FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | FBG |
| Lat/Long: | 35-07-55.5450N 078-56-07.2450W 35-07.925750N 078-56.120750W 35.1320958,-78.9353458 (estimated) |
| Elevation: | 243.3 ft. / 74 m (estimated) |
| Variation: | 09W (2025) |
| From city: | 4 miles E of FORT BRAGG, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28311 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FBG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 1200-0500Z++ CLSD HOL, OT BY NOTAM. SEE FLIP AP/1 FLT HAZ AND SUPPLEMENTARY ARPT RMK. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | REIL RWY 28; PAPI RWY 28; MIRL RWY 10/28 - OPER DRNG TWR HRS. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.9 |
| ATIS: | 139.25 |
| SIMMONS TWR GROUND: | 121.9 229.4 [1310-0500Z++ MON-SAT. CLSD HOL, OTR TIMES BY NOTAM.] |
| SIMMONS TWR TOWER: | 125.9 240.625 [1310-0500Z++ MON-SAT. CLSD HOL, OTR TIMES BY NOTAM.] |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 133.0 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 133.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.9 229.4 |
| ADZY: | 125.9 240.625 |
| BASE OPS: | 142.35 245.5 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PAR: | 124.2 |
| PMSV METRO: | 141.25 265.6 |
| WX ASOS at FAY (9 nm S): | 121.25 (910-484-1546) |
| WX AWOS-3 at HRJ (18 nm NE): | 119.025 (910-814-3946) |
- FULL SVC DUR OPR HR, OT REMOTE BRIEFING FR 28TH OWS, SHAW AFB, SC, DSN 965-0940, C803-895-0940.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FAYr345/9.3 | | FAYETTEVILLE VOR/DME | | 114.85 | | 04W |
| SDZr102/32.4 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLINTON | | 297/29.7 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | A+ |
| Oil available: | CTAF WHEN TWR CLSD. |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4121 x 100 ft. / 1256 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition RSTD: RWY R/W ACFT ONLY. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 35-07.901667N | | 35-07.949833N |
| Longitude: | 078-56.533000W | | 078-55.708500W |
| Elevation: | 239.8 ft. | | 223.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 086 true | | 275 magnetic, 266 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY ATCA-ASO 9325 GUNSTON ROAD FT BELVIOR, VA 22060 |
| Manager: | LARRY E LEWIS SIMMONS AAAF BLDG P4541 FT BRAGG, NC 28307 Phone 910-396-6605 |
Additional Remarks
| - | FUEL: J8, 24 HR PPR FOR COLD FUEL. HOT REFUEL AVBL MON-FRI 1200Z-0400Z++. |
| - | RSTD: V22 RESTRICTIONS SEE AP/1. |
| - | MISC: ALL WEEKEND FUEL REQUEST ARE REQUIRED TO BE SUBMITTED TO BASE OPS BY TUES 1500L. |
| - | CAUTION: DISTANCE BETWEEN C/L AND 10/28 AND HELIPADS E AND W DOES NOT MEET STANDARDS. DISTANCE BETWEEN C/L AND HELIPADS IS 350 FT. NO SIMULTANEOUS OPS AUTH DUR VFR CONDS WHEN THE TWR IS NOT OPER. A PORTION OF TWY JULIET NORTH IS NOT LIT, AIRCREWS TAXI AT YOUR OWN RISK DURING IFR CONDS AND AT NIGHT. |
| - | FULL WX SVC AVBL 0500Z++ MON THRU 0500Z++ SAT, EXC FEDERAL HOL, DSN 236-7100/7414, C910-396-7100/7414. OT REMOTE BRIEFING FR STAND-BY FCSTR, C910-920-0116. |
| - | RSTD: 24 HR PPR FOR RON AND ALL CIV ACFT, DSN 236-7804, C910-396-7804. |
| - | CAUTION: ARPT PERIMETER LGT MAY CAUSE PILOT DISTRACTION. |
| - | TFC PAT: R/W 1000 FT. |
| - | MISC: PILOTS NOTIFY SIMMONS OPS 20 MIN OUT WITH CODE 6 OR ABV ON BOARD. |
| - | MISC: ALL WHEELED ROTO WING ACFT GND TAXI ON ALL RAMPS AND TWYS. |
| - | WHEN TWR AND/OR SFC VIS IS BLO 4 SM THE LESSER VALUE WILL BE RPRTD AS PVLING. |
| - | CAUTION: BIRD HAZARD. |
| - | MISC: 26 OWS BARKSDALE AFB, LA, DSN 331-2651, C318-529-2651. DSN 331-2651/2/3, C866-223-9328. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (107KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (118KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (393KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPOB - Pope Army Airfield (5 nm NW)
KFAY - Fayetteville Regional Airport/Grannis Field (9 nm S)
5W4 - P K Airpark (14 nm SW)
KHRJ - Harnett Regional Jetport Airport (18 nm NE)
KSOP - Moore County Airport (23 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Simmons Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunrise | | 07:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 19:34 | | 23:34 |
| Evening civil twilight | | 20:00 | | 24:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 21:02:03 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 17:02:03 |
|
| METAR |
| KFBG | 301555Z AUTO 21009G20KT 9SM FEW200 22/09 A3041 RMK AO2 SLP300 T02160088 $
|
KPOB 4nm NW | 301955Z AUTO 21009KT 10SM OVC065 24/07 A3032 RMK AO2 SLP270 T02430070 $
|
KFAY 9nm S | 302053Z 24011KT 10SM FEW070 24/09 A3031 RMK AO2 SLP257 T02390089 56026
|
KHRJ 18nm NE | 302055Z AUTO 23011G17KT 10SM SCT070 24/09 A3032 RMK AO2 T02380088
|
|
| TAF |
| KFBG | 300100Z 3001/3107 18006KT 9999 SKC QNH3038INS BECMG 3008/3009 12006KT 9999 SCT050 QNH3038INS BECMG 3014/3015 10010G15KT 9999 SCT070 QNH3026INS TX25/3021Z TN09/3010Z
|
KPOB 4nm NW | 301700Z 3017/3123 22012G18KT 9999 BKN060 QNH3032INS BECMG 3023/3024 21009KT 9999 FEW150 SCT250 QNH3026INS BECMG 3116/3117 23012KT 9999 SCT050 QNH3016INS TX25/3021Z TN14/3110Z
|
KFAY 9nm S | 301724Z 3018/3118 22010G18KT P6SM SCT060 SCT120 FM302300 18006KT P6SM FEW050 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|