FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MWO |
| Lat/Long: | 39-31-54.3000N 084-23-47.2000W 39-31.905000N 084-23.786667W 39.5317500,-84.3964444 (estimated) |
| Elevation: | 650.6 ft. / 198.3 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 2 miles N of MIDDLETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 120.025 (513-422-3505) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at I68 (8 nm SE): | 120.55 (513-934-5500) |
| WX ASOS at MGY (9 nm NE): | 118.375 (937-885-2171) |
| WX ASOS at HAO (12 nm SW): | 121.425 (513-863-6137) |
| WX AWOS-3PT at OXD (18 nm W): | 118.625 (513-273-2032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr287/28.2 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr181/29.1 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ONIDA | | 234/4.4 | | 223 | | 04W | | MW | -- .-- |
| SPORTYS | | 347/28.6 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ A+:FOR FUEL AFT HRS CALL 513-425-7845. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6100 x 100 ft. / 1859 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 78.0 | | Double tandem: | 140.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-31.534472N | | 39-32.187810N |
| Longitude: | 084-24.210283W | | 084-23.224447W |
| Elevation: | 641.8 ft. | | 650.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 053 magnetic, 049 true | | 233 magnetic, 229 true |
| Displaced threshold: | no | | 299 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 771 ft. from runway, 236 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 885 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 33:1 TO DTHR. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3026 x 160 ft. / 922 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | WHITE CONES. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-31.969808N | | 39-32.011942N |
| Longitude: | 084-24.247340W | | 084-23.606045W |
| Elevation: | 643.0 ft. | | 644.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 085 true | | 269 magnetic, 265 true |
| Displaced threshold: | 951 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 95 ft. trees, 771 ft. from runway, 170 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 18:1 TO DTHR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MIDDLETOWN 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-425-7845 |
| Manager: | NIKOLAS BRUMBACK 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-705-1777 CELL 513-236-3238. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | EXTSV PAJA. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHTS ENTER/EXIT RWY 08 TFC PAT FM/TO THE NORTH AT LWR THAN RGLR TPA. ULTRALIGHTS DO NOT FLY SOUTH OF RWY 26. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (244KB) |
| LOC RWY 23 | |
download (217KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (458KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I68 - Warren County Airport/John Lane Field (8 nm SE)
KMGY - Dayton/Wright Brothers Airport (9 nm NE)
I73 - Moraine Air Park (12 nm NE)
KHAO - Butler County Regional Airport/Hogan Field (12 nm SW)
KOXD - Miami University Airport (18 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-May-2006
from FL190
Do you have a better or more recent aerial photo of Middletown Regional Airport/Hook Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 05:49:20 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 01:49:20 |
|
| METAR |
| KMWO | 300515Z AUTO 28005KT 10SM CLR 08/04 A2998 RMK AO2
|
KI68 8nm SE | 300515Z AUTO 30005KT 10SM CLR 09/06 A2995 RMK AO2
|
KMGY 9nm NE | 300453Z AUTO 29004KT 10SM CLR 08/04 A2994 RMK AO2 SLP139 T00830039 401780083
|
KHAO 11nm SW | 300453Z AUTO 00000KT 10SM CLR 08/05 A2998 RMK AO2 SLP154 T00830050 401890078 $
|
KOXD 18nm W | 300505Z AUTO 29005KT 10SM CLR 08/05 A2997 RMK AO2
|
|
| TAF |
KDAY 24nm N | 291720Z 2918/3018 34011G18KT P6SM BKN015 TEMPO 2918/2919 5SM -SHRA BKN008 FM291900 32012G20KT P6SM BKN035 FM300000 32009KT P6SM SCT035 FM300600 30008KT P6SM OVC025 FM301600 32013G22KT P6SM BKN035
|
KFFO 24nm NE | 300400Z 3004/0109 30009KT 9999 SCT070 QNH2991INS BECMG 3009/3011 31009KT 9999 BKN010 BKN030 620305 QNH2995INS BECMG 3013/3014 31012KT 9999 SCT030 QNH2996INS TEMPO 3016/3022 32012G18KT BECMG 0101/0102 18009KT 9999 SCT035 BKN055 620555 QNH2990INS TX15/3021Z TN06/3010Z
|
KLUK 26nm S | 291720Z 2918/3018 32010G18KT P6SM BKN018 PROB30 2918/2920 5SM -SHRA OVC009 FM292000 32012G20KT P6SM BKN040 FM300000 32009KT P6SM SCT035 FM301400 33012KT P6SM BKN050
|
KILN 28nm E | 291720Z 2918/3018 33012G18KT P6SM OVC013 TEMPO 2918/2919 5SM -SHRA OVC006 FM292000 32012G20KT P6SM BKN035 FM300000 32009KT P6SM SCT035 FM300600 32006KT P6SM BKN015 FM301600 33012G22KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|