FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NBG |
| Lat/Long: | 29-49-37.9728N 090-01-35.7239W 29-49.632880N 090-01.595398W 29.8272147,-90.0265900 (estimated) |
| Elevation: | 2.1 ft. / 1 m (estimated) |
| Variation: | 00E (2010) |
| From city: | 3 miles S of NEW ORLEANS, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 70037 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NBG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 1600-0000Z++, ALL MON-FRI 1300-0500Z++ CLSD HOL EXC BY NOTAM. CLSD HOL EXCEPT BY NOTAM. |
| Pattern altitude: | TFC PAT: OVERHEAD BREAK ALT 1500'. PAT ALT 1000'. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PCL 123.8 OR 340.2. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| ATIS: | 279.55 |
| NAVY NEW ORLEANS GROUND: | 121.6 270.35 [1300-0500Z++ MON-FRI, 1500-2300Z++ SAT,SUN; CLSD HOL EXC BY NOTAM.] |
| NAVY NEW ORLEANS TOWER: | 123.8 340.2 [1300-0500Z++ MON-FRI, 1500-2300Z++ SAT,SUN; CLSD HOL EXC BY NOTAM.] |
| NEW ORLEANS APPROACH: | 123.85 |
| NEW ORLEANS DEPARTURE: | 123.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.35 263.0 |
| BASE OPS: | 289.6 |
| CG OPS: | 381.8 5696 8984 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| MNSTR STAR: | 133.15 ;EAST |
| PMSV METRO: | 265.8 |
| WX ASOS at NEW (13 nm N): | PHONE 504-245-4366 |
| WX ASOS at MSY (16 nm NW): | PHONE 504-471-4486 |
- ILS UNMONITORED DURING UNMANNED TOWER OPERATIONS.
- FREQS 381.8X, 5696X & 8984 AVBL ON REQ THRU COAST GUARD RDO NEW ORLEANS - NMG.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HRVr220/1.8 | | HARVEY VORTAC | | 114.10 | | 02E |
| RQRr116/33.1 | | RESERVE VOR/DME | | 110.80 | | 02E |
| LEVr004/39.3 | | LEEVILLE VORTAC | | 113.50 | | 02E |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 10000 x 200 ft. / 3048 x 61 m |
| Surface: | PEM, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity PCL NSTD. 3 CLICKS RWY 04 MED INTS. 5 CLICKS RWY 22 MED INTS. 7 CLICKS RWY 04 HI INTS. TTINGS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 29-49.410400N | | 29-50.591900N |
| Longitude: | 090-02.238045W | | 090-00.917283W |
| Elevation: | -2.7 ft. | | -1.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 044 | | 224 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) OLS & WAVE-OFF. | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) OLS & WAVE-OFF. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/GS | | |
Runway 14/32
| Dimensions: | 6000 x 200 ft. / 1829 x 61 m |
| Surface: | PEM, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity MED INTS ALL SETTINGS. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-49.401128N | | 29-48.637037N |
| Longitude: | 090-01.985795W | | 090-01.264117W |
| Elevation: | -2.5 ft. | | -0.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 141 | | 321 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | SALS RWY 32 - OLS. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | U S NAVY OCEANOGRPAHIC OFC-CODE 3142 WASHINGTON, D C 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER NAS NEW ORLEANS NEW ORLEANS, LA 70146 |
Additional Remarks
| E60-22 | HOOK E28(B) (1501') |
| E60-32 | HOOK E28(B) (1025') |
| E60-04 | HOOK E28 (B) (1500') |
| E60-14 | HOOK E28(B) (1025') |
| - | CSTMS/AG/IMG - AVBL TO MIL ACFT/PERS ONLY, COORD WITH AIRFIELD SERVICES DSN 678-3602, C504-678-3602. OTHER CSTMS REQUIREMENTS CTC C504-623-6600 FOR APPOINTMENT. |
| - | TRAN ALERT: OPR 1300-0500Z++. |
| - | CAUTION: NUMEROUS CIV ACFT OPR TO/FR CANALS VCNTY AFLD. |
| - | SERVICE - A-GEAR: MAINTAINED IN RAISED POSN AND IN BATTERY AT ALL TIMES, DO NOT LAND DRCT ON A-GEAR CABLES. |
| - | CG - OPR RSTD 0500-1300Z++ TO CG. DSN 678-3515, C504-678-6032. |
| - | JASU: 4(A/M-47A-4) 4(NC-10) LTD DC PWR. |
