FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | DTN |
| Lat/Long: | 32-32-26.9580N 093-44-37.8070W 32-32.449300N 093-44.630117W 32.5408217,-93.7438353 (estimated) |
| Elevation: | 179.3 ft. / 54.7 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2020) |
| From city: | 3 miles N of SHREVEPORT, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 71111 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DTN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.225 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | 118.525 (318-425-7967) |
| DOWNTOWN GROUND: | 121.65 [0700-2200] |
| DOWNTOWN TOWER: | 120.225 284.6 [0700-2200] |
| SHREVEPORT APPROACH: | 119.9 ;153-319 123.75 ;320-152 |
| SHREVEPORT DEPARTURE: | 119.9 ;153-319 123.75 ;320-152 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.9 ;WHEN TWR CLSD 121.65 |
| WX ASOS at SHV (7 nm SW): | 128.45 (318-216-0546) |
- CLNC DEL ON GND CON 121.65 (WHEN ATCT CLSD CLNC DEL PRVDD BY SHV DEP CON ON FREQ 119.9).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EMGr311/11.3 | | ELM GROVE VORTAC | | 116.65 | | 07E |
| EICr159/14.2 | | BELCHER VORTAC | | 117.40 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FOR JET A AFT HRS CALL 318-510-4330. AVBL 24 HR SELF SERVICE WITH CREDIT CARD 100LL:100LL AVBL 24 HR SELF SERVICE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5016 x 150 ft. / 1529 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 55.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 32-32.757632N | | 32-32.120875N |
| Longitude: | 093-45.025775W | | 093-44.402287W |
| Elevation: | 177.9 ft. | | 179.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 139 magnetic, 140 true | | 319 magnetic, 320 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 63 ft. trees, 1844 ft. from runway, 32 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 79 ft. trees, 2226 ft. from runway, 25:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4198 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 32-32.264362N | | 32-32.658193N |
| Longitude: | 093-44.865917W | | 093-44.193785W |
| Elevation: | 173.1 ft. | | 175.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 055 true | | 234 magnetic, 235 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, 200 ft. from runway +6 FT FENCE 120 FT FM RY END ACRS APCH; +15 FT ROAD 188 FT FROM RY END. | | 40 ft. trees, 1800 ft. from runway, 40:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SHREVEPORT ARPT AUTHORITY 5103 HOLLYWOOD, SUITE 300 SHREVEPORT, LA 71109-7764 Phone 318-673-5370 |
| Manager: | BRUCE HOLLANDER 1550 AIRPORT ROAD, SUITE 100 SHREVEPORT, LA 71107 Phone 318-349-8330 |
Additional Remarks
| - | ALL VFR TFC REMAIN WITHIN 1 1/2 MILES NE THRU SW FM THE CENTER OF THE ARPT DUE TO SHREVEPORT/BARKSDALE AFB CLASS C AIRSPACE. |
| - | RWY 14 DESIGNATED CALM WIND RWY. |
| - | ACFT/VEHICLES NOT VSBL FROM ATCT ON N 685 FT OF TWY F. |
| - | WILDLIFE - DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | CTC ARPT MGR FOR DSNGD RAMP SPACE FOR PUB USE AT ARPT |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (239KB) |
| LOC RWY 14 | |
download (266KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (294KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBAD - Barksdale Air Force Base (5 nm SE)
KSHV - Shreveport Regional Airport (7 nm SW)
KMNE - Minden Airport (23 nm E)
3F4 - Vivian Airport (23 nm NW)
3F3 - C E 'Rusty' Williams Airport (28 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Zac Proano
Photo taken 13-Jul-2018
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Shreveport Downtown Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:41 | | 11:41 |
| Sunrise | | 07:05 | | 12:05 |
| Sunset | | 19:33 | | 00:33 |
| Evening civil twilight | | 19:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 19:46:40 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 14:46:40 |
|
| METAR |
| KDTN | 311853Z 18012KT 10SM SCT049 SCT065 28/16 A3006 RMK AO2 PK WND 20026/1837 SLP177 T02780156
|
KBAD 5nm SE | 311755Z AUTO 16010KT 10SM SCT043 SCT050 28/16 A3008 RMK AO2 SLP189 T02800159 10282 20163 58008 $
|
KSHV 7nm SW | 311856Z 20012G23KT 10SM SCT047 28/16 A3005 RMK SLPNO
|
|
| TAF |
KBAD 5nm SE | 311200Z 3112/0118 13006KT 9999 BKN020 QNH3008INS BECMG 3114/3116 19014G22KT 9999 SCT025 QNH2994INS BECMG 0100/0101 17010KT 9999 SCT050 QNH2995INS BECMG 0112/0113 15005KT 9999 OVC010 QNH2998INS BECMG 0114/0115 19014G22KT 9999 BKN020 QNH2998INS TX30/3121Z TN17/0112Z
|
KSHV 7nm SW | 311742Z 3118/0118 18013G22KT P6SM SCT040 FM010000 17009KT P6SM SCT050 FM011000 17006KT P6SM OVC015 FM011600 17011KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|