FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NKX |
| Lat/Long: | 32-52-06.7048N 117-08-35.4920W 32-52.111747N 117-08.591533W 32.8685291,-117.1431922 (estimated) |
| Elevation: | 476.9 ft. / 145.4 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2015) |
| From city: | 3 miles N of SAN DIEGO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92126 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NKX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | FRI 1630-0200Z++, ALL SAT CLSD, ALL SUN 2200-0200Z++, ALL HOL CLSD, ALL MON-THU 1530-0800Z |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT ALSF-1 RWY 24R; PAPI RWYS 6L, 24R & 24L; HIRL & CL RWY 06L/24R - 298.925 OR 135.2. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| ATIS: | 133.475 352.0 |
| MIRAMAR GROUND: | 128.625 307.325 [1530-0800Z MON-THU; 1630-0200Z++ FRI; CLSD SAT; 2200-0200Z++SUN. FLD CLSD NATL HOLS.] |
| MIRAMAR TOWER: | 135.2 298.925 340.2 [1530-0800Z MON-THU; 1630-0200Z++ FRI; CLSD SAT; 2200-0200Z++SUN. FLD CLSD NATL HOLS.] |
| SOCAL APPROACH: | 132.2 |
| SOCAL DEPARTURE: | 119.6 ;WEST 132.2 ;EAST |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.975 254.325 |
| CLASS B: | 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| PMSV METRO: | 342.4 |
| PTD: | 335.625 |
| WX ASOS at MYF (3 nm S): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at SAN (8 nm S): | PHONE 619-607-3429 |
| WX AWOS-3P at SEE (9 nm E): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at RNM (15 nm NE): | PHONE 760-239-7043 |
| WX ASOS at CRQ (17 nm NW): | PHONE 760-795-2628 |
| WX ASOS at NRS (18 nm S): | PHONE 619-437-9890 |
| WX ASOS at SDM (20 nm SE): | 132.35 (619-333-1055) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MZBr024/6.6 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| PGYr318/17.6 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| TIJr322/21.9 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| OCNr133/26.2 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| JLIr225/32.4 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6L/24R
| Dimensions: | 12000 x 200 ft. / 3658 x 61 m |
| Surface: | concrete |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6L | | RUNWAY 24R |
| Latitude: | 32-51.874048N | | 32-52.372503N |
| Longitude: | 117-09.891155W | | 117-07.621938W |
| Elevation: | 425.4 ft. | | 474.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 063 magnetic, 075 true | | 243 magnetic, 255 true |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Approach lights: | OLS | | ALSF1: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category I) SF, OLS |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 6R/24L
| Dimensions: | 8001 x 200 ft. / 2439 x 61 m |
| Surface: | PEM |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6R | | RUNWAY 24L |
| Latitude: | 32-51.928430N | | 32-52.260730N |
| Longitude: | 117-09.100547W | | 117-07.587547W |
