FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CLM |
| Lat/Long: | 48-07-12.7000N 123-29-58.9000W 48-07.211667N 123-29.981667W 48.1201944,-123.4996944 (estimated) |
| Elevation: | 291.3 ft. / 88.8 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2020) |
| From city: | 3 miles NW of PORT ANGELES, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98363 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1930 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 09; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT IN EXCESS OF 7000 LBS. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 135.175 (360-457-1070) |
| WHIDBEY APPROACH: | 118.2 |
| WHIDBEY DEPARTURE: | 118.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.15 |
| WX AWOS-3P at NOW (4 nm E): | 118.325 (360-457-7529) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY SEATTLE RADIO ON FREQ 122.6 (PORT ANGELES RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CVVr237/31.9 | | PENN COVE VOR/DME | | 117.20 | | 19E |
| YYJr164/36.4 | | VICTORIA VOR/DME | | 113.70 | | 17E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FRIDAY HARBOR | | 202/30.2 | | 284 | | 17E | | FHR | ..-. .... .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR AFT HRS JET A CALL 360-452-6226. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6347 x 150 ft. / 1935 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 210.0 | | Double tandem: | 394.0 | | Dual double tandem: | 832.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 48-07.262192N | | 48-06.999388N |
| Longitude: | 123-30.690842W | | 123-29.182027W |
| Elevation: | 283.8 ft. | | 291.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 105 true | | 269 magnetic, 285 true |
| Displaced threshold: | no | | 1354 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5.0 NM DUE TO HIGH TERRAIN | | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) UNUSBL BYD 8 DEGS L OF CNTRLN. |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 111 ft. trees, 3200 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 19 ft. ant, 300 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear +35' BLDG; DIST 520'; 500' LEFT; 15:1 BASED ON DSPLCD THR. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3255 x 50 ft. / 992 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 48-07.594057N | | 48-07.142262N |
| Longitude: | 123-30.285502W | | 123-29.856550W |
| Elevation: | 227.2 ft. | | 271.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 132 magnetic, 148 true | | 312 magnetic, 328 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. trees, 522 ft. from runway, 11:1 slope to clear | | 37 ft. trees, 1080 ft. from runway, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PORT OF PORT ANGELES PO BOX 1350 PORT ANGELES, WA 98362 Phone 360-457-8527 |
| Manager: | JAMES ALTON 338 WEST FIRST STREET, PO BOX 1350 PORT ANGELES, WA 98362 Phone 360-417-3437 |
Additional Remarks
| - | RWY 13/31 CLSD DUSK TO DAWN. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WHIDBEY APCH AT 360-257-3310. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (463KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (396KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (370KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (213KB) |
|
| WATTR ONE (OBSTACLE) (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (531KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (558KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOW - Port Angeles Coast Guard Air Station Airport (4 nm E)
0S9 - Jefferson County International Airport (28 nm E)
KFHR - Friday Harbor Airport (31 nm NE)
KOKH - DeLaurentis Airport (34 nm E)
KNUW - Whidbey Island Naval Air Station (Ault Field) Airport (36 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trent Thomas
Photo taken 13-Apr-2021
taken facing to the northeast at approximately 800’ AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of William R Fairchild International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:41 | | 11:41 |
| Sunrise | | 05:20 | | 12:20 |
| Sunset | | 21:03 | | 04:03 |
| Evening civil twilight | | 21:42 | | 04:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 23:02:16 |
| Local (UTC-7) | 30-May-2026 16:02:16 |
|
| METAR |
| KCLM | 302253Z AUTO 30011G18KT 10SM CLR 14/03 A3031 RMK AO2 SLP265 T01390033
|
KNOW 4nm W | 302235Z AUTO 29014KT 10SM CLR 15/06 A3031 RMK AO2 T01470058
|
CWQK 10nm N | 302000Z AUTO 29028KT 11/03 RMK AO1 PK WND 29030/1957 SLP255 T01110027 58002
|
CWPF 18nm N | 302045Z AUTO 24014KT 14/01 RMK AO1 PK WND 23017/2045 SLP248 T01350005 50000
|
CWLM 19nm N | 302000Z AUTO 25014G22KT 16/02 RMK AO1 PK WND 25022/1959 SLP242 T01590016 50001
|
CYWH 19nm N | 302000Z 23016KT 15SM FEW035 13/03 A3026 RMK CU1 SLP250
|
|
| TAF |
| KCLM | 301729Z 3018/3118 29012G22KT P6SM BKN250 FM310000 28015G25KT P6SM BKN250 FM310900 27010KT P6SM BKN250 FM311400 26007KT P6SM BKN250
|
CYWH 19nm N | 302040Z 3021/3104 23015KT P6SM FEW040 BECMG 3023/3101 25018G28KT RMK NXT FCST BY 311400Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|