FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | TTN |
| Lat/Long: | 40-16-36.1000N 074-48-48.5000W 40-16.601667N 074-48.808333W 40.2766944,-74.8134722 (estimated) |
| Elevation: | 212.6 ft. / 64.8 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1985) |
| From city: | 4 miles NW of TRENTON, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08628 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TTN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | TPA FOR ACFT UNDER 12500 LBS 1200 FT MSL; ACFT 12500 LBS & OVER 1700 FT MSL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT HIRL RY 06/24; HIRL RY 16/34; MALSR RY 06; PAPI RYS 24; 16; 34; REIL RYS 24; 16; 34 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ALL TRANSIENT ACFT. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.775 |
| WX ASOS: | 126.775 (609-538-8690) |
| TRENTON GROUND: | 121.9 257.8 [0600-2200] |
| TRENTON TOWER: | 120.7 257.8 [0600-2200] |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 123.8 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 123.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.9 257.8 |
| ARNG OPS: | 46.725 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| NG OPS: | 121.95 242.4 |
| WX ASOS at DYL (15 nm W): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at PNE (15 nm SW): | PHONE 215-897-9068 |
| WX AWOS-3 at N40 (19 nm NW): | 121.725 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ARDr082/4.5 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| RBVr297/15.3 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SBJr200/18.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| GXUr340/18.9 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| COLr277/30.0 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| BWZr190/31.3 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| CYNr338/32.7 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| PTWr094/34.4 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| FJCr143/39.8 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 313/26.0 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:FUEL AVBL ON 24/7. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 6006 x 150 ft. / 1831 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 180.0 | | Double tandem: | 320.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-16.185155N | | 40-16.866338N |
| Longitude: | 074-49.294603W | | 074-48.358185W |
| Elevation: | 160.3 ft. | | 192.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 046 true | | 238 magnetic, 226 true |
| Declared distances: | TORA:6006 TODA:6006 ASDA:6006 LDA:6006 | | TORA:6006 TODA:6006 ASDA:6006 LDA:6006 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 2120 ft. from runway, 790 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear RWY 06, 185 FT LGTD POLE; 100 FT FROM THRESHOLD, 500 FT R. | | none |
Runway 16/34
| Dimensions: | 4800 x 150 ft. / 1463 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 180.0 | | Double tandem: | 320.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 40-17.022923N | | 40-16.370203N |
| Longitude: | 074-49.078337W | | 074-48.496013W |
| Elevation: | 212.6 ft. | | 174.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 158 magnetic, 146 true | | 338 magnetic, 326 true |
| Declared distances: | TORA:4800 TODA:4800 ASDA:4800 LDA:4800 | | TORA:4800 TODA:4800 ASDA:4800 LDA:4800 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 64 x 64 ft. / 20 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Operational restrictions: | LOCATED AT INTXN OF TWYS 'H' & 'H1'. |
| Latitude: | 40-16.934333N | | |
| Longitude: | 074-48.894500W | | |
| Elevation: | 204.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 64 x 64 ft. / 20 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Operational restrictions: | LCTD AT NORTHEAST END OF TWY 'B'. |
| Latitude: | 40-16.948833N | | |
| Longitude: | 074-48.390000W | | |
| Elevation: | 191.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Helipad H3
| Dimensions: | 64 x 64 ft. / 20 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 40-16.273000N | | |
| Longitude: | 074-49.056000W | | |
