FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MPV |
| Lat/Long: | 44-12-12.5610N 072-33-43.5470W 44-12.209350N 072-33.725783W 44.2034892,-72.5620964 (estimated) |
| Elevation: | 1165.6 ft. / 355.3 m (surveyed) |
| Variation: | 16W (1995) |
| From city: | 3 miles W of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 05641 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MPV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 17; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 132.675 (802-229-2037) |
| WX ASOS at MVL (20 nm N): | 135.625 (802-888-7934) |
- UNICOM BASE STN NOT MANNED CONSLY.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 135.7/282.2 (MONTPELIER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MPVr342/8.6 | | MONTPELIER VOR/DME | | 116.90 | | 16W |
| BTVr129/29.1 | | BURLINGTON VOR/DME | | 117.50 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HANOVER | | 346/34.4 | | 276 | | 15W | | LAH | .-.. .- .... |
| SMUTO | | 045/34.4 | | 221 | | 15W | | DYO | -.. -.-- --- |
| MAHN | | 273/38.8 | | 386 | | 17W | | GMA | --. -- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 31.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 44-12.397022N | | 44-11.672663N |
| Longitude: | 072-34.066883W | | 072-33.524263W |
| Elevation: | 1091.5 ft. | | 1165.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 152 true | | 348 magnetic, 332 true |
| Displaced threshold: | no | | 502 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 415 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear CLNC SLP 0:1 TO RWY 17 DTHR DUE TO 6 FT FENCE ON 6 FT HILL, 240 FT LEFT OF CNTRLN. | | 14 ft. ant, 262 ft. from runway, 197 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear 160 FT TREE, 1200 FT FM DTHR, 140 FT L. OBSTN CLNC SLP 15:1. |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3001 x 75 ft. / 915 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 46.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 44-12.291640N | | 44-12.708633N |
| Longitude: | 072-33.793340W | | 072-33.425667W |
| Elevation: | 1115.5 ft. | | 1084.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 032 true | | 228 magnetic, 212 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF VERMONT 219 N MAIN ST BARRE, VT 05641 Phone 802-279-7146 |
| Manager: | CHRIS BEITZEL 219 N MAIN ST BARRE, VT 05641 Phone 802-272-7725 |
Additional Remarks
| - | FLD COND NOT MON WHEN UNATNDD. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -19C. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859 . |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (315KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (244KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (508KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMVL - Morrisville-Stowe State Airport (20 nm N)
5B9 - Dean Memorial Airport (25 nm E)
KBTV - Patrick Leahy Burlington International Airport (30 nm NW)
KCDA - Caledonia County Airport (32 nm NE)
KLEB - Lebanon Municipal Airport (36 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pete Chaisson- Portland Flight Service
Photo taken 19-Aug-2014
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Edward F Knapp State Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 09:12 |
| Sunrise | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunset | | 19:51 | | 23:51 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 00:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 06:08:39 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 02:08:39 |
|
| METAR |
| KMPV | 300551Z AUTO 16009KT 10SM SCT018 BKN060 OVC100 09/05 A2979 RMK AO2 SLP088 T00940050 10150 20094 57012
|
KMVL 18nm N | 300554Z AUTO 15011G18KT 10SM -RA FEW065 BKN080 OVC100 11/06 A2973 RMK AO2 RAB47 SLP069 P0000 60000 T01060056 10156 20106 58012
|
|
| TAF |
| KMPV | 300522Z 3006/0106 17010KT P6SM -SHRA SCT025 OVC060 FM300800 16008KT 5SM -SHRA BR SCT018 OVC025 FM301000 17008KT 5SM -SHRA BR OVC018 FM302000 32005KT 6SM -SHRA BR BKN012 FM010000 32005KT P6SM OVC022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|