FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 12V |
| Lat/Long: | 38-26-27.2000N 082-12-02.8000W 38-26.453333N 082-12.046667W 38.4408889,-82.2007778 (estimated) |
| Elevation: | 571.7 ft. / 174.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 4 miles W of MILTON, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 25545 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1987 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| HUNTINGTON APPROACH: | 124.1 ;EAST 119.75 ;WEST |
| HUNTINGTON DEPARTURE: | 124.1 ;EAST 119.75 ;WEST |
| WX ASOS at HTS (17 nm W): | PHONE 681-432-1499 |
- APPROACHES FROM THE EAST USE CHARLESTON APCH 124.1/269.125. APPROACHES FROM THE WEST USE HUNTINGTON APCH 119.75/270.1.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HVQr288/21.0 | | CHARLESTON VOR/DME | | 117.40 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3154 x 40 ft. / 961 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD LIRL LIGHTS, NSTD SPACING AND COLORS. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 38-26.320483N | | 38-26.586017N |
| Longitude: | 082-12.330133W | | 082-11.762300W |
| Elevation: | 567.1 ft. | | 569.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 059 true | | 245 magnetic, 239 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 201 ft. from runway, 1122 ft. left of centerline ALSO 75 FT TREE, 615 FT DSTC, 28 FT L, OBSTN CLNC SLOPE 5:1. | | 40 ft. trees, 201 ft. from runway, 60 ft. left of centerline 20 FT HILL, 200 FT FM RWY END, 172 FT RIGHT, 40 FT TREES, 200 DSTC, 60-247 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ONA LAND MANAGEMENT SERVICES, LLC #1 FAIR SKIES DR ONA, WV 25545-1500 Phone 954-328-7646 |
| Manager: | BILL & LYNN BAUER # 1 FAIR SKIES DR. ONA, WV 25545-1500 Phone 954-328-7646 |
Additional Remarks
| A52-09 | +350 HILL 1300 FT DSTC. |
| - | VEHICLES CROSSING RWY. |
| - | FOR CD CTC HUNTINGTON ATCT AT 304-453-2490. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; DEP RWY 25 FLY 240 DEGS & DEP RWY 07 FLY 090 DEGS TO 1600 FT ALTITUDE. |
| - | RWY EXIT TO RAMP HAS DEPRESSION. |
| - | FENCE, POLES, BLDGS, IN PRIMARY SFC, WEST SIDE. |
| - | RACE TRACK ADJACENT TO RWY 07/25. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (151KB) |
| VOR-A | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHTS - Tri-State Airport/Milton J. Ferguson Field (17 nm W)
KGAS - Gallia-Meigs Regional Airport (24 nm N)
KDWU - Ashland Regional Airport (26 nm W)
3I2 - Mason County Airport (29 nm N)
KCRW - West Virginia International Yeager Airport (29 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 30-Oct-2005
taken from a Tri-Pacer
Do you have a better or more recent aerial photo of Ona Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:43 | | 09:43 |
| Sunrise | | 06:13 | | 10:13 |
| Sunset | | 20:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 01:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 09:57:57 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 05:57:57 |
|
| METAR |
KHTS 17nm W | 220951Z 05004KT 1/2SM -RA FG OVC002 15/14 A3006 RMK AO2 RAB45 SLP175 P0000 T01500139 $
|
KDWU 26nm W | 220856Z AUTO 00000KT 10SM OVC013 14/13 A3008 RMK AO2 SLP184 T01440133 56011 $
|
KCRW 29nm E | 220954Z 06004KT 4SM BR FEW000 SCT005 OVC090 16/16 A3007 RMK AO2 SLP180 FG FEW000 T01560156 $
|
|
| TAF |
KHTS 17nm W | 220709Z 2207/2306 06007KT P6SM BKN013 TEMPO 2207/2210 OVC008 FM221000 08004KT 6SM -RA OVC010 FM221200 09004KT 4SM -RA OVC011 FM222100 13006KT 6SM -RA OVC010 FM230000 14007KT 4SM -RA OVC009 FM230300 15008G15KT 5SM -RA OVC013
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|