FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ORK |
| Lat/Long: | 34-49-59.3000N 092-15-14.9000W 34-49.988333N 092-15.248333W 34.8331389,-92.2541389 (estimated) |
| Elevation: | 545.4 ft. / 166.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 4 miles N of NORTH LITTLE ROCK, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72120 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1957 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JBR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Pattern altitude: | 1545.4 ft. MSL TPA FOR HELS 500 FT AGL, PROP ACFT 1000 FT AGL, TURBOPROP ACFT 1500 FT AGL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 05, 23, 17; MIRL RWYS 05/23 & 17/35 - CTAF. PAPI RWYS 05, 23, 17 & 35 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3PT: | 123.775 (501-906-6529) |
| LITTLE ROCK APPROACH: | 119.5 |
| LITTLE ROCK DEPARTURE: | 119.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.6 |
| WX ASOS at LIT (6 nm S): | PHONE 501-376-0247 |
| WX AWOS-3 at SUZ (18 nm SW): | 132.125 (501-847-3883) |
| WX AWOS-2 at CXW (19 nm NW): | 118.775 (501-358-6209) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LITr285/5.2 | | LITTLE ROCK VORTAC | | 115.10 | | 00W |
| PBFr331/38.7 | | PINE BLUFF VOR/DME | | 116.00 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HR SELF SERVICE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-49.713895N | | 34-50.185058N |
| Longitude: | 092-15.540997W | | 092-14.720287W |
| Elevation: | 541.2 ft. | | 518.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 053 magnetic, 055 true | | 233 magnetic, 235 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 16 ft. trees, 950 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 46:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3019 x 75 ft. / 920 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-50.301203N | | 34-49.803515N |
| Longitude: | 092-15.446077W | | 092-15.442418W |
| Elevation: | 544.1 ft. | | 541.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left CALM WIND PREFERRED TKOF/LNDG TO THE NORTH WHEN POSSIBLE. |
| Runway heading: | 178 magnetic, 180 true | | 358 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. gnd, 200 ft. from runway, 200 ft. left of centerline +12 FT BERM 100 FT FM RY END 200 FT L & R OF CNTRLN EXTENDED INTO PRIMARY SFC. | | 26 ft. trees, 1100 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NORTH LITTLE ROCK PO BOX 5757 NORTH LITTLE ROCK, AR 72119 Phone 501-340-5302 |
| Manager: | VIRGINIA YOUNG 8240 REMOUNT ROAD NORTH LITTLE ROCK, AR 72118 Phone 501-835-5654 |
Additional Remarks
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC LITTLE ROCK APCH 501-379-2908 OR LITTLE ROCK ATCT 501-379-2911 |
| - | RY 23 THLD NOT VISIBLE FM RY 17 THLD. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | RY 17/35 500 FT BLAST PAD NORTH END. |
| - | FOR ARPT ACCESS CALL 501-835-5654; 501-529-1051 |
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (215KB) |
| LOC RWY 05 | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (121KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (322KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLIT - Bill and Hillary Clinton National Airport/Adams Field (6 nm S)
KLRF - Little Rock Air Force Base (7 nm NE)
KSUZ - Saline County Regional Airport (18 nm SW)
KCXW - Conway Regional Airport (19 nm NW)
4M3 - Carlisle Municipal Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of North Little Rock Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 10:29 |
| Sunrise | | 05:58 | | 10:58 |
| Sunset | | 20:15 | | 01:15 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 01:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 13:58:10 |
| Local (UTC-5) | 31-May-2026 08:58:10 |
|
| METAR |
| KORK | 311335Z AUTO 11006KT 9SM CLR 25/23 A2996 RMK AO2
|
KLIT 6nm S | 311353Z 15006KT 10SM FEW011 FEW085 SCT150 26/23 A2996 RMK AO2 SLP145 T02560228 $
|
KLRF 7nm NE | 311300Z AUTO 08005KT 10SM FEW006 SCT170 25/23 A2994 RMK AO2 SLP138 $
|
KSUZ 18nm SW | 311335Z AUTO 12004KT 5SM BR BKN005 24/24 A2997 RMK A01
|
KCXW 19nm NW | 311330Z AUTO 00000KT 7SM FEW010 24/24 A2996 RMK A01
|
|
| TAF |
KLIT 6nm S | 311157Z 3112/0112 09005KT 6SM BR SCT003 BKN250 TEMPO 3112/3114 6SM BR BKN004 FM311500 17005KT P6SM SCT050 SCT250 FM312000 21006KT P6SM VCTS SCT050CB BKN100 FM010000 17004KT P6SM BKN250
|
KLRF 7nm NE | 310700Z 3107/0113 VRB06KT 9999 SCT070 QNH2988INS BECMG 3108/3109 08006KT 9999 SCT010 BKN200 QNH2989INS TEMPO 3108/3112 8000 BR BECMG 3114/3115 12006KT 9999 NSW BKN150 QNH2987INS BECMG 3118/3119 17006KT 8000 -TSRA BKN030 OVC040 QNH2992INS BECMG 0100/0101 16008KT 9999 NSW SCT060 QNH2986INS TEMPO 0108/0110 8000 -RA BECMG 0110/0111 22006KT 9999 SCT050 QNH2993INS TX31/3120Z TN20/3110Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|