FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CUB |
| Lat/Long: | 33-58-13.7000N 080-59-42.9000W 33-58.228333N 080-59.715000W 33.9704722,-80.9952500 (estimated) |
| Elevation: | 193.4 ft. / 58.9 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1995) |
| From city: | 2 miles S of COLUMBIA, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29205 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CUB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 FOR SERVICE AFTER HRS CALL 803-771-7915. |
| Pattern altitude: | 1000.4 ft. MSL TPA: 807 FT AGL / 1000 FT MSL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 13/31 AND REILS RYS 13 & 31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX ASOS: | 118.675 (803-929-0665) |
| COLUMBIA APPROACH: | 133.4 |
| COLUMBIA DEPARTURE: | 133.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.4 |
| WX ASOS at CAE (6 nm W): | PHONE 803-369-6879 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAEr025/7.4 | | COLUMBIA VORTAC | | 114.70 | | 02W |
| MMTr294/10.0 | | MC ENTIRE VORTAC | | 113.20 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIKEN | | 067/39.0 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:CONTRACT FUEL FOR MILITARY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5011 x 75 ft. / 1527 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 15 /F/B/X/T | | Single wheel: | 44.5 | | Double wheel: | 66.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-58.467377N | | 33-57.988432N |
| Longitude: | 081-00.119555W | | 080-59.311278W |
| Elevation: | 193.4 ft. | | 182.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 125 true | | 311 magnetic, 305 true |
| Displaced threshold: | no | | 391 ft. |
| Declared distances: | TORA:4999 TODA:4999 ASDA:4999 LDA:4999 400 FT STWY NW END OF RY. | | TORA:4999 TODA:4999 ASDA:4999 LDA:4599 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI RWY 13 UNUSBL BYD 8 DEG RT. | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 77 ft. tree, 1096 ft. from runway, 148 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear RY 13 71 FT TREE 148 FT LEFT OF CNTRLN & 1096 FT FROM THLD, 40 FT POWER LINES 180 FT RIGHT OF CNTRLN & 958 FT FROM THLD, 30 FT BLDG 140 FT RIGHT & 900 FT FM THLD, 27 FT BLDG 653 FT FROM THLD & 172 FT LEFT. | | 64 ft. tree, 1053 ft. from runway, 353 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear RY 31, 18 FTTREES, 160 FT FM THLD 56 FT LEFT OF CENTERLINE. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF RICHLAND PO BOX 192 COLUMBIA, SC 29202 Phone 803-748-4616 |
| Manager: | PETER CEVALLOS 1400 JIM HAMILTON BLVD COLUMBIA, SC 29205 Phone 803-771-7915 FBO EAGLE AVIATION 803-771-7915. |
Additional Remarks
| - | RR SWITCHING YARD PARALLEL TO RY 13/31. |
| - | AVOID NOISE SENSITIVE AREA NORTH OF ARPT BLO 1500 FT. |
| - | NO NORTHBOUND DEP TURNS EITHER RY BLO 1500 FT. |
| - | RY TO TWY SEPARATION IS 206 FT. THE SEPARATION DESIGN CRITERION IS NOT FULLY MET FOR ACFT 12,500 LBS AND LARGER |
| - | DUE TO PROXIMITY AND RY ALIGNMENT, AIRCREWS HAVE MISTAKEN CAE (RY 11/29) FOR CUB (RY 13/31) WHICH IS 6 MILES SW. |
| - | FOR CD CTC COLUMBIA APCH AT 803-822-5242 OR 803-822-5040. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (234KB) |
| LOC RWY 31 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (203KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCAE - Columbia Metro Airport (6 nm W)
KMMT - Mc Entire Joint National Guard Base (10 nm E)
6J0 - Lexington County Airport (16 nm SW)
KFDW - Fairfield County Airport (21 nm N)
KXNO - North Air Force Auxiliary Field (22 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by King Martin
Photo taken 17-Mar-2011
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jim Hamilton L B Owens Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 13:55:05 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 09:55:05 |
|
| METAR |
| KCUB | 301253Z AUTO 07004KT 6SM -RA BR FEW049 BKN060 OVC075 18/17 A2986 RMK AO2 SLP107 P0008 T01780167
|
KCAE 6nm W | 301256Z 04006KT 4SM BR FEW065 SCT080 OVC100 18/16 A2983 RMK AO2 RAE48 SLP098 P0002 T01780161
|
KMMT 11nm E | 301255Z AUTO 35004KT 10SM -RA FEW019 SCT041 BKN055 BKN070 19/17 A2983 RMK AO2 SLP102 P0012 T01910167 $
|
|
| TAF |
| KCUB | 301136Z 3012/0112 VRB03KT P6SM VCTS SCT025CB OVC050 TEMPO 3012/3013 28016G24KT 2SM TSRA SCT015 BKN025CB FM301500 05006KT P6SM OVC025 FM302000 36003KT P6SM FEW040 BKN100
|
KCAE 6nm W | 301136Z 3012/0112 VRB05KT P6SM VCTS SCT025CB OVC050 TEMPO 3012/3013 28016G24KT 2SM TSRA SCT015 BKN025CB FM301500 05007KT P6SM OVC025 FM302000 02005KT P6SM SCT040 BKN100
|
KMMT 11nm E | 301133Z 3011/0113 26006KT 9999 SCT050 BKN210 QNH2973INS TEMPO 3010/3015 VRB06KT 4000 TSRA BKN025CB OVC080 BECMG 3015/3016 06006KT 9999 FEW050 SCT090 QNH2985INS BECMG 0111/0112 06010KT 9999 BKN020 OVC040 QNH2998INS TX22/3021Z TN14/0107Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|