| Elevation: | 429.9 ft. | | 476.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 063 magnetic, 075 true | | 243 magnetic, 255 true |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Approach lights: | OLS | | OLS |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC - CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
| Manager: | COMMANDING OFFICER MARINE CORPS AIR STATION MIRAMAR SAN DIEGO, CA 92145 |
Additional Remarks
| E60-24R | HOOK E28(B) (2300') |
| E60-06R | HOOK E28(B) (1052') |
| E60-06L | HOOK E28(B) (2490') |
| E60-24L | HOOK E28(B) (2301') |
| - | CAUTION: WATER ON THE RUBBER BUILD-UP AREAS OF THE RWY MAY PRODUCE POOR TRACTION AND/OR BA AND STANDING WATER ON RWY MAY PRODUCE HYDROPLANING COND. |
| - | NS ABTMT: STRICTLY ENFORCED, MANDATORY PRO AND CRS RULES. ALL TRAN ACFT MUST REVIEW AND SIGN NOISE ABATEMENT FORM WITH FLT PLANNING. |
| - | CAUTION: HIGH MID-AIR POTENTIAL, EXER EXTREME VIGILANCE. |
| - | CAUTION: ALL ACFT ARR/DEP VFR VIA CORRIDOR RULES TO/FR COASTLINE ARE ADZD TO EXER EXTREME CTN TO AVOID HANG GLDR ACT NEAR TORRY PINES GOLF CRS, NKX R-283/5 DME. |
| - | CAUTION: EXTSV GEN AVIATION TFC ALL ALTS, ALL DRCT NEAR AFLD. HIGH VOLUME OF CIV VFR TFC ALONG THE COAST W OF AFLD. |
| - | MISC: ORDNANCE, LIVE OR INERT, NOT PMTD TO RMN ON RON TSNT ACFT. |
| - | SERVICE-LGT: PAPI RRP NOT COINCIDENTAL WITH PAR RY 24L & RY 24R. PAPI UNITS FOR RY 06R/L ARE OPTIMIZED FOR HGT GROUP 2 TYPE ACFT. |
| - | A-GEAR: SHORT FLD A-GEAR RWY 24R NML DE-RIGGED. |
| - | FUEL: J5 |
| - | FLUID: SP LHOX LOX. |
| - | OIL: O-148-156. |
| - | TRAN ALERT: NO AMC FLEET SVC AVBL. ALCE TEAM RQR FOR ALL AMC FLT. LTD TRAN SVC, NO TIE-DOWN, OIL/LABORATORY ANALYSIS OR TRAN MAINT SVC AVBL. |
| - | JASU: (A/M47A-4) (NC-10A1) (NC-10C) |
| - | TRAN ALERT: NO SHUTTLE SVC AVBL. ALL VIP ACFT CTC AIRFIELD OPS ON PTD 15 MIN PRIOR TO ARR. |
| - | RSTD (1 OF 3): PPR FOR ALL TSNT ACFT AND TRANSCOM/JOSAC/NALO ARE RQRD TO CTC VISITING ACFT LINE DSN 307-4284, C858-307-4284 (PPR RSTRD TO 30 MIN BFR/AFT APVD TIME; PPR NOT VALID OUTSIDE OF THIS WINDOW AND MUST BE RE-COORDD TO ARR). |
| - | RSTD (2 OF 3): FOR STAGING (LCL TRNG FLT) OR HIGH VISIBILITY EVENTS (VIP M7 AND ABOVE, MEDEVAC W/BATTLE PATIENTS, OIF/OEF HOMECOMING, HR/ANGEL FLIGHTS ETC.) ARE REQUIRED TO NOTIFY AIROPS 1HR PRIOR TO ARRIVAL DUE TO 3DMAW CG AND STATION CO COORDINATION. |
| - | RSTD (3 OF 3): PLEASE CTC THE OPS DUTY OFFICER AT DSN 307-4277/4284, C858-307-4277/4284. |
| - | TFC PAT: REDUCED RWY SEPARATION STD IN EFF USN/USMC ACFT. OPR ON PARL RWY 700' APART. MULTI PRACTICE APCH RY 06L/R NOT AUTH. RADAR VECTORS TO FINAL APCH EXP STEEP DESCENT. |
| - | AIRFIELD OPRG HRS ARE SUBJECT TO CHANGE; CHECK NOTAMS OR CTC AIRFIELD OPERATIONS TO VERIFY HRS. PILOTS FILING MCAS MIRAMAR AS AN ALTN OR EMERG DIVERT ARE ADVISED TO CALL AIRFIELD OPERATIONS TO VERIFY OPRG HRS. |
| - | CLOSED FIELD OPNS (CFO) ARE RSTRD AND RQR PPR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | TFC PAT: GEN AVN ACFT AUTH TO CONDUCT PAR APCH SUN. APCH SHALL BE IN VFR CONDS TO A LOW APCH ONLY. ACFT NOT AUTH TO LAND FOR SCV EXC IN CASE OF EMERG. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC/DME Y RWY 24R | |
