FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 06FA |
| Lat/Long: | 26-54-29.3510N 080-19-42.2905W 26-54.489183N 080-19.704842W 26.9081531,-80.3284140 (estimated) |
| Elevation: | 28 ft. / 9 m (estimated) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 24 miles S of JUPITER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33478 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 04/1977 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FDC (NOTAM-D service not available) |
| Attendance: | MON -FRI 0800-1600 ATTENDED MON-FRI EXCP HOLS. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ATC CTL |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ATC-CTL |
Airport Communications
| GWINN GROUND: | 121.65 279.25 [0800-1600 MON-FRI.] |
| GWINN TOWER: | 120.4 279.25 [0800-1600 MON-FRI.] |
| CLMNT STAR: | 124.6 |
| CPTAN STAR: | 124.6 |
| MELBOURNE STAR: | 124.6 |
| STOOP STAR: | 124.6 |
| TTYLR STAR: | 125.2 |
| VUUDU STAR: | 127.35 |
| WX AWOS-3 at F45 (7 nm SE): | 119.975 (561-630-6932) |
| WX AWOS-3 at SUA (17 nm N): | 134.475 (772-692-7399) |
| WX ASOS at PBI (18 nm SE): | 123.75 (561-444-7590) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PBIr320/18.8 | | PALM BEACH VORTAC | | 115.70 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| UNITED | | at field | | 405 | | 05W | | UTX | ..- - -..- |
Airport Services
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 7003 x 150 ft. / 2135 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 26-54.489017N | | 26-54.489350N |
| Longitude: | 080-20.349467W | | 080-19.060217W |
| Elevation: | 27.6 ft. | | 27.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | 241 ft. | | 241 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | trees, 400 ft. from runway | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SIKORSKY AIRCRAFT CORP 15270 ENDEAVOR DR JUPITER, FL 33478-6414 Phone 561-775-5450 |
| Manager: | JAMES SAULNIER 15270 ENDEAVOR DR JUPITER, FL 33478-6414 Phone 561-345-7377 |
Additional Remarks
| - | OPEN ONLY TO CIVIL & MIL ACFT HAVING BUSINESS WITH UNITED TECHNOLOGIES CORPORATION OR ITS DIVISIONS. PPR CTC ATCT C561-775-5450. |
| - | ARPT BCN OPERS ONLY WHEN ARPT IS ATTENDED. |
| - | FUEL: NOT FOR PUBLIC SALE. A, J5 J8 FLUID - SP. |
| - | JASU: (4 HOBART STARTING UNITS 28.5V/750 AMPS.) |
| - | MISC: COPTER OPR. VERT TKOF UP TO 3000'. POSSIBLE VERT JET TURBULENCE WITHIN 2 NM OF APCH END RWY 10. CLASS D AIRSPACE EFF 1200-2300Z++ MON-FRI, OT CLASS G. |
| - | BIRDS AND WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC PALM BEACH APCH AT 561-275-1430 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CLMNT TWO (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (279KB) |
| CLMNT TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (202KB) |
| CPTAN THREE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (372KB) |
| CPTAN THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (262KB) |
| MELBOURNE TWO **CHANGED** | |
download (120KB) |
| STOOP THREE **CHANGED** | |
download (125KB) |
| TTYLR FOUR **CHANGED** | |
download (165KB) |
| VUUDU ONE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| VUUDU ONE (RNAV), CONT.2 | |
download (192KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
F45 - North Palm Beach County General Aviation Airport (7 nm SE)
KSUA - Witham Field Airport (17 nm N)
KPBI - Palm Beach International Airport (18 nm SE)
KPHK - Palm Beach County Glades Airport (21 nm W)
KLNA - Palm Beach County Park Airport (23 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of William P Gwinn Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 07:10 | | 11:10 |
| Sunset | | 19:39 | | 23:39 |
| Evening civil twilight | | 20:02 | | 00:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 14:35:03 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 10:35:03 |
|
| METAR |
KF45 7nm SE | 041415Z AUTO 10015G19KT 10SM BKN028 OVC050 26/19 A3020 RMK AO2
|
KSUA 18nm N | 041348Z 11011G19KT 10SM SCT025 26/20 A3019
|
KPBI 18nm SE | 041353Z 10015G20KT 10SM FEW025 SCT031 SCT250 25/20 A3020 RMK AO2 RAE09 SLP226 P0002 T02500200 $
|
|
| TAF |
KSUA 18nm N | 041120Z 0412/0512 11011G18KT P6SM VCSH SCT025 SCT035 FM041400 11016G25KT P6SM VCSH SCT040 SCT250 FM050300 11010KT P6SM SCT030 AMD NOT SKED
|
KPBI 18nm SE | 041120Z 0412/0512 10011KT P6SM VCSH SCT030 FM041700 10015G25KT P6SM SCT025 BKN040 FM050000 10012KT P6SM FEW030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|