FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OSU |
| Lat/Long: | 40-04-46.2560N 083-04-23.5660W 40-04.770933N 083-04.392767W 40.0795156,-83.0732128 (estimated) |
| Elevation: | 905.5 ft. / 276.0 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1990) |
| From city: | 10 miles NW of COLUMBUS, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43017 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OSU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2300 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 09R - CTAF. REIL RWY 27L; PAPI RWY 09R & 27L; VASI RWY 09L & 27R; HIRL RWY 09R/27L - OPR CONSLY MED INTST. MIRL RWY 09L/27R - OPR CONSLY LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
Airport Communications
| CTAF: | 118.8 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 121.35 |
| WX ASOS: | 121.35 (614-451-2465) |
| STATE GROUND: | 121.7 [0700-2300] |
| STATE TOWER: | 118.8 254.325 [0700-2300] |
| COLUMBUS APPROACH: | 125.95 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 125.95 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 |
| CBUSS STAR: | 125.95 |
| DUBLN STAR: | 125.95 |
| IC: | 125.95 |
| NG OPS: | 123.075 46.8FM |
| WX ASOS at CMH (10 nm SE): | 124.6 (614-333-9354) |
| WX AWOS-3PT at TZR (11 nm S): | 135.925 (614-878-1722) |
| WX AWOS-3PT at DLZ (12 nm N): | 119.025 (740-203-1878) |
| WX AWOS-3PT at MRT (15 nm NW): | 126.5 (937-553-0033) |
| WX AWOS-3 at LCK (17 nm SE): | PHONE 614-492-2441 |
| WX AWOS-3PT at UYF (20 nm SW): | 120.85 (740-852-2844) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| APEr265/22.7 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| BUDr186/(32.2) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| XUBr357/(33.4) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FULER | | 091/5.7 | | 515 | | 05W | | OS | --- ... |
| COURT HOUSE | | 033/32.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9R/27L
| Dimensions: | 5004 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 550.0 | | Dual double tandem: | 1061.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | RWY 09R/27L NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| RUNWAY 9R | | RUNWAY 27L |
| Latitude: | 40-04.628820N | | 40-04.670905N |
| Longitude: | 083-04.896158W | | 083-03.824775W |
| Elevation: | 901.3 ft. | | 889.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 087 true | | 272 magnetic, 267 true |
| Declared distances: | TORA:5004 TODA:5004 ASDA:5004 LDA:5004 | | TORA:5004 TODA:5004 ASDA:5004 LDA:5004 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 53 ft. tree, 2470 ft. from runway, 714 ft. right of centerline, 42:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3562 x 100 ft. / 1086 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 76.0 | | Double wheel: | 122.0 | | Double tandem: | 206.0 |
|
| Operational restrictions: | RWY 05/23 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-04.576670N | | 40-04.963497N |
| Longitude: | 083-04.707682W | | 083-04.133520W |
| Elevation: | 903.1 ft. | | 892.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 049 true | | 234 magnetic, 229 true |
| Declared distances: | TORA:3562 TODA:3562 ASDA:3562 LDA:3562 | | TORA:3562 TODA:3562 ASDA:3562 LDA:3562 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. trees, 780 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 1422 ft. from runway, 50 ft. left and right of centerline, 20:1 slope to clear |
Runway 9L/27R
| Dimensions: | 2994 x 100 ft. / 913 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 63.0 | | Double wheel: | 91.0 | | Double tandem: | 154.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 09L/27R NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| RUNWAY 9L | | RUNWAY 27R |
| Latitude: | 40-04.961743N | | 40-04.986817N |
| Longitude: | 083-04.734142W | | 083-04.093118W |
| Elevation: | 904.3 ft. | | 891.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 087 true | | 272 magnetic, 267 true |
