FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DYL |
| Lat/Long: | 40-19-59.0310N 075-07-20.4050W 40-19.983850N 075-07.340083W 40.3330642,-75.1223347 (estimated) |
| Elevation: | 393.5 ft. / 119.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1995) |
| From city: | 2 miles N of DOYLESTOWN, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 18901 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DYL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK NO SERVICES AVBL CHRISTMAS, NEW YEARS, & THANKSGIVING. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL 23; MIRL 05/23 - CTAF. MIRL 05/23 OPR CONSLY SS-SR. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 118.875 (215-345-0392) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 123.8 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 123.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| WX AWOS-3 at CKZ (8 nm NW): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX AWOS-3 at UKT (13 nm NW): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX AWOS-3 at LOM (13 nm SW): | 118.925 (215-646-1068) |
| WX ASOS at TTN (15 nm E): | 126.775 (609-538-8690) |
| WX AWOS-3 at N40 (15 nm NE): | 121.725 |
| WX ASOS at PNE (16 nm S): | PHONE 215-897-9068 |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ARDr306/10.9 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| PTWr081/21.1 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| SBJr239/23.0 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| FJCr157/28.1 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| ETXr129/29.6 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| RBVr295/29.8 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| GXUr321/31.0 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| BWZr217/31.1 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| MXEr054/35.4 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 307/40.0 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3004 x 60 ft. / 916 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-19.787387N | | 40-20.180307N |
| Longitude: | 075-07.536432W | | 075-07.143703W |
| Elevation: | 391.8 ft. | | 393.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 037 true | | 229 magnetic, 217 true |
| Displaced threshold: | no | | 84 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-box SAVASI on left (5.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 772 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 64 ft. trees, 1162 ft. from runway, 355 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUCKS COUNTY AIRPORT AUTH BOX 1185 DOYLESTOWN, PA 18902 Phone 215-345-1970 |
| Manager: | MARCEL BISSCHOPS 3879 OLD EASTON RD DOYLESTOWN, PA 18902 Phone 215-340-0707 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 215-340-0707. |
| - | DEER, GEESE AND OTHER WILDLIFE ON AND INVOF RWY. |
| - | RWY 05 IS USED FOR CROSSWIND & CALM WIND RWY. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (178KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKZ - Pennridge Airport (8 nm NW)
KUKT - Quakertown Airport (13 nm NW)
KLOM - Wings Field Airport (13 nm SW)
KTTN - Trenton Mercer Airport (15 nm E)
N40 - Sky Manor Airport (15 nm NE)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (16 nm S)
N85 - Alexandria Airport (16 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sajeeb Baksh
Photo taken 04-Jul-2019
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Doylestown Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 19:49 | | 23:49 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 00:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 09:24:52 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 05:24:52 |
|
| METAR |
| KDYL | 260854Z AUTO 05008KT 10SM OVC005 06/04 A3001 RMK AO2 SLP166 T00560044 55000
|
KCKZ 8nm NW | 260855Z AUTO 04008G13KT 10SM OVC007 05/05 A3002 RMK AO2
|
KUKT 13nm NW | 260855Z AUTO 03005KT 10SM OVC009 05/05 A3002 RMK AO2
|
KLOM 13nm SW | 260850Z AUTO 03005KT 10SM OVC007 05/05 A3001 RMK AO2 T00520051
|
KTTN 14nm E | ASOS 133.70 609-538-8690
260853Z AUTO 04010KT 8SM OVC009 06/04 A3001 RMK AO2 CIG 006V012 SLP158 60001 T00560044 55001
|
KPNE 16nm S | 260854Z AUTO 05009KT 10SM OVC009 07/06 A3002 RMK AO2 CIG 006V013 SLP167 T00670056 53002 TSNO
|
|
| TAF |
KTTN 14nm E | 260536Z 2606/2706 06010G18KT 4SM -RA BR OVC006 FM260800 05010G18KT 6SM BR OVC007 FM261600 04012KT P6SM OVC012 FM261900 05010KT P6SM BKN025 FM262100 07009KT P6SM SCT035 FM270300 02004KT P6SM FEW250
|
KPNE 16nm S | 260536Z 2606/2706 05012G20KT 5SM -RA BR BKN009 OVC020 FM260800 05012G18KT 6SM BR OVC007 FM261600 04012KT P6SM OVC012 FM261900 05010KT P6SM BKN025 FM262200 06009KT P6SM SCT035 FM270300 02005KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|