 126.05 |
| CPTAN STAR: | 124.6 |
| DEKAL STAR: | 126.85 |
| DORRL DP: | 126.05 |
| FEALX DP: | 126.05 |
| FORT LAUDERDALE DP: | 126.05 ;AARPS, BNICE, DORRL,FRSBE, H 126.05 ;BEECH-FLL DEPARTING WEST 126.85 ;BEECH-FLL DEPARTING EAST 126.85 ;MAYNR |
| FORTL STAR: | 133.775 |
| FRSBE DP: | 126.05 |
| GABOW DP: | 126.05 |
| HROCK DP: | 126.05 |
| JESTR STAR: | 124.6 |
| KYAKS STAR: | 128.6 |
| LIFRR DP: | 126.05 |
| MAYNR DP: | 126.05 |
| OLAHS STAR: | 126.85 ;6000 FT AND ABV 128.6 ;5000 FT & BLW |
| TEEKY STAR: | 133.775 |
| TOREZ STAR: | 126.85 |
| WX ASOS at PMP (4 nm NE): | 120.55 (954-783-3720) |
| WX ASOS at FLL (8 nm S): | 135.0 (954-359-7857) |
| WX AWOS-3 at BCT (11 nm N): | PHONE 561-391-2696 |
| WX ASOS at HWO (12 nm S): | 135.475 (954-983-5904) |
| WX ASOS at OPF (18 nm S): | 125.9 (305-681-4063) |
- MIAMI APCH/DEP FREQS USABLE 4000' AND BELOW.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLLr004/7.4 | | FORT LAUDERDALE VOR/DME | | 114.40 | | 06W |
| DHPr026/25.7 | | DOLPHIN VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| VKZr002/26.7 | | VIRGINIA KEY VOR/DME | | 117.10 | | 04W |
| PBIr192/29.3 | | PALM BEACH VORTAC | | 115.70 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 18 /F/A/X/T | | Single wheel: | 56.0 | | Double wheel: | 81.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 26-11.854473N | | 26-11.961803N |
| Longitude: | 080-10.851928W | | 080-09.760190W |
| Elevation: | 11.7 ft. | | 11.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 084 true | | 271 magnetic, 264 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 48 ft. trees, 2470 ft. from runway, 550 ft. right of centerline, 47:1 slope to clear | | 131 ft. bldg, lighted, 4760 ft. from runway, 75 ft. left of centerline, 35:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /F/B/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RY 13/31 CLSD 2200-0700 WHEN RY 09/27 IS OPERATIONAL FULL LENGTH. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 26-11.936595N | | 26-11.522922N |
| Longitude: | 080-10.432070W | | 080-09.861643W |
| Elevation: | 12.3 ft. | | 10.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 129 true | | 316 magnetic, 309 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. tree, 1078 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 13 ft. road, 645 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT LAUDERDALE PO BOX 14250 FORT LAUDERDALE, FL 33301 Phone 954-828-5000 CONTACT PERSON: RUFUS JAMES 954-828-4968 |
| Manager: | RUFUS JAMES 6000 NW 21ST AVE FT LAUDERDALE, FL 33309 Phone 954-828-4968 |
Additional Remarks
| - | REQUEST PROGRESSIVE TAXI IF UNFAMILIAR. |
| - | MAINTENANCE ENGINE RUN-UPS PROHIBITED 1900-0700. |
| - | RY 27 NIGHTTIME PREFERENTIAL USE RY FOR ALL ACFT DEPARTURES WHEN WINDS PERMIT. |
| - | RY 09 NIGHTTIME PREFERENTIAL USE RY FOR ALL ACFT ARRIVALS WHEN WINDS PERMIT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CALL AMGR 954-828-4955. |
| - | US CUSTOMS RAMP CLOSED TO ARRIVING AIRCRAFT 0000-0800. |
| - | PPR FOR ACFT IN EXCESS OF RY WEIGHT BEARING CAPACITY. CALL AMGR MON-FRI 954-828-4955. |
| - | PORTIONS OF RY 31 RUN-UP AREA(WEST OF TWY 'B')ARE NOT VISIBLE FROM THE ATCT. |
| - | CUSTOMS RAMP LOCATED TWY G7. |
| - | USE CTN FOR DRONES AUTH AOB 400 FT WI CLASS D. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP 954-828-4955 |
