FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | DYL |
| Lat/Long: | 40-19-59.0310N 075-07-20.4050W 40-19.983850N 075-07.340083W 40.3330642,-75.1223347 (estimated) |
| Elevation: | 393.5 ft. / 119.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1995) |
| From city: | 2 miles N of DOYLESTOWN, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 18901 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DYL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK NO SERVICES AVBL CHRISTMAS, NEW YEARS, & THANKSGIVING. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL 23; MIRL 05/23 - CTAF. MIRL 05/23 OPR CONSLY SS-SR. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 118.875 (215-345-0392) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 123.8 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 123.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| WX AWOS-3 at CKZ (8 nm NW): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX AWOS-3 at UKT (13 nm NW): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX AWOS-3 at LOM (13 nm SW): | 118.925 (215-646-1068) |
| WX ASOS at TTN (15 nm E): | 126.775 (609-538-8690) |
| WX AWOS-3 at N40 (15 nm NE): | 121.725 |
| WX ASOS at PNE (16 nm S): | PHONE 215-897-9068 |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ARDr306/10.9 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| PTWr081/21.1 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| SBJr239/23.0 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| FJCr157/28.1 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| ETXr129/29.6 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| RBVr295/29.8 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| GXUr321/31.0 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| BWZr217/31.1 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| MXEr054/35.4 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 307/40.0 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3004 x 60 ft. / 916 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-19.787387N | | 40-20.180307N |
| Longitude: | 075-07.536432W | | 075-07.143703W |
| Elevation: | 391.8 ft. | | 393.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 037 true | | 229 magnetic, 217 true |
| Displaced threshold: | no | | 84 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-box SAVASI on left (5.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 772 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 64 ft. trees, 1162 ft. from runway, 355 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUCKS COUNTY AIRPORT AUTH BOX 1185 DOYLESTOWN, PA 18902 Phone 215-345-1970 |
| Manager: | MARCEL BISSCHOPS 3879 OLD EASTON RD DOYLESTOWN, PA 18902 Phone 215-340-0707 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 215-340-0707. |
| - | DEER, GEESE AND OTHER WILDLIFE ON AND INVOF RWY. |
| - | RWY 05 IS USED FOR CROSSWIND & CALM WIND RWY. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (178KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKZ - Pennridge Airport (8 nm NW)
KUKT - Quakertown Airport (13 nm NW)
KLOM - Wings Field Airport (13 nm SW)
KTTN - Trenton Mercer Airport (15 nm E)
N40 - Sky Manor Airport (15 nm NE)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (16 nm S)
N85 - Alexandria Airport (16 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sajeeb Baksh
Photo taken 04-Jul-2019
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Doylestown Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunrise | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunset | | 19:21 | | 23:21 |
| Evening civil twilight | | 19:49 | | 23:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 13:53:19 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 09:53:19 |
|
| METAR |
| KDYL | 301254Z AUTO 21008KT 10SM FEW120 12/06 A3022 RMK AO2 SLP234 T01170056
|
KCKZ 8nm NW | 301335Z AUTO 24009G15KT 190V270 10SM FEW110 13/04 A3022 RMK AO2
|
KUKT 13nm NW | 301335Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 13/04 A3021 RMK AO2
|
KLOM 13nm SW | 301330Z AUTO 22011KT 10SM CLR 14/06 A3023 RMK AO2 T01430058
|
KTTN 14nm E | ASOS 133.70 609-538-8690
301253Z 22010G18KT 10SM SCT120 12/07 A3023 RMK AO2 SLP230 T01170067
|
KPNE 16nm S | 301254Z 23014G22KT 10SM CLR 13/07 A3025 RMK AO2 SLP244 T01280067
|
|
| TAF |
KTTN 14nm E | 301120Z 3012/3112 21008KT P6SM SCT120 BKN230 WS020/22040KT FM301400 23011G21KT P6SM BKN060 FM310000 23008KT P6SM BKN060 FM310300 22008KT P6SM VCSH SCT040 BKN060 WS020/24040KT
|
KPNE 16nm S | 301120Z 3012/3112 21009KT P6SM SCT120 BKN230 WS020/22040KT FM301400 23011G21KT P6SM SCT070 BKN080 FM302300 22008KT P6SM SCT050 BKN060 FM310300 22007KT P6SM VCSH SCT040 BKN060 WS020/24040KT
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|