FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | C89 |
| Lat/Long: | 42-42-11.6906N 087-57-32.3741W 42-42.194843N 087-57.539568W 42.7032474,-87.9589928 (estimated) |
| Elevation: | 789 ft. / 240 m (estimated) |
| Variation: | 01W (1985) |
| From city: | 3 miles W of STURTEVANT, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53177 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IRREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RY 26L; MIRL RY 08R/26L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ARPT BCN SS-SR - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at ENW (7 nm S): | PHONE 262-652-7730 |
| WX ASOS at RAC (7 nm NE): | 121.425 (262-635-0959) |
| WX ASOS at MKE (15 nm N): | 126.4 (414-400-9402) |
| WX AWOS-3 at BUU (15 nm W): | 125.275 (262-757-0907) |
| WX ASOS at UGN (17 nm S): | PHONE 847-782-0876 |
| WX AWOS-3PT at 57C (19 nm W): | 118.125 (262-642-1845) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BAEr148/28.6 | | BADGER VOR/DME | | 116.40 | | 02E |
| OBKr001/28.9 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8R/26L
| Dimensions: | 2272 x 38 ft. / 693 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | non-standard RY 08R/26L NSTD MIRL. |
| RUNWAY 8R | | RUNWAY 26L |
| Latitude: | 42-42.154160N | | 42-42.220853N |
| Longitude: | 087-57.788535W | | 087-57.289503W |
| Elevation: | 789.0 ft. | | 772.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Displaced threshold: | no | | 371 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 320 ft. from runway, 140 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear 10 FT BRUSH 100 FT FM THR, 65 FT R. | | 18 ft. road, 200 ft. from runway ROAD 0-80 FT FM RWY END, 50 FT L; ROAD 80 FT FM RWY END, BOTH SIDES OF CNTRLN. |
Runway 8L/26R
| Dimensions: | 2343 x 120 ft. / 714 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition RUF AREA IN FNT OF SKY DIVING HNGR APPXLY 800 FT W OF RWY 26R THLD. |
| RUNWAY 8L | | RUNWAY 26R |
| Latitude: | 42-42.167838N | | 42-42.236087N |
| Longitude: | 087-57.797432W | | 087-57.282768W |
| Elevation: | 787.3 ft. | | 769.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 90 ft. from runway, 134 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 15 ft. road, 95 ft. from runway, 6:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ROBERT MC KAY 2624 SOUTH SYLVANIA AVE STURTEVANT, WI 53177 Phone 847-445-7817 |
| Manager: | ROBERT MC KAY 2624 SOUTH SYLVANIA AVE STURTEVANT, WI 53177 Phone 847-445-7817 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHTS ON & IN VCNTY OF ARPT. |
| - | PARA ATVT ON & IN VCNTY OF ARPT. |
| - | RY 08R/26L CLSD TO HEL AUTOROTATION MNVRS. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at C89.
Some nearby airports with instrument procedures:
KENW - Kenosha Regional Airport (7 nm S)
KRAC - Batten International Airport (7 nm NE)
KMKE - General Mitchell International Airport (15 nm N)
KBUU - Burlington Municipal Airport (15 nm W)
KUGN - Waukegan National Airport (17 nm S)
57C - East Troy Municipal Airport (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 25-Sep-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Sylvania Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 05:20 | | 10:20 |
| Sunset | | 20:18 | | 01:18 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 01:00:13 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 20:00:13 |
|
| METAR |
KENW 6nm S | 280053Z 03009KT 10SM CLR 17/06 A3007 RMK AO2 SLP180 T01720061
|
KRAC 7nm NE | 280053Z AUTO 01009KT 10SM CLR 13/07 A3008 RMK AO2 SLP184 T01280067
|
KMKE 15nm N | 280052Z 02006KT 10SM FEW060 FEW110 SCT150 SCT250 13/06 A3006 RMK AO2 SLP177 CB DSNT N T01280061
|
KBUU 15nm W | 280035Z AUTO 05008KT 10SM CLR 22/11 A3005 RMK AO2 T02160106 PWINO
|
KUGN 18nm S | 280051Z 02008KT 10SM CLR 16/06 A3005 RMK AO2 SLP169 LAST T01610061
|
K57C 19nm W | 280035Z AUTO 10006KT 10SM CLR 20/10 A3005 RMK AO2 T02020095
|
|
| TAF |
KENW 6nm S | 272248Z 2723/2818 10008KT P6SM FEW060 FM280500 02012G21KT P6SM SKC FM281500 05010G18KT P6SM SKC
|
KMKE 15nm N | 272249Z 2723/2824 05009KT P6SM FEW060 FM280400 02013G20KT P6SM FEW250 FM281400 03010KT P6SM SKC FM282000 06011KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|