FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JZI |
| Lat/Long: | 32-42-03.7000N 080-00-11.7000W 32-42.061667N 080-00.195000W 32.7010278,-80.0032500 (estimated) |
| Elevation: | 18.6 ft. / 5.7 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 6 miles SW of CHARLESTON, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29455 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted, SUPPLEMENTARY LGTD WINDCONES RWYS 04, 22, 09 & 27. |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SR-SS, TO ACTVT AND INCR INTST REIL RWY 09 & 27; HIRL RWY 09/27; MIRL RWY 04/22 - CTAF. SR-SS, PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY. SS-SR, REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; HIRL RWY 09/27 OPR CONSLY, TO INCR INTST - CTAF. SS-SR, TO ACTVT MIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 123.775 (843-559-3123) |
| CHARLESTON APPROACH: | 120.7 [1200-0400Z++ MON-SUN; 1500-2300Z++ HOLS.] |
| CHARLESTON DEPARTURE: | 120.7 [1200-0400Z++ MON-SUN; 1500-2300Z++ HOLS.] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.85 |
| WX AWOS-1 at SC80 (6 nm NE): | 122.975 (843-985-0983) |
| WX ASOS at CHS (12 nm N): | PHONE 843-214-2525 |
| WX AWOS-3 at LRO (16 nm NE): | 118.625 (843-849-0438) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CHSr176/11.7 | | CHARLESTON VORTAC | | 113.50 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5350 x 100 ft. / 1631 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 32-42.291312N | | 32-42.302897N |
| Longitude: | 080-00.773787W | | 079-59.730383W |
| Elevation: | 18.6 ft. | | 11.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 089 true | | 274 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | no | | 350 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 110 ft. trees, 3589 ft. from runway, 781 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear | | 16 ft. brush, 438 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear APPROACH SLOPE TO DISPLACED THR. IS 50:1. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4313 x 150 ft. / 1315 x 46 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 56.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 32-41.467087N | | 32-42.068903N |
| Longitude: | 080-00.349825W | | 079-59.901578W |
| Elevation: | 9.8 ft. | | 11.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 037 magnetic, 032 true | | 217 magnetic, 212 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 83 ft. tree, 2221 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear TREE LINE 231 FEET EAST OF RWY 4 THLD 21 FEET HIGH | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHARLESTON CO AVN AUTHORITY 5500 INTL BLVD, # 101 CHARLESTON, SC 29418-6911 Phone 843-767-7000 |
| Manager: | ELLIOTT SUMMEY 5500 INTERNATIONAL BLVD, #101 CHARLESTON, SC 29418 Phone 843-767-7000 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CHARLESTON APCH AT 843-414-2832. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AMYLU THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (371KB) |
| BAGGY THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (400KB) |
| OSPRI SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (534KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (400KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (334KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (309KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
Departure Procedures |
| EXECUTIVE ONE (RNAV) | |
download (274KB) |
| KIAWAH TWO (RNAV) | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCHS - Charleston Air Force Base/International Airport (12 nm N)
KLRO - Mount Pleasant Regional Airport-Faison Field (16 nm NE)
KDYB - Summerville Airport (26 nm NW)
KMKS - Berkeley County Airport (29 nm N)
KRBW - Lowcountry Regional Airport (35 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of CCAA (Charleston County Aviation Authority)
Taken in October 2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Charleston Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 19:51:20 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 15:51:20 |
|
| METAR |
| KJZI | 261935Z AUTO 18015KT 9SM SCT019 SCT026 30/24 A3009 RMK AO2
|
KCHS 12nm N | 261856Z 20017G24KT 10SM SCT030 BKN040 32/22 A3009 RMK AO2 PK WND 18027/1814 SLP187 T03170222
|
KLRO 16nm NE | 261935Z AUTO 18013G21KT 6SM HZ BKN024 BKN032 30/26 A3008 RMK AO2 LTG DSNT NW
|
|
| TAF |
| KJZI | 261728Z 2618/2718 17014G22KT P6SM FEW035 BKN100 FM270000 17010KT P6SM SCT035 BKN250 FM270700 18005KT P6SM SCT025 BKN035 FM271300 19010KT P6SM SCT030 BKN050
|
KCHS 12nm N | 261728Z 2618/2718 19015G25KT P6SM FEW035 SCT250 FM270000 18010KT P6SM SCT035 BKN250 FM270700 19005KT P6SM SCT025 BKN035 FM271400 21010KT P6SM SCT030 BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|