| - | FUEL: OPR 1330-0430Z++. FUEL DELAYS FRI-SUN. TRAN ACFT EXP SOME DELAY FOR SVC OUTSIDE NML WORKING HR. J8 |
| - | OIL: O-128-156. |
| - | FLUID: PRESAIR LHOX LOX. |
| - | CAUTION: BIRD HAZ. |
| - | OT CIV ACFT TRNS CLASS D, CTC ATC ON 123.8 FOR CLNC. |
| - | SERVICE: NO LAV SERVICES AVBL. |
| - | CAT B AFLD. |
| - | SERVICE: L-AOE. |
| - | SERVICE-LGTS: CARRIER DECK LIGHTING ON RWY 04 FOR FCLP'S AVBL UPON REQ ONE HR PRIOR. CARRIER DECK RWY 32 UNLIT; VFR/DAY USE ONLY |
| - | ANG- LA ANG AM OPS OPR 1330-2130Z++ TUES-FRI AND UNIT TRNG ACT WEEKEND.LA ANG AM OPS, DSN 457-8637, C504-391-8637, FAX DSN 457-8671, C504-391-8671 |
| - | FIRE DEPT STS CAT II. |
| - | BASE OPS DSN 678-3101, C504-678-3101 OR FAX DSN 678-9575, C504-678-9575 |
| - | CAUTION: 180 DEG TURNS AND PIVOTS ON ASPH UNAUTHD. |
| - | SERVICE LGT- DOUBLE YELLOW TWY END LGT AT END OF TWY K/O, L AND P NOT INSTLD. |
| - | SERVICE: LGT- PILOT CNTRLD AFLD LGT ARE NSTD. ONLY PCL RWY 4/22 HIRL AND RWY 32 SALS. RESPONSE TIME FOR PCL IS NSTD WITH APPROX 10 SEC DELAY FROM PILOT INPUT TO LIGHT INTENS CHANGE |
| - | FOR CIV ACFT LDG PMT (CALP) INFO CTC AFLD MGR C504-678-4592. |
| - | RSTD - PPR ALL ACFT 72 HR PN, SHORT NTC PPR APV ON A CASE-BY-CASE BASIS DSN 678-3602/3, C504-678-3602/3. |
| - | FUEL - LOCAL NOZZLE OPERATORS FOR REFUELING UNAVAILABLE. TRANSIENT AIRCRAFT SHALL PROVIDE THEIR OWN NOZZLE OPERATOR. |
| - | ALL TRANSIENT AIRCRAFT MUST BE AT OR BELOW 475,000 IBS. |
| - | NUMEROUS BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| MNSTR TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (343KB) |
| TRSSH TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (298KB) |
| TRSSH TWO (RNAV), CONT.2 **NEW** | |
download (200KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC/DME RWY 04 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (107KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (85KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (83KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (99KB) |
| VOR/DME OR TACAN Z RWY 04 | |
download (222KB) |
| VOR/DME OR TACAN Z RWY 22 | |
download (194KB) |
| HI-TACAN Y RWY 04 | |
download (505KB) |
| HI-TACAN Y RWY 22 | |
download (456KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (173KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (325KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNEW - Lakefront Airport (13 nm N)
KMSY - Louis Armstrong New Orleans International Airport (16 nm NW)
KGAO - South Lafourche Leonard Miller Jr.. Airport (26 nm SW)
KAPS - Port of South Louisiana Executive Regional Airport (33 nm NW)
KASD - Slidell Airport (33 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of New Orleans Naval Air Station Joint Reserve Base - Alvin Callender Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 19:54 | | 00:54 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 05:11:57 |
| Local (UTC-5) | 31-May-2026 00:11:57 |
|
| METAR |
| KNBG | 310455Z AUTO 22004KT 10SM CLR 25/24 A2993 RMK AO2 SLP136 T02500239
|
KNEW 13nm N | 310453Z 21007KT 10SM CLR 28/24 A2994 RMK AO1 SLP131 T02780244
|
KMSY 16nm NW | 310453Z 18004KT 10SM FEW250 26/24 A2993 RMK AO2 SLP137 T02610239 $
|
|
| TAF |
| KNBG | 3023/3123 20007KT 9999 FEW020 SCT035 SCT150 BKN250 QNH2984INS BECMG 3100/3102 VRB05KT 9999 FEW030 SCT250 QNH2988INS BECMG 3107/3109 VRB03KT 8000 BR BKN025 BKN250 QNH2995INS BECMG 3112/3114 27007KT 9999 NSW FEW030 SCT250 QNH2991INS BECMG 3117/3119 VRB06KT 9999 FEW030 FEW250 QNH2988INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 3022 TIL 3113 TX31/3120 TN23/3111 AMD 2335 FN00319
|
KNEW 13nm N | 301720Z 3018/3118 VRB04KT P6SM FEW035 SCT250
|
KMSY 16nm NW | 301720Z 3018/3124 VRB05KT P6SM FEW040 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|