FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SPA |
| Lat/Long: | 34-54-59.0590N 081-57-20.7750W 34-54.984317N 081-57.346250W 34.9164053,-81.9557708 (estimated) |
| Elevation: | 802 ft. / 244.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of SPARTANBURG, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29376 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SPA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Pattern altitude: | 1602 ft. MSL TPA: 800 FT AGL FOR PISTON ACFT, 1300 FT AGL FOR TURBO PROP ACFT AND SML JETS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 05; REIL RWY 23; PAPI RWY 05 & 23; HIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTATING BCN - CTAF. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 133.925 (864-587-2529) |
| GREER APPROACH: | 119.4 |
| GREER DEPARTURE: | 119.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.55 |
| BIMMR DP: | 119.4R |
| BWALL DP: | 119.4 |
| WX ASOS at GSP (13 nm W): | PHONE 864-334-6232 |
| WX ASOS at GMU (20 nm W): | 127.075 (864-239-0014) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 135.35/263.125 (OWING RCAG) WHEN GREER APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SPAr193/7.2 | | SPARTANBURG VORTAC | | 115.70 | | 02W |
| SUGr154/33.2 | | SUGARLOAF MOUNTAIN VORTAC | | 112.20 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 864-574-8552. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5852 x 100 ft. / 1784 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 37 /F/C/X/T | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-54.623530N | | 34-55.345083N |
| Longitude: | 081-57.734858W | | 081-56.957570W |
| Elevation: | 794.5 ft. | | 786.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 042 true | | 227 magnetic, 222 true |
| Declared distances: | TORA:5852 TODA:5852 ASDA:5852 LDA:5852 | | TORA:5852 TODA:5852 ASDA:5452 LDA:5452 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 88 ft. tree, 3504 ft. from runway, 117 ft. right of centerline, 37:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPARTANBURG PO DRAWER 1749 SPARTANBURG, SC 29304 Phone 864-596-2000 |
| Manager: | TERRY CONNORTON 500 AMMONS RD SPARTANBURG, SC 29306 Phone (864) 580-5004 |
Additional Remarks
| - | GLIDER OPS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC GREER APCH AT 864-877-8275, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JUNNR FOUR (RNAV) | |
download (156KB) |
| MCHLN TWO (RNAV) | |
download (122KB) |
| RCTOR THREE (RNAV) | |
download (125KB) |
| WORXS TWO (RNAV) | |
download (157KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (142KB) |
Departure Procedures |
| BIMMR THREE (RNAV) | |
download (161KB) |
| BWALL TWO (RNAV) | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGSP - Greenville Spartanburg International Airport (13 nm W)
KGMU - Greenville Downtown Airport (20 nm W)
35A - Union County Airport, Troy Shelton Field (21 nm SE)
KGYH - Donaldson Field Airport (23 nm SW)
KLUX - Laurens County Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Sep-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Spartanburg Downtown Memorial Airport/Simpson Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 09:53 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 20:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 09:44:32 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 05:44:32 |
|
| METAR |
KSPA 7nm N | 210915Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/16 A3005 RMK AO2
|
KGSP 13nm W | 210853Z AUTO 17004KT 10SM SCT120 22/18 A3005 RMK AO2 SLP163 T02170178 58004
|
KGMU 20nm W | 210853Z AUTO 21003KT 10SM BKN120 23/17 A3006 RMK AO2 RAE06 SLP167 P0000 60000 T02280172 58005
|
|
| TAF |
KGSP 13nm W | 210533Z 2106/2206 19003KT P6SM VCSH SCT050 OVC080 FM211600 22005KT P6SM SCT045 BKN100 FM212000 22006KT P6SM BKN050 PROB30 2120/2202 4SM -TSRA OVC040CB FM220200 VRB03KT P6SM VCSH BKN030 FM220500 06004KT P6SM -SHRA BKN008
|
KGMU 20nm W | 210533Z 2106/2206 VRB05KT P6SM VCSH SCT050 BKN080 FM211600 22005KT P6SM SCT045 BKN100 FM212000 22006KT P6SM BKN050 PROB30 2120/2202 4SM -TSRA OVC040CB FM220200 VRB03KT P6SM VCSH BKN030 FM220500 06004KT P6SM -SHRA BKN008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|