| - | FLOCKS OF BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ALL ACFT OPERATORS AVOID OVERFLIGHTS OF RESIDENTIAL AREA ONE-HALF MILE SW OF ATCT. |
| - | TAXILANE 'C'(SW OF TWY 'B') IS A NON-CONTROLLED OPERATIONAL AREA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BHHIA THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (395KB) |
| BHHIA THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (149KB) |
| CPTAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (373KB) |
| CPTAN THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (263KB) |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| DVALL FOUR | |
download (145KB) |
| FORTL NINE | |
download (186KB) |
| JESTR ONE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (276KB) |
| KYAKS THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| OLAHS THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (406KB) |
| OLAHS THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (163KB) |
| TEEKY FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (588KB) |
| TOREZ ONE (RNAV) | |
download (152KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 **CHANGED** | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (149KB) |
Departure Procedures |
| BNICE TWO (RNAV) | |
download (219KB) |
| DORRL TWO (RNAV) | |
download (227KB) |
| FEALX TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (304KB) |
| FORT LAUDERDALE TWO | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| FORT LAUDERDALE TWO | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| FRSBE TWO (RNAV) | |
download (206KB) |
| GABOW TWO (RNAV) | |
download (232KB) |
| HROCK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| LIFRR TWO (RNAV) | |
download (215KB) |
| MAYNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPMP - Pompano Beach Airpark (4 nm NE)
KFLL - Fort Lauderdale/Hollywood International Airport (8 nm S)
KBCT - Boca Raton Airport (11 nm N)
KHWO - North Perry Airport (12 nm S)
KOPF - Miami-Opa Locka Executive Airport (18 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by William Ward
Photo taken 02-Feb-2020
looking east-southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Lauderdale Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 19:59 | | 23:59 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 12:18:14 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 08:18:14 |
|
| METAR |
| KFXE | 161153Z 00000KT 10SM CLR 26/23 A3008 RMK AO2 SLP187 T02560233 10256 20222 51017
|
KPMP 4nm NE | 161153Z 00000KT 10SM CLR 26/21 A3008 RMK AO2 SLP188 T02610211 10261 20222 53018 $
|
KFLL 8nm S | 161153Z 35003KT 10SM FEW025 FEW200 26/21 A3007 RMK AO2 SLP183 T02610211 10261 20239 51017
|
KBCT 12nm N | 161153Z 00000KT 10SM FEW030 25/21 A3009 RMK CB DSNT N-NE MOV NW
|
KHWO 12nm S | 161153Z 00000KT 10SM CLR 26/21 A3008 RMK AO2 SLP187 6//// 7//// T02610211 10261 20233 51018 PNO $
|
KOPF 18nm S | 161153Z 00000KT 10SM CLR 26/21 A3008 RMK AO2 SLP187 T02610206 10261 20228 51018 $
|
|
| TAF |
| KFXE | 161133Z 1612/1712 VRB04KT P6SM SCT030 FM161400 11009KT P6SM SCT030 FM161600 10014G22KT P6SM SCT030 FM170100 10008KT P6SM FEW030
|
KFLL 8nm S | 161133Z 1612/1718 VRB04KT P6SM SCT030 FM161600 11014G24KT P6SM SCT030 FM170100 11008KT P6SM FEW030 SCT250 FM171100 10011KT P6SM SCT030
|
KOPF 18nm S | 161133Z 1612/1712 VRB04KT P6SM FEW030 FM161500 10009KT P6SM SCT030 FM161800 11012G20KT P6SM SCT030 FM170100 10008KT P6SM FEW030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|