FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JQF |
| Lat/Long: | 35-23-15.9730N 080-42-32.8770W 35-23.266217N 080-42.547950W 35.3877703,-80.7091325 (estimated) |
| Elevation: | 704.2 ft. / 214.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1995) |
| From city: | 7 miles W of CONCORD, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28075 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1993 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JQF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD; TDZL RWY 20; HIRL RWY 02/20 & REIL RWY 02 PRESET LOW INTST. ACTVT MALSR RWY 20; REIL RWY 02; TDZL RWY 20; HIRL RWY 02/20 - CTAF. PAPI RWY 02 & 20 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
Airport Communications
| CTAF: | 134.65 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 133.675 |
| WX AWOS-3: | 133.675 (704-785-2145) |
| CONCORD GROUND: | 121.85 [0700-2300] |
| CONCORD TOWER: | 134.65 [0700-2300] |
| CHARLOTTE APPROACH: | 128.325 |
| CHARLOTTE DEPARTURE: | 128.325 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.25 118.55 |
| BARMY DP: | 128.325 |
| BEAVY DP: | 128.325 |
| BOBZY DP: | 128.325 |
| ESTRR DP: | 128.325 |
| ICONS DP: | 128.325 |
| JOJJO DP: | 128.325 |
| JOOLS STAR: | 135.6 |
| KABEE STAR: | 126.15 |
| KERMIT DP: | 128.325 |
| KILNS DP: | 128.325 |
| KNIGHTS DP: | 128.325 |
| KRITR DP: | 128.325 |
| KWEEN DP: | 128.325 |
| LILLS DP: | 128.325 |
| NASCR STAR: | 128.325 |
| WEAZL DP: | 128.325 |
| WX ASOS at CLT (16 nm SW): | PHONE 704-255-5973 |
| WX AWOS-3P at RUQ (18 nm NE): | 118.175 (704-637-6197) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CLTr050/16.8 | | CHARLOTTE VOR/DME | | 115.00 | | 05W |
| BZMr144/38.8 | | BARRETTS MOUNTAIN VOR/DME | | 113.75 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STONIA | | 068/24.9 | | 260 | | 06W | | GHJ | --. .... .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 7402 x 100 ft. / 2256 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition GROOVED FULL LENGTH ASPHALT. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 35-22.666350N | | 35-23.866067N |
| Longitude: | 080-42.683177W | | 080-42.412698W |
| Elevation: | 639.4 ft. | | 704.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 016 magnetic, 010 true | | 196 magnetic, 190 true |
| Displaced threshold: | no | | 650 ft. |
| Declared distances: | TORA:7400 TODA:7400 ASDA:7400 LDA:7400 | | TORA:7400 TODA:7400 ASDA:7000 LDA:6350 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, lighted |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 13 ft. trees, 281 ft. from runway, 248 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear | | 127 ft. trees, 3200 ft. from runway, 500 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Runway edge lights: | non-standard |
| Latitude: | 35-22.927833N | | |
| Longitude: | 080-42.752667W | | |
| Elevation: | 652.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CONCORD 9000 AVIATION BLVD CONCORD, NC 28027 Phone 704-920-5900 |
| Manager: | DIRK VANDERLEEST 9000 AVIATION BLVD CONCORD, NC 28027 Phone 704-920-5912 |
Additional Remarks
| A39-02/20 | PCR VALUE: 450/F/D/X/T |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC CLT APCH AT 704-359-0241. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JOOLS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (276KB) |
| KABEE THREE (RNAV) | |
download (152KB) |
| NASCR ONE (RNAV) | |
download (142KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 20 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
Departure Procedures |
| BARMY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (233KB) |
| BEAVY SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (215KB) |
| BOBZY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (235KB) |
| ESTRR SIX (RNAV) **NEW** | |
download (203KB) |
| ICONS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (203KB) |
| JOJJO SIX (RNAV) **NEW** | |
download (255KB) |
| KERMIT FIVE **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (370KB) |
| KILNS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (207KB) |
| KNIGHTS FOUR **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (368KB) |
| KRITR SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (203KB) |
| KWEEN SIX (RNAV) **NEW** | |
download (205KB) |
| LILLS FOUR (RNAV) **NEW** | |
download (183KB) |
| WEAZL SIX (RNAV) **NEW** | |
download (193KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (391KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCLT - Charlotte/Douglas International Airport (16 nm SW)
14A - Lake Norman Airpark (16 nm NW)
KRUQ - Mid-Carolina Regional Airport (18 nm NE)
KEQY - Charlotte-Monroe Executive Airport (23 nm S)
KIPJ - Lincoln County Regional Airport (23 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 26-Dec-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Concord-Padgett Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 12:55:25 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 08:55:25 |
|
| METAR |
| KJQF | 211150Z 00000KT 10SM CLR 22/17 A3011
|
KCLT 16nm SW | 211152Z 10SM FEW085 FEW130 SCT250 22/16 A3008 RMK AO2 SLP192 T02170161 10239 20206 53009
|
KRUQ 18nm NE | 211235Z AUTO 23005KT 10SM CLR 22/16 A3009 RMK AO2 T02220160
|
|
| TAF |
KCLT 16nm SW | 211135Z 2112/2218 19006KT P6SM FEW070 SCT120 FM212000 21007KT P6SM BKN050 PROB30 2121/2203 4SM -TSRA OVC045CB FM220300 03006KT P6SM -SHRA BKN012 FM220500 05007KT 6SM -RA BR OVC008 TEMPO 2207/2211 3SM -RA BR OVC003 FM221700 06005KT 6SM -SHRA BKN010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|