| Declared distances: | TORA:2994 TODA:2994 ASDA:2994 LDA:2994 | | TORA:2994 TODA:2994 ASDA:2994 LDA:2994 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 72 ft. trees, 1545 ft. from runway, 122 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 40-05.087833N | | |
| Longitude: | 083-04.109833W | | |
| Elevation: | 890.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | OHIO STATE UNIVERSITY OHIO STATE UNIV AIRPORT, 2160 WEST CASE RD COLUMBUS, OH 43235-2539 Phone 614-292-5460 |
| Manager: | KARL VON HAGEL OHIO STATE UNIV AIRPORT, 2160 WEST CASE RD COLUMBUS, OH 43235-2539 Phone 614-292-4229 ARPT OPS 614-292-5580. |
Additional Remarks
| A39-09R/27L | PCR VALUE: 860/F/C/X/T |
| A39-09L/27R | PCR VALUE: 240/F/C/X/T |
| A39-05/23 | PCR VALUE: 290/F/B/X/T |
| - | NOISE SENSITIVE AREA WITHIN 4 MILES TO THE NORTH AND NORTHEAST. NOISE ABATEMENT RSTRNS: NO TGL OR RPTD TKOF/LNDG 2300-0700 DLY. |
| - | CLSD TO PART 121 SKEDD ACR OPS GTR THAN 9 PAX SEATS; 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ALL TWYS NORTH OF RWY 09R/27L CLSD TO UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS. |
| - | SNOW REMOVAL OPERATING PROCEDURES: WHEN TWR CLSD ANNOUNCE ARRS/DEPS ON FREQ 118.8. |
| - | HELIPORT (UNLIT) LOCATED NORTH SIDE AIRFIELD, ADJACENT AIR GUARD RAMP, TWY G. |
| - | HELICOPTER LNDGS/TKFS PROHIBITED ON TWY A AND ALL RAMP AREA SOUTH OF TWY A. HELICOPTERS GROUND TAXI IF CAPABLE ON TWY A ABEAM RAMP. |
| - | SFC CONDS UNMON 2300-0700. |
| - | CLSD RAMP NORTH OF TWY G 24 HR PPR FOR USE (614) 292-5617. |
| - | RWY 05/23 CLSD DLY SS-SR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CBUSS TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| CLPRR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (321KB) |
| CLPRR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (321KB) |
| DUBLN ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (382KB) |
| JAKTZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (382KB) |
| SCRLT TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (361KB) |
| SCRLT TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (361KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09R **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09R | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27L | |
download (267KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (480KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (10 nm SE)
KTZR - Bolton Field Airport (11 nm S)
KDLZ - Delaware Municipal Airport - Jim Moore Field (12 nm N)
KMRT - Union County Airport (15 nm NW)
KLCK - Rickenbacker International Airport (17 nm SE)
KUYF - Madison County Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Stephen Colby
Photo taken 09-Dec-2011
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ohio State University Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 20:52 | | 00:52 |
| Evening civil twilight | | 21:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 16:00:40 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 12:00:40 |
|
| METAR |
| KOSU | 301553Z 08010G17KT 10SM CLR 21/07 A3009 RMK AO2 SLP185 T02060072
|
KCMH 10nm SE | 301551Z 02012G20KT 10SM SCT250 21/06 A3008 RMK AO2 SLP181 T02060056
|
KTZR 12nm S | 301455Z 05010KT 10SM CLR 21/11 A3007
|
KDLZ 12nm N | 301555Z AUTO 06009G15KT 10SM CLR 21/05 A3009 RMK AO2
|
KMRT 15nm NW | 301535Z AUTO 03010KT 10SM CLR 20/11 A3008 RMK AO2
|
KLCK 17nm SE | 301455Z AUTO 03009KT 10SM CLR 21/10 A3006 RMK AO2 T02090104
|
KUYF 20nm SW | 301555Z AUTO 04012KT 10SM 21/09 A3009 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCMH 10nm SE | 301120Z 3012/3112 05010KT P6SM SCT250 FM301500 04012G18KT P6SM FEW040 SCT250 FM310000 06009KT P6SM BKN200
|
KLCK 17nm SE | 301120Z 3012/3112 05010KT P6SM SCT250 FM301500 04012G18KT P6SM FEW040 SCT250 FM310000 06009KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|