FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CLW |
| Lat/Long: | 27-58-37.9700N 082-45-32.6050W 27-58.632833N 082-45.543417W 27.9772139,-82.7590569 (estimated) |
| Elevation: | 71 ft. / 21.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of CLEARWATER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33755 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 LNDGS & TKOFS PERMITTED 0700-2300. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes SEG CIRCLE PAINTED ON RWY. |
| Lights: | ACTVT VASI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.225 (727-462-6383) |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 |
| WX ASOS at PIE (6 nm SE): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX ASOS at TPA (12 nm E): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX ASOS at SPG (15 nm SE): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at TPF (17 nm E): | 118.925 (813-251-6824) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr321/5.7 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr348/35.8 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr268/39.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 255/3.1 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 4108 x 75 ft. / 1252 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/X/T | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 27-58.938000N | | 27-58.327667N |
| Longitude: | 082-45.709667W | | 082-45.377167W |
| Elevation: | 65.9 ft. | | 69.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Displaced threshold: | 357 ft. | | 846 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-box VASI on right (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. pole, 257 ft. from runway, 110 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 16 APCH RATIO 22:1 TO DTHR. | | 37 ft. trees, 350 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear RWY 34 APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLEARWATER P.O. BOX 4748, ATTN: MARINE DEPT CLEARWATER, FL 33758-4748 Phone 727-224-7005 CTC PERSON: MICHAEL MACDONALD 727-224-7005. |
| Manager: | WILLIAM HODGSON 25 CAUSEWAY BLVD., P.O. BOX 4748, P.O. BOX4748 CLEARWATER, FL 33767 Phone 727-224-7101 727-562-4955 EXT 3499 |
Additional Remarks
| - | FULL STOP LNDG ONLY. NO TOUCH & GO. |
| - | RWY 16/34 TREES PENETRATE 7:1 TRANS SFC W SIDE. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT CTC FBO 727-325-5957. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (424KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (416KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (6 nm SE)
KTPA - Tampa International Airport (12 nm E)
KSPG - Albert Whitted Airport (15 nm SE)
KMCF - MacDill Air Force Base (15 nm SE)
KTPF - Peter O Knight Airport (17 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David King
Taken in October 2013
looking northwest from 1,500 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clearwater Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 10:44:24 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 06:44:24 |
|
| METAR |
| KCLW | 151015Z AUTO 00000KT CLR 22/17 A2997 RMK AO2
|
KPIE 5nm SE | 150953Z 02009KT 10SM CLR 24/19 A2996 RMK AO2 SLP146 T02390194 $
|
KTPA 12nm E | 150953Z 03003KT 10SM FEW025 22/19 A2997 RMK AO2 SLP147 T02220189 $
|
KSPG 14nm SE | 150953Z AUTO 34006KT 10SM CLR 26/20 A2994 RMK AO2 SLP139 T02560200
|
KMCF 15nm SE | 150955Z AUTO 02004KT 10SM CLR 23/19 A2995 RMK AO2 SLP145 T02280193
|
KTPF 17nm E | 151015Z AUTO 03003KT 10SM CLR 21/19 A2996 RMK AO2 T02120189 $
|
|
| TAF |
KPIE 5nm SE | 150520Z 1506/1606 33006KT P6SM SKC FM151200 04007KT P6SM FEW040 FM151900 33012KT P6SM SKC FM160300 10006KT P6SM SKC
|
KTPA 12nm E | 150901Z 1509/1612 VRB03KT P6SM SKC FM151600 26007KT P6SM FEW040 FM152100 32012KT P6SM FEW050 FM160300 08006KT P6SM SKC
|
KMCF 15nm SE | 150900Z 1509/1615 02006KT 9999 SKC QNH2994INS BECMG 1516/1517 VRB06KT 9999 SKC QNH2984INS BECMG 1519/1520 33010G15KT 9999 SKC QNH2994INS BECMG 1604/1605 09012KT 9999 SCT020 BKN050 QNH3000INS TX32/1519Z TN24/1510Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|