FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ASL |
| Lat/Long: | 32-31-13.7810N 094-18-27.9810W 32-31.229683N 094-18.466350W 32.5204947,-94.3077725 (estimated) |
| Elevation: | 357.1 ft. / 108.8 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2010) |
| From city: | 3 miles SE of MARSHALL, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 75672 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN IREG FOR ARPT ATTENDANT ON SUN CALL 903-938-1394. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 15/33 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 15 & 33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.675 (903-938-2060) |
| SHREVEPORT APPROACH: | 119.9 |
| SHREVEPORT DEPARTURE: | 119.9 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GGGr068/23.4 | | GREGG COUNTY VORTAC | | 112.90 | | 07E |
| EICr232/29.3 | | BELCHER VORTAC | | 117.40 | | 07E |
| EMGr274/36.8 | | ELM GROVE VORTAC | | 116.65 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ATLANTA | | 186/35.5 | | 347 | | 04E | | ATA | .- - .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 32-31.554043N | | 32-30.796495N |
| Longitude: | 094-18.657683W | | 094-18.272643W |
| Elevation: | 356.0 ft. | | 319.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 154 magnetic, 157 true | | 334 magnetic, 337 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. fence, 228 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear | | 45 ft. trees, 900 ft. from runway, 315 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3304 x 60 ft. / 1007 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 32-31.058975N | | 32-31.565113N |
| Longitude: | 094-18.587122W | | 094-18.349207W |
| Elevation: | 338.3 ft. | | 341.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 022 true | | 199 magnetic, 202 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 81 ft. trees, 1436 ft. from runway, 245 ft. left and right of centerline, 15:1 slope to clear | | 46 ft. trees, 397 ft. from runway, 155 ft. left and right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HARRISON COUNTY COUNTY COURTHOUSE, 200 WEST HOUSTON MARSHALL, TX 75670 Phone 903-935-8401 |
| Manager: | DANIEL AIELLO 2100 WARREN DR. MARSHALL, TX 75672 Phone 903-938-1394 OR 903-938-8008. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (113KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4F2 - Panola County Airport-Sharpe Field (21 nm S)
KGGG - East Texas Regional Airport (22 nm W)
KSHV - Shreveport Regional Airport (25 nm E)
3F4 - Vivian Airport (25 nm NE)
KDTN - Shreveport Downtown Airport (29 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Carl Hennigan
Photo taken 07-Nov-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Harrison County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunset | | 20:14 | | 01:14 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 01:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 01:02:06 |
| Local (UTC-5) | 25-May-2026 20:02:06 |
|
| METAR |
| KASL | 260055Z AUTO 00000KT 10SM CLR 26/23 A2988 RMK AO2 T02590226 $
|
|
| TAF |
KGGG 22nm W | 251722Z 2518/2618 07006KT P6SM SCT035 SCT250 FM260200 08003KT P6SM BKN250 FM261200 13004KT 6SM BR BKN250
|
KSHV 24nm E | 251949Z 2520/2618 06007KT P6SM BKN035 TEMPO 2520/2524 VRB10G20KT -TSRA BKN035CB FM260200 08003KT P6SM BKN250 FM260800 VRB03KT P6SM OVC015 FM261000 VRB03KT 4SM BR OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|