FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AFF |
| Lat/Long: | 38-58-24.2091N 104-49-12.1178W 38-58.403485N 104-49.201963W 38.9733914,-104.8200327 (estimated) |
| Elevation: | 6576 ft. / 2004.4 m (surveyed) |
| Variation: | 11E (1985) |
| From city: | 10 miles N of COLORADO SPRINGS, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80840 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | KAFF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT 1 TO FEB 28/29/FRI/SR OR 1345Z++, ALL SAT 1430Z++ TO 2130Z++, MAR 1 TO SEP 30 MON-THUR SR OR 1345Z++ CLSD SUN & FED HOL. CLSD SUN & FED HOL. (WHICHEVER IS LATER) TO SS OR 0200Z++ (WHICHEVER IS EARLIER). (WHICHEVER IS LATER) TO SS OR 0300Z++ (WHICHEVER IS EARLIER). (WHEN NEC TO SUPPORT 306 FTG FLT OPS); 306TH FTG SUMMER OPS MON-FRI 1300-0200Z++, SAT 1430-2130Z++ (ONLY WHEN NEC TO SUPPORT 306 FTG FLT OPS), CLSD SUN AND FEDERAL HOL. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| CTAF: | 124.15 |
| ATIS: | 128.525 269.375 |
| ACADEMY GROUND: | 118.125 [OPR SR OR 1245Z++ (WHICHEVER IS LATER) TO SS MON-FRI, 1430Z++ TO 2130Z++ SAT, EXCLUDING SUN AND HOL.] |
| ACADEMY TOWER: | 124.15 319.25 [OPR SR OR 1245Z++ (WHICHEVER IS LATER) TO SS MON-FRI, 1430Z++ TO 2130Z++ SAT, EXCLUDING SUN AND HOL.] |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| OPS: | 127.15 ;SKYTRAIN |
| WX ASOS at COS (11 nm SE): | 125.0 (719-694-7502) |
| WX AWOS-3PT at FLY (12 nm E): | 118.450 (719-683-5371) |
| WX AWOS-3 at FCS (18 nm S): | 125.0 (719-637-9696) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BRKr273/8.9 | | BLACK FOREST VOR/DME | | 112.50 | | 08E |
| FCSr338/17.8 | | BUTTS VOR/DME | | 108.80 | | 12E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| IRONHORSE | | 342/18.0 | | 335 | | 08E | | IHS | .. .... ... |
Airport Services
| Parking: | hangars |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16C/34C
| Dimensions: | 4501 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 16C | | RUNWAY 34C |
| Latitude: | 38-58.714833N | | 38-57.985667N |
| Longitude: | 104-49.352000W | | 104-49.180167W |
| Elevation: | 6526.0 ft. | | 6505.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 170 true | | 339 magnetic, 350 true |
| Markings: | numbers only, in good condition | | numbers only, in good condition |
Runway 16R/34L
| Dimensions: | 4500 x 40 ft. / 1372 x 12 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 16R | | RUNWAY 34L |
| Latitude: | 38-58.707833N | | 38-57.979167N |
| Longitude: | 104-49.405000W | | 104-49.231667W |
| Elevation: | 6515.0 ft. | | 6502.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 158 magnetic, 169 true | | 338 magnetic, 349 true |
| Markings: | numbers only | | numbers only |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
Runway 16L/34R
| Dimensions: | 3513 x 75 ft. / 1071 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 16L | | RUNWAY 34R |
| Latitude: | 38-58.736167N | | 38-58.167167N |
| Longitude: | 104-49.143167W | | 104-49.008333W |
| Elevation: | 6545.0 ft. | | 6534.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 170 true | | 339 magnetic, 350 true |
| Markings: | numbers only, in good condition | | numbers only, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2493 x 75 ft. / 760 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-58.560667N | | 38-58.519000N |
| Longitude: | 104-49.321167W | | 104-48.797667W |
| Elevation: | 6528.0 ft. | | 6576.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 085 magnetic, 096 true | | 265 magnetic, 276 true |
| Markings: | numbers only, in good condition | | numbers only, in good condition |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Air Force |
| Owner: | USAF HQS USAF ACADEMY COLORADO SPRINGS, CO 80901 |
| Manager: | CHIEF AIRFIELD MANAGEMENT HQS USAF ACADEMY COLORADO SPRINGS, CO 80901 |
Additional Remarks
