FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N63 |
| Lat/Long: | 36-18-07.2950N 080-08-59.4150W 36-18.121583N 080-08.990250W 36.3020264,-80.1498375 (estimated) |
| Elevation: | 647 ft. / 197 m (estimated) |
| Variation: | 06W (1980) |
| From city: | 1 mile NW of WALNUT COVE, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27052 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1966 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IRREGULAR |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 16/34 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| GREENSBORO APPROACH: | 124.35 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 124.35 |
| WX ASOS at INT (11 nm S): | PHONE 336-661-3096 |
| WX ASOS at GSO (16 nm SE): | 128.55 (336-355-1608) |
| WX AWOS-3 at SIF (17 nm NE): | 119.775 (336-573-3677) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GSOr334/17.5 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| LIBr321/39.3 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SLAMMER | | 263/19.3 | | 423 | | 07W | | SIF | ... .. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL SELF SVC AVBL BY FBO. |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 2725 x 32 ft. / 831 x 10 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD LIRL; LGTS 30 FT EITHER SIDE OF ASPH ALONG OLD TURF RWY. NSTD THR LGTS WITH GREEN, RED, CLEAR AND BI-DIRECTIONAL LENS. |
| Runway edge markings: | MKGS FADED AND OBSCURED BY RWY SEALANT. RWY MKNG SMALLER THAN NORMAL AND FADED; CNTRLN NSTD. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 36-18.327333N | | 36-17.915833N |
| Longitude: | 080-09.100333W | | 080-08.880167W |
| Elevation: | 647.0 ft. | | 642.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 163 magnetic, 157 true | | 343 magnetic, 337 true |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | NSTD, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 331 ft. from runway, 91 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear SCRUB TREES RANGING FROM 22 FT - 41 FT LCTD 0-200 FT FM THR OFFSET 100 FT RIGHT OF CNTRLN. | | 31 ft. trees, 372 ft. from runway, 164 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear +3 FT FENCE 30 FT FM THR BOTH SIDES OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | BIG CREEK PROPERTIES 3653 NORTH PATTERSON AVE WINSTON-SALEM, NC 27105 Phone 336-661-8032 |
| Manager: | LOGAN FULP 1060 AIRPORT ROAD WALNUT COVE, NC 27052 Phone 336-413-3967 |
Additional Remarks
| - | HIGH TRRN IN ALL QUADS. |
| - | NO TSNT TFC BEFORE DALGT OR AFT DARK. |
| - | +65 FT TREES WITHIN 110 FT OF CNTRLN EAST OF RWY. |
| - | FENCING IN THE CLEAR ZONE RWYS 16 & 34. |
| - | +8 FT DROP-OFF AREA RWY 16. |
| - | ARPT CLSD TO TSNTS EXCP PPR CALL 336-403-1796. |
| - | DO NOT LAND ON GRASS ADJ TO RWY. DEEP DITCHES. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 336-333-5119. |
| - | NO HEAVY TRNG TFC NO MORE THAN TWO TOUCH AND GOES AT ONE GIVEN TIME. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR/DME OR GPS RWY 34 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KINT - Smith Reynolds Airport (11 nm S)
KGSO - Piedmont Triad International Airport (16 nm SE)
KSIF - Rockingham County NC Shiloh Airport (17 nm NE)
KMTV - Blue Ridge Airport (21 nm N)
KMWK - Mount Airy/Surry County Airport (22 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Meadow Brook Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 10:29:49 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 06:29:49 |
|
| METAR |
KGSO 16nm SE | 140954Z 34003KT 10SM FEW100 FEW250 13/11 A2981 RMK AO2 SLP088 T01280111
|
KSIF 17nm NE | 141015Z AUTO 00000KT 10SM CLR 12/10 A2983 RMK AO2 T01230095
|
KMTV 20nm N | 141015Z AUTO 33003KT 10SM CLR 09/07 A2986 RMK AO2 T00860065
|
|
| TAF |
KINT 11nm S | 140528Z 1406/1506 02005KT P6SM VCSH BKN060 BKN090 TEMPO 1406/1407 34008KT 6SM -SHRA FM140700 34008KT P6SM SCT080 FM141200 33012G22KT P6SM FEW060 FM150000 33008KT P6SM FEW250 AMD NOT SKED
|
KGSO 16nm SE | 140528Z 1406/1506 02005KT P6SM VCSH BKN060 BKN090 TEMPO 1406/1407 34008KT 6SM -SHRA FM140700 33008KT P6SM SCT080 FM141200 33014G22KT P6SM FEW060 FM150000 33008KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|