FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GWW |
| Lat/Long: | 35-27-37.9990N 077-57-53.7390W 35-27.633317N 077-57.895650W 35.4605553,-77.9649275 (estimated) |
| Elevation: | 133.6 ft. / 40.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (1990) |
| From city: | 3 miles N of GOLDSBORO, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27863 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN 1300-1700 UNATNDD FEDERAL HOL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; ODALS RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPIS RWY 05 & 23 OPERS CONS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3P: | 118.975 (919-731-4473) |
| SEYMOUR JOHNSON APPROACH: | 121.175 |
| SEYMOUR JOHNSON DEPARTURE: | 121.175 |
| WX AWOS-3PT at GSB (7 nm S): | 317.625 |
| WX AWOS-3P at W40 (15 nm S): | 120.075 (919-658-8067) |
| WX AWOS-3 at ISO (19 nm SE): | 132.75 (252-522-2712) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC (ZDC) ON 123.85/279.65 (NEW BERN RCAG) WHEN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ISOr290/20.6 | | KINSTON VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| TYIr207/33.5 | | TAR RIVER VORTAC | | 117.80 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALWOOD | | 252/32.5 | | 230 | | 09W | | AQE | .- --.- . |
| CLINTON | | 043/35.0 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:24 HR SS FUEL AVAILABLE W CC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5501 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 19 /F/C/X/T | | Single wheel: | 51.0 | | Double wheel: | 71.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-27.279707N | | 35-27.986923N |
| Longitude: | 077-58.242470W | | 077-57.548773W |
| Elevation: | 132.7 ft. | | 132.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 039 true | | 227 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 93 ft. trees, 2163 ft. from runway, 393 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear HAS 9 FT BRUSH 135 FT FM THR OFFSET 327 LEFT OF CNTRLN. | | 52 ft. trees, 782 ft. from runway, 581 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WAYNE COUNTY 240 AVIATION ROAD PIKEVILLE, NC 27863 Phone 919-734-7630 |
| Manager: | GENE DAWSON 240 AVIATION ROAD PIKEVILLE, NC 27863 Phone 919-734-7630 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT; GLIDER & PARACHUTE ACTIVITY PPR CALL 919-734-7630. |
| - | HELICOPTER OPS ON TWY LEADING TO T HANGERS. HELIPAD ON TWY WITH TRAFFIC CONES AND FLAGS. |
| - | BIRD ACTIVITY INVOF ARPT. |
| - | FOR EMERG SVC AFT HRS CALL 919-734-7630. |
| - | FOR CD CTC SEYMOUR JOHNSON APCH AT 919-722-4186. WHEN APCH CLSD, FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (273KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (172KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGSB - Seymour Johnson Air Force Base (7 nm S)
W40 - Mount Olive Municipal Airport (15 nm S)
W03 - Wilson Industrial Air Center Airport (19 nm N)
KISO - Kinston Regional Jetport at Stallings Field (19 nm SE)
KJNX - Johnston Regional Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Wayne Executive Jetport Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 02:04:48 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 22:04:48 |
|
| METAR |
| KGWW | 270155Z AUTO 03011G17KT 10SM OVC022 11/09 A3012 RMK AO2 T01110085
|
KGSB 9nm S | 270055Z AUTO 04011KT 10SM OVC022 M M RMK AO2 SLPNO RVRNO TSNO $
|
KISO 19nm SE | 270150Z 04010KT 10SM OVC020 12/09 A3011
|
|
| TAF |
KISO 19nm SE | 261722Z 2618/2718 03013G22KT P6SM OVC010 TEMPO 2618/2619 OVC009 FM262100 03013G19KT P6SM BKN016 FM270500 03010KT P6SM BKN019 FM271200 03010KT P6SM BKN027 FM271500 03010KT P6SM BKN040 AMD LTD TO CLD VIS AND WIND
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|