FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | OGA |
| Lat/Long: | 41-07-10.1000N 101-46-10.9180W 41-07.168333N 101-46.181967W 41.1194722,-101.7696994 (estimated) |
| Elevation: | 3279.3 ft. / 999.5 m (surveyed) |
| Variation: | 07E (2015) |
| From city: | 2 miles W of OGALLALA, NE |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 69153 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OGA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1630 ARPT ATTENDANT MIKE CANDY CELL 308-289-4954. FOR ATTENDANT AFT HRS CALL 308-284-4447. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 08, 26 & 31; VASI RWY 13; MIRL RWY 13/31 & 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 121.275 (308-284-6573) |
| WX AWOS-3PT at GGF (15 nm S): | 118.025 (308-352-4689) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 132.7/397.85 (OGALLALA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SAE at field | | SEARLE VOR/DME | | 110.20 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GRANT | | 344/15.0 | | 359 | | 09E | | GGF | --. --. ..-. |
| OSHKOSH | | 114/31.2 | | 233 | | 09E | | OKS | --- -.- ... |
| CHAPPELL | | 075/31.3 | | 383 | | 10E | | CNP | -.-. -. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5102 x 75 ft. / 1555 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 41-07.067893N | | 41-07.068968N |
| Longitude: | 101-46.868592W | | 101-45.757793W |
| Elevation: | 3260.5 ft. | | 3245.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 083 magnetic, 090 true | | 263 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3700 x 60 ft. / 1128 x 18 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-07.553042N | | 41-07.059012N |
| Longitude: | 101-46.236780W | | 101-45.765322W |
| Elevation: | 3279.3 ft. | | 3244.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 144 true | | 317 magnetic, 324 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 30 ft. road, 670 ft. from runway, 320 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF OGALLALA 411 E 2ND STREET OGALLALA, NE 69153-2631 Phone 308-284-6001 |
| Manager: | KEVIN WILKINS 411 E 2ND STREET OGALLALA, NE 69153-2631 Phone 308-284-6001 KEVIN.WILKINS@OGALLALA-NE.GOV |
Additional Remarks
| A52-08 | RWY 08 UNLGTD CNTR PIVOT SYS ROTS THRU APCH DURG IRRIGATION SEASON. |
| A30A-08 | CALM WIND RWY. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (224KB) |
| VOR RWY 26 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGGF - Grant Municipal Airport (15 nm S)
KOKS - Garden County Airport/King Rhiley Field (31 nm NW)
KCNP - Billy G Ray Field Airport (31 nm W)
KIML - Imperial Municipal Airport (37 nm S)
KHEQ - Holyoke Airport (40 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 05:43 | | 11:43 |
| Sunset | | 19:45 | | 01:45 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 02:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 11:29:39 |
| Local (UTC-6) | 03-May-2026 05:29:39 |
|
| METAR |
KOGA 5nm S | 031115Z AUTO 01003KT 10SM CLR 04/00 A2995 RMK AO2 T00440002
|
KGGF 15nm S | 031115Z AUTO 35006KT 10SM CLR 00/M02 A2994 RMK AO2
|
|
| TAF |
KLBF 50nm E | 030526Z 0306/0406 23007KT P6SM SKC FM031000 33004KT P6SM FEW250 FM040000 10006KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|