FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | DLL |
| Lat/Long: | 43-31-19.2920N 089-46-16.4570W 43-31.321533N 089-46.274283W 43.5220256,-89.7712381 (estimated) |
| Elevation: | 980.2 ft. / 298.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 3 miles NW of BARABOO, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53913 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DLL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-SEP 0800-1900, OCT-APR 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 01/19 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (608-356-1071) |
| MADISON APPROACH: | 135.45 |
| MADISON DEPARTURE: | 135.45 |
| WX AWOS-3PT at C35 (9 nm W): | 118.95 (608-768-0023) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.3/257.925 (LONE ROCK RCAG) WHEN MADISON APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLLr188/1.8 | | DELLS VORTAC | | 117.00 | | 03E |
| MSNr317/29.4 | | MADISON VORTAC | | 108.60 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5010 x 100 ft. / 1527 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 55.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 43-30.935962N | | 43-31.750923N |
| Longitude: | 089-46.304850W | | 089-46.132057W |
| Elevation: | 977.0 ft. | | 967.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 009 true | | 190 magnetic, 189 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | none | | 50 ft. trees, 1555 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2725 x 100 ft. / 831 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW/BLACK A-FRAMES AND YELLOW CONES. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-31.437173N | | 43-31.125310N |
| Longitude: | 089-46.598425W | | 089-46.155403W |
| Elevation: | 971.9 ft. | | 977.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 134 true | | 315 magnetic, 314 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 1325 ft. from runway, 90 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF LAKE DELTON PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 |
| Manager: | TIM MCCUMBER PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 EXTENSION 227 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT IN FALL. |
| - | FOR CD CTC MADISON APP/DEP CON AT 608-249-8240. WHEN MADISON APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY 14/32 NOT PLWD & CLSD NOV 15 THRU APR 15; CFM STS CTC - 608-356-2270. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLIGHT OF WILDLIFE SANCTUARY 1.5 NM NE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (238KB) |
| LOC RWY 01 **CHANGED** | |
download (244KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (483KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C35 - Reedsburg Municipal Airport (9 nm W)
C47 - Portage Municipal Airport (13 nm E)
91C - Sauk/Prairie Airport (13 nm S)
82C - Mauston/New Lisbon Union Airport (25 nm NW)
KLNR - Tri-County Regional Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gregory White
Photo taken 14-Jun-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Baraboo/Wisconsin Dells Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 19:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 20:26:17 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 15:26:17 |
|
| METAR |
| KDLL | 022015Z AUTO 06006KT 4SM +RA OVC003 03/03 A2964 RMK AO2 P0003 T00250025
|
KC35 9nm W | 022015Z AUTO 06005KT 7SM 03/02 A2964 RMK AO2 P0002 T00270022 PWINO
|
|
| TAF |
KMSN 30nm SE | 021745Z 0218/0318 10009KT 5SM -RA BR OVC006 WS020/18035KT FM022100 19008KT 4SM BR BKN007 WS020/21040KT TEMPO 0221/0223 2SM TSRA OVC004CB FM022300 18009KT 5SM TSRA BKN005CB WS020/21040KT FM030100 25008KT 5SM BR BKN010 WS020/24035KT PROB30 0301/0303 2SM +TSRA OVC008CB FM030300 26009KT 5SM BR BKN007 FM031200 28006KT 4SM BR BKN004
|
KVOK 32nm NW | 020900Z 0209/0315 VRB06KT 8000 -FZRA BKN002 OVC008 690002 510009 QNH2998INS TEMPO 0211/0213 09015G25KT 6000 -RASN BKN001 OVC008 620079 BECMG 0213/0214 09015G25KT 8000 -RA OVC007 620209 510009 QNH2986INS BECMG 0303/0304 30010G15KT 9999 NSW OVC006 620069 510009 QNH2967INS BECMG 0306/0307 29010G15KT 9999 OVC001 620089 510006 QNH2980INS TX03/0221Z TN00/0209Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|