| - | CAUTION: USE CTN FOR UAS OPS 3-6 NM NW SFC-8500 FT MSL OVER USAF ACADEMY PROPERTY. |
| - | FUEL-A++(MIL) |
| - | COMSEC STOR UNAVBL. |
| - | CAUTION: NUMEROUS NSTD MRKS EXIST ON AFLD. |
| - | SEE SPECIAL NOTICE US AIR FORCE ACADEMY VOLUME FLT TRNG AREAS FOR ADDN INFO. |
| - | RSTD: AIRFIELD OFFL BUS ONLY. PPR MUST BE COORD 72 HR IN ADVANCE WITH AFLD MGMT, DSN: 333-2526, C:719-333-2526. |
| - | CAUTION: CEILING MAY BE LOWER TO N, E, AND W DUE TO RISING TERRAIN. HI DENSITY VFR STU PILOT TRNG, GLDR TRNG AND PRCHT OPS FR SFC-17500 FT MSL WI 5 NM OF AFLD. USE CAUTION FOR UAS OPS 3-6 NM NW SFC-8500 FT MSL OVR USAF ACADEMY PROPERTY. AERODROME RWY CC NOT REPORTED. |
| - | MISC: FULL SVC WX STN OPR H24 WITH AUGMENTED AN/FMQ-19 IN USE. BACKUP WX BRIEFING SVC FR 25 OWS, DAVIS MONTHAN AFB, AZ, DSN 228-6589 OR C520-228-6598. |
| - | CAUTION: MULT CRANES WI 3 NMR OF KAFF IN NE QUAD UP TO 250 FT AGL (INTERQUEST PKWY AND I-25 AREA). |
| - | CL D ATC SVS AVAIL DUR AFLD OPR HR. CHECK AFF ATIS AND NOTAMS FOR ADDN CURRENT INFO. |
| - | CAUTION: HIGH WIND ALERT SYSTEM (HWAS) N OF RWY 09/27 AND E OF TWY A UNLGTD. |
| - | SERVICE - NO TRAN ALERT OR MAINT SVC. |
| - | RSTD: UNCTLD ACFT OPS AT DAVIS FLD STRICTLY PROHIBITED WO APVD UNCTLD OPS WAIVER; WAIVER MUST BE ON FILE WITH AMGR. |
| - | CAUTION: CRANE WITH MAX HGT OF 245 FT LOCTD BY THE US AIR FORCE ACADEMY PREPARATORY SCHOOL. EXACT LCTN 38 58 42.42N, 104 51 27.91 W. |
| - | NO MAINT OR TSNT SVC AVBL. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at KAFF.
Some nearby airports with instrument procedures:
KCOS - City of Colorado Springs Municipal Airport (11 nm SE)
KFLY - Meadow Lake Airport (12 nm E)
KFCS - Butts Army Airfield (Fort Carson) (18 nm S)
1V6 - Fremont County Airport (35 nm S)
KAPA - Centennial Airport (36 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of USAF Academy Davis Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 11:12 |
| Sunrise | | 05:43 | | 11:43 |
| Sunset | | 20:09 | | 02:09 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 02:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 12:03:00 |
| Local (UTC-6) | 21-May-2026 06:03:00 |
|
| METAR |
| KAFF | 211055Z 17005KT 8SM BKN014 05/04 A3009 RMK AO2A SLP168 T00490039 $
|
KCOS 11nm SE | 211154Z 11006KT 10SM BKN011 OVC021 06/04 A3010 RMK AO2 SLP166 70012 T00560039 10072 20056 56010
|
KFLY 12nm E | 211155Z AUTO 14005KT 10SM OVC006 05/04 A3012 RMK AO2 T00460035 10050 20036
|
KCWN 14nm S | 211140Z AUTO 17005KT 5SM BR OVC003 04/04 A3008 RMK AO2 CIG 003V005 SLP073 $
|
KMNH 17nm NE | 211155Z AUTO 18011KT 10SM OVC005 03/03 A3009 RMK AO2
|
KFCS 19nm S | 211055Z AUTO 14005KT 10SM OVC015 06/04 A3011 RMK AO2 OVC V BKN SLP188 T00610036 $
|
|
| TAF |
| KAFF | 211106Z 2111/2217 16009KT 8000 BR BKN011 620282 QNH3004INS BECMG 2115/2116 16014KT 9999 SCT020 520309 QNH2996INS BECMG 2118/2119 16012G18KT 9999 SCT100 520309 QNH2990INS BECMG 2120/2121 18015G25KT 9999 -SHRA VCTS BKN100CB QNH2988INS WND 160V250 TEMPO 2121/2123 VRB20G30KT 8000 -TSRA BECMG 2122/2123 26015G25KT 9999 VCSH SCT100 530009 QNH2986INS BECMG 2203/2204 35015G25KT 9999 NSW SCT030 520003 530309 QNH2992INS BECMG 2207/2208 35012G18KT 9999 SCT030 520309 QNH2997INS TX20/2122Z TN05/2111Z
|
KCOS 11nm SE | 211120Z 2112/2212 17005KT P6SM BKN010 OVC020 FM211800 17009KT P6SM SCT120 FM212100 17012G25KT P6SM BKN100 FM220300 05010KT P6SM BKN130 FM220600 36012KT P6SM FEW050 SCT100
|
KFCS 19nm S | 210400Z 2104/2210 01006KT 9999 VCSH SCT015 BKN030 620503 QNH3014INS BECMG 2107/2108 06006KT 9999 NSW OVC007 620503 QNH3002INS TEMPO 2108/2115 4800 BR BKN005 BECMG 2116/2117 17009KT 9999 BKN030 QNH2983INS BECMG 2122/2123 16012G18KT 9999 -RA VCTS BKN040CB QNH2982INS TEMPO 2123/2203 VRB25G35KT 8000 -TSRA BKN030CB BECMG 2204/2205 35009KT 9999 NSW SCT030 QNH2998INS TX20/2122Z TN05/2112Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|