FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ULM |
| Lat/Long: | 44-19-06.1920N 094-30-05.9160W 44-19.103200N 094-30.098600W 44.3183867,-94.5016433 (estimated) |
| Elevation: | 1011.2 ft. / 308.2 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2015) |
| From city: | 2 miles W of NEW ULM, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56073 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ULM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 33; REIL RWY 15; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (507-359-1656) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 127.1/290.2 (REDWOOD FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RWFr101/28.3 | | REDWOOD FALLS VOR/DME | | 113.30 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5401 x 100 ft. / 1646 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 44-19.443452N | | 44-18.667767N |
| Longitude: | 094-30.384995W | | 094-29.780363W |
| Elevation: | 1005.0 ft. | | 1003.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 150 magnetic, 151 true | | 330 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2478 x 160 ft. / 755 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | CLSD WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-19.072803N | | 44-19.341167N |
| Longitude: | 094-30.346997W | | 094-29.919833W |
| Elevation: | 1003.4 ft. | | 1001.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 049 true | | 228 magnetic, 229 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEW ULM 100 N BROADWAY, PO BOX 636 NEW ULM, MN 56073-1795 Phone 507-359-8245 |
| Manager: | JOSEPH STADHEIM 100 N BROADWAY ST NEW ULM, MN 56073-1795 Phone 507-233-2118 OR 507-354-8127. |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MINNEAPOLIS ARTCC & FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (228KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJYG - St James Municipal Airport (20 nm S)
D42 - Springfield Municipal Airport (22 nm W)
KMKT - Mankato Regional Airport (26 nm E)
KRWF - Redwood Falls Municipal Airport (28 nm NW)
KGYL - Glencoe Municipal Airport (32 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 09-Jul-2017
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of New Ulm Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 10:16 |
| Sunrise | | 05:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 20:39 | | 01:39 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 02:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 15:58:09 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 10:58:09 |
|
| METAR |
| KULM | 171535Z AUTO 08010G14KT 10SM SCT100 19/11 A2975 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMKT 26nm E | 171140Z 1712/1812 06012G18KT P6SM BKN080 FM171300 10014G24KT P6SM BKN040 FM171600 11015G25KT P6SM BKN025 FM172000 12018G28KT P6SM OVC015 FM180100 15012G22KT 5SM -SHRA BR OVC015 PROB30 1802/1806 2SM -TSRA BR BKN008CB FM180800 25010KT 5SM BR OVC008
|
KRWF 29nm NW | 171140Z 1712/1812 11015G24KT P6SM OVC050 FM171600 11016G28KT P6SM BKN025 FM172300 12011KT 5SM -SHRA BR OVC008 PROB30 1800/1804 2SM TSRA BR BKN008CB FM180500 22008KT P6SM OVC009 FM180800 30010KT 5SM BR OVC009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|