FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | OLM |
| Lat/Long: | 46-58-09.8560N 122-54-09.1610W 46-58.164267N 122-54.152683W 46.9694044,-122.9025447 (estimated) |
| Elevation: | 207.8 ft. / 63 m (estimated) |
| Variation: | 15E (2020) |
| From city: | 4 miles S of OLYMPIA, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98501 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT HIRL RY 17/35; MALSR 17; REIL RY 35, TWY LGTS & DIRECTIONAL SIGNAGE - CTAF. PAPI RYS 17 & 35 OPER CONT. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 124.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 135.725 |
| WX ASOS: | PHONE 360-485-0905 |
| OLYMPIA GROUND: | 121.6 [0800-2000] |
| OLYMPIA TOWER: | 124.4 254.25 [0800-2000] |
| SEATTLE APPROACH: | 121.1 |
| SEATTLE DEPARTURE: | 121.1 |
| WX AWOS-3 at CLS (18 nm S): | 118.025 (360-740-5164) |
| WX ASOS at SHN (19 nm NW): | 119.275 (360-358-3006) |
- EMERG FREQ 121.5 NOT MON AT TOWER
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLM at field | | OLYMPIA VORTAC | | 113.40 | | 19E |
| SEAr202/37.0 | | SEATTLE VORTAC | | 116.80 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5500 x 150 ft. / 1676 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 94.0 | | Double tandem: | 142.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 46-58.582000N | | 46-57.694667N |
| Longitude: | 122-54.143333W | | 122-54.402500W |
| Elevation: | 196.6 ft. | | 202.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 176 magnetic, 191 true | | 356 magnetic, 011 true |
| Markings: | precision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 8/26
| Dimensions: | 4157 x 150 ft. / 1267 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 46-58.279400N | | 46-58.117733N |
| Longitude: | 122-54.478950W | | 122-53.508250W |
| Elevation: | 194.1 ft. | | 204.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 104 true | | 269 magnetic, 284 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 1360 ft. from runway, 325 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 107 ft. tree, 950 ft. from runway, 207 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PORT OF OLYMPIA 606 COLUMBIA ST NW, SUITE 300 OLYMPIA, WA 98501-0827 Phone 360-528-8000 |
| Manager: | CHRIS PAOLINI 7643 OLD HWY 99 SE OLYMPIA, WA 98501 Phone 360-528-8074 |
Additional Remarks
| - | TWY LGTS ON TWY W, A, L, AND B. |
| - | AIRPORT FIELD CONDITIONS UNMONITORED 1700 LCL - 0700 LCL. |
| - | EMERG FREQ 121.5 NOT MNT AT TWR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SEATTLE APCH AT 206-214-4723. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (292KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (196KB) |
| VOR RWY 35 | |
download (230KB) |
| VOR-A | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (87KB) |
Departure Procedures |
| YELM FIVE | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRF - Gray Army Airfield (Joint Base Lewis-McChord) (15 nm NE)
KCLS - Chehalis-Centralia Airport (18 nm S)
KSHN - Sanderson Field Airport (19 nm NW)
KTCM - McChord Field Airport (Joint Base Lewis-McChord) (20 nm NE)
KTIW - Tacoma Narrows Airport (22 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by N. Jacob Libby
Photo taken 15-Mar-2020
Looking NW from 3,715 feet MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Olympia Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 12:25 |
| Sunrise | | 05:58 | | 12:58 |
| Sunset | | 20:19 | | 03:19 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 03:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 19:05:11 |
| Local (UTC-7) | 30-Apr-2026 12:05:11 |
|
| METAR |
| KOLM | 301854Z 34005KT 10SM CLR 18/09 A3011 RMK AO2 SLP197 T01830089
|
KGRF 15nm NE | 301855Z AUTO 29006KT 10SM FEW160 FEW200 18/09 A3008 RMK AO2 SLP189 T01820093 $
|
KCLS 18nm S | 301855Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 18/12 A3010 RMK AO2
|
KSHN 18nm NW | 301853Z AUTO 09003KT 10SM CLR 18/08 A3009 RMK AO2 SLP191 T01830083
|
KTCM 20nm NE | 301855Z AUTO 04005KT 10SM FEW160 FEW210 19/09 A3010 RMK AO2 SLP196 T01910093 $
|
|
| TAF |
| KOLM | 301732Z 3018/0118 02005KT P6SM SCT250 FM010300 VRB04KT P6SM SKC FM011200 VRB03KT P6SM BKN250
|
KGRF 15nm NE | 301300Z 3013/0119 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3007INS BECMG 3021/3022 36008KT 9999 SKC QNH2999INS BECMG 0105/0106 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3000INS TX23/3022Z TN05/3013Z
|
KTCM 20nm NE | 301300Z 3013/0119 36005KT 9999 SKC QNH3006INS BECMG 3021/3022 01010G15KT 9999 FEW300 QNH3001INS BECMG 0102/0103 35006KT 9999 FEW300 QNH3001INS BECMG 0117/0118 34008KT 9999 SCT300 QNH3002INS TX24/3023Z TN06/3013Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|