FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GRE |
| Lat/Long: | 38-50-10.4000N 089-22-44.0000W 38-50.173333N 089-22.733333W 38.8362222,-89.3788889 (estimated) |
| Elevation: | 540.8 ft. / 164.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2020) |
| From city: | 3 miles S of GREENVILLE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62246 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0730-1700 |
| Pattern altitude: | 1340.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RY 18/36 PRESET ON MED INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-2: | 120.0 (618-664-1939) |
| WX AWOS-AV at VLA (14 nm NE): | 122.8 (618-283-9595) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 124.3/269.15 (DECATUR RCAG)
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TOYr073/25.9 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| ENLr334/27.0 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-50.470900N | | 38-49.811675N |
| Longitude: | 089-22.587583W | | 089-22.583670W |
| Elevation: | 540.1 ft. | | 531.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 179 true | | 001 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2822 x 250 ft. / 860 x 76 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-50.222495N | | 38-50.218163N |
| Longitude: | 089-23.238852W | | 089-22.644395W |
| Elevation: | 537.9 ft. | | 537.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 090 true | | 272 magnetic, 270 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | THE GREENVILLE ARPT AUTHORITY 1374 SKY LANE GREENVILLE, IL 62246 Phone 618-664-0926 |
| Manager: | LARRY KLEINER 1374 SKY LANE GREENVILLE, IL 62246 Phone 618-664-0926 OR 618-664-3272 |
Additional Remarks
| - | INTENSIVE PARACHUTE OPS. |
| - | AWOS 3 CLICKS ON CTAF. |
| - | DOOR CODE FOR BUILDING ENTRY IS CTAF, THEN # |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVLA - Vandalia Municipal Airport (14 nm NE)
KSLO - Salem-Leckrone Airport (23 nm SE)
KENL - Centralia Municipal Airport (24 nm SE)
3LF - Litchfield Municipal Airport (24 nm NW)
KBLV - Scott Air Force Base/MidAmerica Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Cardinal Aviation Services Aerial Photography
Do you have a better or more recent aerial photo of Greenville Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunrise | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 19:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 19:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 15:18:05 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 10:18:05 |
|
| METAR |
KSLO 22nm SE | 051455Z AUTO 32009KT 10SM SCT029 09/01 A3027 RMK AO2 T00850014
|
KENL 23nm SE | 051455Z AUTO 32011G16KT 10SM CLR 08/01 A3029 RMK AO2 T00840009
|
K3LF 24nm NW | 051455Z AUTO 31013G19KT 10SM CLR 07/00 A3029 RMK AO2 T00661002
|
KBLV 28nm SW | 051455Z AUTO 32013G20KT 10SM CLR 10/00 A3029 RMK AO2 SLP262 T00970003 52020 $
|
KALN 31nm W | 051445Z 33016G21KT 10SM CLR 08/M01 A3030
|
KMVN 39nm SE | 051456Z AUTO 33008KT 310V030 10SM CLR 08/01 A3028 RMK AO2 SLP259 T00830006 51016 $
|
KCPS 40nm SW | 051453Z 33012KT 10SM CLR 09/M01 A3030 RMK AO2 SLP263 T00891006 51020 $
|
K1H2 42nm E | 051455Z AUTO 30013KT 10SM CLR 07/01 A3027 RMK AO2 T00670013
|
KTAZ 42nm N | 051456Z AUTO 31011G14KT 10SM CLR 07/00 A3026 RMK AO2
|
KSAR 44nm S | 051455Z AUTO 31008G16KT 10SM CLR 08/00 A3031 RMK AO2 T00840002
|
|
| TAF |
KBLV 28nm SW | 050000Z 0500/0606 29012G18KT 9999 BKN040 BKN200 QNH3008INS BECMG 0503/0504 31009KT 9999 SCT030 QNH3012INS BECMG 0512/0513 32012G18KT 9999 SKC QNH3023INS BECMG 0600/0601 30009KT 9999 SKC QNH3025INS TX16/0520Z TN07/0512Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|