download (147KB) |
| ILS Z OR LOC/DME Z RWY 24R | |
download (151KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24L | |
download (165KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24R | |
download (183KB) |
| HI-TACAN Z RWY 24R | |
download (313KB) |
| TACAN Y RWY 24R | |
download (194KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (165KB) |
Departure Procedures |
| LAKEE THREE | |
2 pages:
[1] [2] (199KB) |
| REDIN FOUR | |
download (93KB) |
| SWOLF NINE | |
2 pages:
[1] [2] (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (236KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (3 nm S)
KSAN - San Diego International Airport (8 nm S)
KSEE - Gillespie Field Airport (9 nm E)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (11 nm S)
KRNM - Ramona Airport (15 nm NE)
KCRQ - Mc Clellan-Palomar Airport (17 nm NW)
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (18 nm S)
KSDM - Brown Field Municipal Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 11-May-2013
looking northeast from 7,000 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:14 | | 12:14 |
| Sunrise | | 05:42 | | 12:42 |
| Sunset | | 19:50 | | 02:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 03:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 13:56:10 |
| Local (UTC-7) | 31-May-2026 06:56:10 |
|
| METAR |
| KNKX | 311255Z AUTO 15003KT 9SM OVC007 16/14 A2991 RMK AO2 SLP123 T01560139
|
KMYF 3nm S | 311253Z AUTO 09003KT 8SM OVC008 16/14 A2991 RMK AO2 SLP125 T01610139
|
KSAN 8nm S | 311251Z 22004KT 10SM OVC011 17/14 A2992 RMK AO2 SLP133 T01670139 $
|
KSEE 9nm E | 311335Z AUTO 00000KT 9SM OVC009 16/13 A2991 RMK AO2
|
KNZY 11nm S | 311252Z AUTO 20004KT OVC009 16/13 A2990 RMK AO2 SLP126 T01560133 $
|
KRNM 15nm NE | 311253Z AUTO 00000KT 10SM CLR 08/08 A2991 RMK AO2 SLP121 T00830078 $
|
KCRQ 17nm NW | 311334Z AUTO 12004KT 10SM OVC005 16/14 A2991 RMK AO2 T01560139
|
KNRS 18nm S | 311253Z AUTO 22004KT 10SM OVC011 16/14 A2992 RMK AO2 SLP131 T01610139 $
|
KSDM 19nm SE | 311253Z AUTO 00000KT 9SM OVC008 16/14 A2991 RMK AO2 SLP124 T01610139
|
|
| TAF |
| KNKX | 310800Z 3108/0114 23003KT 9999 SKC QNH2996INS BECMG 3109/3111 VRB03KT 4800 BKN008 BR QNH3001INS BECMG 3121/3123 27508KT 9999 SKC QNH2995INS FM010300 27003KT 9999 SKC QNH2999INS FM011000 VRB02KT 6000 BKN009 BR QNH3000INS TX23/3122Z TN17/3112Z
|
KSAN 8nm S | 311125Z 3112/0118 VRB04KT P6SM OVC012 FM311630 VRB04KT P6SM SCT018 FM311900 27008KT P6SM SKC FM010500 VRB04KT P6SM BKN010 FM011700 VRB04KT P6SM SCT015
|
KNZY 11nm S | 310700Z 3107/0107 VRB05KT 9999 BKN012 QNH2989INS TEMPO 3108/3113 SCT015 BECMG 3117/3119 25007KT 9999 SCT012 QNH2986INS FM010300 VRB05KT 9999 BKN011 QNH2987INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 3106 TIL 3114 TX21/3123Z TN16/3113Z COR 0747 FS30175
|
KCRQ 17nm NW | 311125Z 3112/0112 VRB03KT 6SM BR BKN008 FM311530 VRB04KT P6SM SCT011 FM311800 25007KT P6SM SKC FM010300 VRB04KT P6SM SCT008 FM010700 VRB03KT 5SM BR BKN007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|