FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JRO |
| Lat/Long: | 38-58-52.8970N 082-34-40.2590W 38-58.881617N 082-34.670983W 38.9813603,-82.5778497 (estimated) |
| Elevation: | 726.2 ft. / 221.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 5 miles SE of JACKSON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45640 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1961 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JRO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1400 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 01/19 - CTAF. PAPI RWY 01 & 19 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 118.825 (740-286-1760) |
| HUNTINGTON APPROACH: | 128.4 |
| HUNTINGTON DEPARTURE: | 128.4 |
| WX AWOS-3PT at PMH (15 nm SW): | 125.175 (740-820-2500) |
| WX AWOS-3PT at EOP (20 nm NW): | 121.45 (740-947-0035) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| XUBr155/(37.6) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| UNIVERSITY | | 238/26.8 | | 250 | | 06W | | UGS | ..- --. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL & JET A1+ AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5201 x 75 ft. / 1585 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 38-58.454917N | | 38-59.308332N |
| Longitude: | 082-34.719433W | | 082-34.622533W |
| Elevation: | 722.5 ft. | | 726.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 005 true | | 190 magnetic, 185 true |
| Displaced threshold: | 331 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 7 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. tree, 919 ft. from runway, 175 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear APCH RATIO 15:1 TO DTHR. | | 15 ft. road, 201 ft. from runway, 230 ft. right of centerline 15 FT ROAD, 0-200 FT DIST, 230 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSON CO COMM 25 E SOUTH ST, PO BOX 606 JACKSON, OH 45640-0606 Phone 740-286-0137 |
| Manager: | DON LEWIS 1800 KEYSTONE STATION RD JACKSON, OH 45640-8701 Phone 740-286-0137 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC HUNTINGTON ATCT AT 304-453-2490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (210KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (209KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (482KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPMH - Greater Portsmouth Regional Airport (15 nm SW)
KEOP - Pike County Airport (20 nm NW)
KGAS - Gallia-Meigs Regional Airport (21 nm SE)
KUNI - Ohio University Airport (21 nm NE)
3I2 - Mason County Airport (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in October 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of James A Rhodes Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 20:45 | | 00:45 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 08:03:46 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 04:03:46 |
|
| METAR |
| KJRO | 270755Z AUTO 13002KT 1SM BR BKN002 BKN005 OVC032 20/20 A2997 RMK AO2 VIS 1/2V2
|
KPMH 15nm SW | 270755Z AUTO 15001KT M1/4SM FG 20/20 A2996 RMK AO2
|
KEOP 20nm NW | 270755Z AUTO 00000KT 1/4SM FG SCT001 OVC043 20/20 A2995 RMK AO2 LTG DSNT N
|
|
| TAF |
KHTS 37nm S | 270523Z 2706/2806 20004KT P6SM BKN045 FM271500 24006KT P6SM BKN025 FM271800 24006KT P6SM VCTS SCT040CB TEMPO 2719/2723 2SM -TSRA BR OVC015CB FM280000 32003KT P6SM BKN050 TEMPO 2803/2806 2SM -TSRA BR OVC015CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|