FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 4M3 |
| Lat/Long: | 34-48-29.6000N 091-42-43.6000W 34-48.493333N 091-42.726667W 34.8082222,-91.7121111 (estimated) |
| Elevation: | 240.8 ft. / 73.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (1985) |
| From city: | 2 miles NE of CARLISLE, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72024 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JBR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWYS 09/27 & 18/36; MIRL RWY 09/27 & RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-2: | 119.275 (870-639-4710) |
| LITTLE ROCK APPROACH: | 135.4 |
| LITTLE ROCK DEPARTURE: | 135.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 135.4 |
| WX AWOS-3PT at SGT (14 nm SE): | 119.025 (870-673-1884) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LITr090/21.7 | | LITTLE ROCK VORTAC | | 115.10 | | 00W |
| PBFr013/35.3 | | PINE BLUFF VOR/DME | | 116.00 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SERVE FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4501 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-48.362955N | | 34-48.348703N |
| Longitude: | 091-43.350037W | | 091-42.450658W |
| Elevation: | 238.7 ft. | | 240.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 091 true | | 268 magnetic, 271 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 3 ft. berm, 440 ft. from runway |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4494 x 75 ft. / 1370 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 18 MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 34-49.001485N | | 34-48.260788N |
| Longitude: | 091-42.545913W | | 091-42.562678W |
| Elevation: | 237.5 ft. | | 239.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 181 true | | 358 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 10 ft. brush, 450 ft. from runway, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CARLISLE P.O. BOX 49 CARLISLE, AR 72024 Phone 870-552-9420 |
| Manager: | LARRY PASLEY PO BOX 49 CARLISLE, AR 72024 Phone 870-552-5225 |
Additional Remarks
| - | NMRS AGRICULTURE OPNS YEAR ROUND. |
| - | MIGRATORY BIRDS INVOF ARPT NOV TO MARCH |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC LITTLE ROCK APCH 501-379-2908 OR LITTLE ROCK ATCT 501-379-2911 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (174KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (131KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSGT - Stuttgart Municipal Airport / Carl Humphrey Field (14 nm SE)
KLRF - Little Rock Air Force Base (22 nm W)
KSRC - Searcy Regional Airport (24 nm N)
KLIT - Bill and Hillary Clinton National Airport/Adams Field (26 nm W)
M73 - Almyra Municipal Airport (27 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Carlisle Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 10:51 |
| Sunrise | | 06:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 01:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 15:00:43 |
| Local (UTC-5) | 30-Apr-2026 10:00:43 |
|
| METAR |
KSGT 14nm SE | 301356Z AUTO 06015KT 10SM CLR 15/08 A3005 RMK AO2 SLP175 T01500083 $
|
KLRF 23nm W | 301355Z AUTO 07011KT 10SM CLR 15/07 A3005 RMK AO2 SLP178 T01480069
|
KLIT 26nm W | 301453Z 10013KT 10SM BKN160 BKN250 17/07 A3006 RMK AO2 SLP180 T01670067 51006
|
KSRC 27nm N | 301356Z AUTO 06009KT 10SM CLR 14/07 A3007 RMK AO2 SLP181 T01390067 $
|
KORK 27nm W | 301435Z AUTO 07014KT 10SM CLR 15/06 A3005 RMK AO2
|
|
| TAF |
KLRF 23nm W | 300700Z 3007/0113 06003KT 9999 FEW200 QNH2989INS BECMG 3014/3015 05010G15KT 9999 SCT080 QNH3005INS BECMG 3022/3023 06009KT 9999 SCT140 QNH3005INS BECMG 0105/0106 06006KT 9999 BKN160 QNH3002INS TX19/3019Z TN11/3012Z
|
KLIT 26nm W | 301120Z 3012/0112 04008KT P6SM FEW100 SCT250 FM301400 05010G18KT P6SM BKN200 FM010000 05006KT P6SM VCSH SCT080 BKN120 OVC150 FM010600 02004KT P6SM SCT100 BKN200 OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|