FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GHW |
| Lat/Long: | 45-38-37.7885N 095-19-13.6161W 45-38.629808N 095-19.226935W 45.6438301,-95.3204489 (estimated) |
| Elevation: | 1393.9 ft. / 424.9 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2000) |
| From city: | 3 miles E of GLENWOOD, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56334 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GHW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1530 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RY 15/33 PRESET LOW INTST; TO INCREASE INTST AND ACTIVATE PAPI RY 15 AND 33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 118.925 (320-634-5660) |
| WX ASOS at AXN (14 nm N): | 118.375 (320-763-7174) |
| WX AWOS-3 at D39 (17 nm E): | 118.475 (320-352-0136) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 126.1/269.2 (ALEXANDRIA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AXNr184/19.2 | | ALEXANDRIA VOR/DME | | 115.95 | | 07E |
| MOXr075/27.6 | | MORRIS VOR/DME | | 109.60 | | 05E |
| BDHr342/32.6 | | WILLMAR VOR/DME | | 113.70 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HR WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 45-38.888977N | | 45-38.184248N |
| Longitude: | 095-19.376603W | | 095-19.053067W |
| Elevation: | 1390.9 ft. | | 1376.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 158 magnetic, 162 true | | 338 magnetic, 342 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2778 x 196 ft. / 847 x 60 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY 05-23 MARKED WITH YELLOW CONES |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 45-38.658263N | | 45-38.903287N |
| Longitude: | 095-19.521625W | | 095-18.971443W |
| Elevation: | 1393.9 ft. | | 1393.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 058 true | | 234 magnetic, 238 true |
| Markings: | NSTD | | NSTD |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 8 ft. other, 139 ft. from runway, 78 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear IRRIGATION BOOM. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GLENWOOD 137 E MINNESOTA GLENWOOD, MN 56334 Phone 320-634-5433 |
| Manager: | DAVID IVERSON 137 E. MINNESOTA AVE GLENWOOD, MN 56334 Phone 320-634-5433 |
Additional Remarks
| - | RY 05/23 NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MINNEAPOLIS ARTCC & FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (241KB) |
| VOR RWY 33 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (45KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (156KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAXN - Alexandria Regional Airport/Chandler Field (14 nm N)
D39 - Sauk Centre Municipal Airport (17 nm E)
KBBB - Benson Municipal Airport (23 nm SW)
14Y - Todd Field Airport (24 nm NE)
KMOX - Morris Municipal Airport - Charlie Schmidt Field (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Nick Tognacci
Photo taken 04-May-2014
from 5500 feet looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Glenwood Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 06:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 20:20 | | 01:20 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 01:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 22:05:49 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 17:05:49 |
|
| METAR |
| KGHW | 262155Z AUTO 05017KT 4SM -RA BR BKN039 OVC075 08/06 A2994 RMK AO2 PRESFR P0001 T00750057 $
|
KAXN 14nm N | 262153Z AUTO 05011KT 10SM OVC049 08/04 A2997 RMK AO2 RAB20E52 SLP162 P0002 T00780044
|
KD39 17nm E | 262105Z AUTO 04014G23KT 10SM SCT027 OVC039 09/04 A2997 RMK AO2 T00930037
|
|
| TAF |
KAXN 14nm N | 261720Z 2618/2718 08012G20KT P6SM OVC050 PROB30 2621/2624 4SM -SHRA OVC025 FM270000 08013G22KT 4SM -SHRA OVC015 FM270100 08013G22KT 4SM -RA BR OVC008 FM270900 08013G21KT 3SM -SHRA BR OVC004 FM271500 04012G20KT 5SM -SHRA BR OVC004
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|