FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | PJC |
| Lat/Long: | 40-48-09.7310N 080-09-39.9590W 40-48.162183N 080-09.665983W 40.8027031,-80.1610997 (estimated) |
| Elevation: | 907 ft. / 276.5 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 1 mile W of ZELIENOPLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16123 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2200, ALL SAT-SUN ON CALL FOR ATTENDANT SAT-SUN CALL 724-452-4719. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 AFT 2200 - CTAF. PAPI CONS & MIRL OPER DUSK-2200. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 118.45 (724-452-5304) |
| PITTSBURGH APPROACH: | 124.75 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 124.75 |
| WX AWOS-3PT at BTP (10 nm E): | 121.450 (724-586-6434) |
| WX AWOS-3PT at BVI (11 nm W): | 118.35 (724-843-1024) |
| WX AWOS-3PT at UCP (18 nm NW): | 124.175 ((724) 652-4184) |
| WX ASOS at PIT (19 nm S): | PHONE 215-798-0218 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr128/2.7 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| AGCr359/31.9 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| HLGr037/37.5 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 148/17.6 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-48.560717N | | 40-47.763658N |
| Longitude: | 080-09.802883W | | 080-09.529110W |
| Elevation: | 907.0 ft. | | 899.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 165 true | | 354 magnetic, 345 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.48 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEG L OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 108 ft. trees, 2138 ft. from runway, 103 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear 108 FT TREES; 2138 FT FM THLD, 103 FT LEFT, 17:1 TO THLD. | | 183 ft. hill, lighted, 3883 ft. from runway, 496 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ARPT AUTH BORO ZELIENOPLE 100 TASA DRIVE ZELIENOPLE, PA 16063 Phone 724-452-1290 |
| Manager: | DAVE HOLMAN 220 TASA DRIVE ZELIENOPLE, PA 16063 Phone 724-452-4719 |
Additional Remarks
| - | DEER & GEESE ON & INVOF RWY. |
| - | FOR CD CTC PITTSBURGH APCH AT 412-472-5591. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (182KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (431KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBTP - Pittsburgh/Butler Regional Airport (10 nm E)
KBVI - Beaver County Airport (11 nm W)
KUCP - New Castle Municipal Airport (18 nm NW)
KPIT - Pittsburgh International Airport (19 nm S)
29D - Grove City Airport (21 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 22-Jun-2015
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Zelienople Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 09:53 |
| Sunrise | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 12:36:21 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 08:36:21 |
|
| METAR |
KBTP 10nm E | 291156Z AUTO 06006KT 6SM HZ BKN004 12/ A2985 RMK AO2 SLP112 7//// T0117 10133 20117 58002 $
|
KBVI 11nm W | 291215Z AUTO 00000KT 5SM BR OVC003 14/12 A2982 RMK AO2 LTG DSNT S AND SW T01360118
|
KUCP 18nm NW | 291156Z AUTO 05007KT 7SM -RA BKN095 BKN120 11/11 A2985 RMK AO2 RAB45 PRESFR SLP120 P0000 60000 T01110111 10117 20100 58014
|
KPIT 19nm S | 291218Z 01004KT 8SM BKN005 BKN065 OVC110 13/12 A2983 RMK AO2 OCNL LTG DSNT SE-SW T01280117 $
|
|
| TAF |
KBVI 11nm W | 291122Z 2912/3012 00000KT P6SM BKN035 FM291500 16005KT 6SM -SHRA OVC025 FM291800 30008G20KT 3SM SHRA OVC015 FM292300 33008G20KT 4SM BR OVC009 FM300400 31007KT 5SM BR BKN008
|
KPIT 19nm S | 291124Z 2912/3018 00000KT P6SM BKN035 TEMPO 2912/2913 -SHRA OVC025 FM291500 16005KT 6SM -SHRA OVC025 FM291700 30008G20KT 3SM SHRA OVC015 PROB30 2919/2922 -TSRA OVC009CB FM292200 33008G20KT 4SM BR OVC009 FM300400 31007KT 5SM BR BKN008 FM301600 30008G16KT P6SM SCT015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|