| Elevation: | 169.5 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF MERCER 640 S BROAD ST TRENTON, NJ 08650 Phone 609-989-6518 |
| Manager: | ERIC BILLOWITZ 340 SCOTCH ROAD, SUITE 200 EWING, NJ 08628 Phone 609-882-1601 |
Additional Remarks
| A39-06/24 | PCR VALUE: 590/F/B/X/T |
| A39-16/34 | PCR VALUE: 700/F/B/X/T |
| E60-34 | RY 34 ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS), 226 FT LONG BY 162 FT WIDE, LCTD DER 34. |
| E60-24 | RY 24 ENGINEERED MATERIAL ARRESTING SYSTEM 251X162 DEP END. |
| E60-16 | RY 16, ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS), 247 FT LONG BY 162 FT WIDE, LCTD DER 16. |
| E60-06 | RY 6 ENGINEERED MATERIAL ARRESTING SYSTEM 308X162 DEP END. |
| - | GEESE & FLOCKS OF SEA GULLS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT; DEPS OVER 12500 LBS FLY RY HEADING UNTIL 1700 FT MSL; DEPS UNDER 12500 LBS FLY RY HEADING UNTIL 1200 FT MSL. |
| - | NO TGL OR TRAINING OPNS 2200-0700. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC PHL APCH AT (800) 354-9884. |
| - | VOLUNTARY CURFEW 0000-0600 LCL. |
| - | TWR VIEW OF TWY J OBSC CTN ADZ. |
| - | ARFF MNTS GND AND ATCT FREQS DURG ATC ZERO EVENTS. |
| - | TWY E CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 110FT EXC 24HR PPR 609-883-0994. |
| - | TWY C CLSD TO ACFT MORE THAN 40000 LB. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BUNTS THREE | |
download (154KB) |
| JIIMS FOUR (RNAV) | |
download (351KB) |
| PAATS FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (488KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06 | |
download (277KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 06 | |
download (222KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 24 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (313KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 06 | |
download (290KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 24 | |
download (294KB) |
| VOR-A | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
39N - Princeton Airport (10 nm NE)
N87 - Trenton-Robbinsville Airport (10 nm E)
KDYL - Doylestown Airport (15 nm W)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (15 nm SW)
47N - Central Jersey Regional Airport (18 nm NE)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (19 nm SE)
N51 - Solberg/Hunterdon Airport (19 nm N)
N40 - Sky Manor Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 14-May-2013
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Trenton Mercer Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:39 | | 10:39 |
| Sunset | | 19:25 | | 23:25 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 23:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 22:27:20 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 18:27:20 |
|
| METAR |
| KTTN | ASOS 133.70 609-538-8690
042153Z 09015G22KT 10SM SCT050 BKN100 14/08 A3016 RMK AO2 PK WND 10027/2057 SLP208 T01440083 $
|
KDYL 14nm W | 042154Z AUTO 10SM FEW025 18/10 A3014 RMK AO2 SLP204 T01780100
|
KPNE 15nm SW | 042154Z 10017G27KT 10SM CLR 17/09 A3016 RMK AO2 PK WND 10027/2139 SLP214 T01670094
|
KWRI 19nm SE | 042155Z AUTO 09019G23KT 10SM CLR 14/08 A3018 RMK AO2 PK WND 09027/03 SLP220 T01360080 $
|
|
| TAF |
| KTTN | 041942Z 0420/0518 11013G23KT P6SM BKN035 FM042300 11012G19KT P6SM BKN030 FM050100 10011G19KT 5SM BR VCSH BKN007 FM050600 09007KT 2SM BR BKN005 FM050900 14005KT 3SM BR BKN007 WS020/21035KT FM051500 27010G20KT 6SM -TSRA BKN010CB
|
KPNE 15nm SW | 041741Z 0418/0518 11010KT P6SM SCT060 FM042200 10011G18KT P6SM BKN030 FM050200 09011G18KT 5SM BR VCSH BKN007 FM050400 09006KT 3SM BR OVC007 FM050900 13006KT 5SM BR BKN007 WS020/21030KT FM051500 27010G20KT 6SM -TSRA BKN010CB
|
KWRI 19nm SE | 040230Z 0402/0508 22010KT 9999 SCT030 SCT070 QNH3014INS BECMG 0406/0407 24010KT 9999 SCT030 BKN050 QNH3012INS TEMPO 0409/0412 6000 BR BECMG 0412/0413 VRB06KT 9999 BKN010 OVC030 QNH3017INS BECMG 0416/0417 10008KT 9999 BKN010 BKN030 QNH3018INS BECMG 0421/0422 11010G15KT 9999 VCSH BKN010 BKN020 QNH3017INS BECMG 0500/0501 11008KT 6000 -SHRA BR BKN006 OVC010 QNH3017INS TX23/0416Z TN09/0502Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|