FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 21D |
| Lat/Long: | 44-59-49.9090N 092-51-13.2700W 44-59.831817N 092-51.221167W 44.9971969,-92.8536861 (estimated) |
| Elevation: | 932.9 ft. / 284.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2010) |
| From city: | 9 miles E of ST PAUL, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55082 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1951 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 21D (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0700-1900, NOV-MAR 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted, ADNL LGTD WIND-T. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST REIL RWY 14 & 32; PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. MIRL RWY 14/32 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 120.075 (651-779-5949) |
| MINNEAPOLIS APPROACH: | 121.2 |
| MINNEAPOLIS DEPARTURE: | 121.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.625 |
| WX ASOS at STP (10 nm SW): | 118.35 (651-312-8888) |
| WX AWOS-3 at SGS (11 nm SW): | 119.425 (651-457-8120) |
| WX AWOS-3 at RNH (16 nm NE): | 120.0 (715-246-3202) |
| WX ASOS at MSP (17 nm SW): | PHONE 218-203-0160 |
| WX AWOS-3 at ANE (18 nm NW): | PHONE 763-780-9025 |
| WX AWOS-3 at OEO (20 nm N): | 119.925 (715-294-3845) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MSPr068/17.3 | | MINNEAPOLIS VOR/DME | | 115.30 | | 02E |
| GEPr106/23.7 | | GOPHER VORTAC | | 117.30 | | 06E |
| FGTr026/26.0 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| FCMr067/27.1 | | FLYING CLOUD VOR/DME | | 117.70 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3504 x 75 ft. / 1068 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 44-59.993383N | | 44-59.567605N |
| Longitude: | 092-51.480738W | | 092-50.932778W |
| Elevation: | 924.8 ft. | | 932.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 138 true | | 317 magnetic, 318 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2496 x 75 ft. / 761 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-59.744760N | | 45-00.062903N |
| Longitude: | 092-51.424532W | | 092-51.058273W |
| Elevation: | 923.7 ft. | | 932.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 039 true | | 218 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | METROPOLITAN AIRPORT CMSN 6040 28TH AVE A MINNEAPOLIS, MN 55450-2799 Phone 612-726-8100 |
| Manager: | PHILIP TIEDEMAN 6040 28TH AVE S MINNEAPOLIS, MN 55450-2799 Phone 763-717-0001 |
Additional Remarks
| A30A-32 | CALM WND RWY. |
| - | ULTRALIGHT OPS PROHIBITED. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT. SEE ARPT WEBSITE FOR MORE INFO. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS APCH AT 612-726-9086. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AGUDE SIX | |
download (217KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (405KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSTP - St Paul Downtown Airport Holman Field (10 nm SW)
KSGS - South St Paul Municipal Airport/Richard E Fleming Field (11 nm SW)
KRNH - New Richmond Regional Airport (16 nm NE)
KMSP - Minneapolis-St Paul International/Wold-Chamberlain Airport (17 nm SW)
KANE - Anoka County/Blaine Airport (Janes Field) (18 nm NW)
KOEO - L O Simenstad Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ed Wells
Photo taken 10-Oct-2010
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lake Elmo Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 11:20 |
| Sunrise | | 06:49 | | 11:49 |
| Sunset | | 19:40 | | 00:40 |
| Evening civil twilight | | 20:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 20:40:22 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 15:40:22 |
|
| METAR |
| K21D | 032015Z AUTO 03010G15KT 10SM SCT023 BKN055 OVC080 03/00 A3009 RMK AO2
|
KSTP 9nm SW | 032014Z 06008G17KT 10SM SCT023 OVC090 04/00 A3011 RMK AO2 T00440000
|
KSGS 15nm SW | 032015Z AUTO 06011KT 10SM BKN022 SCT050 OVC090 05/00 A3010 RMK AO2 T00451003
|
KRNH 16nm NE | 032015Z AUTO 05010G15KT 10SM OVC024 03/00 A3012 RMK AO2 T00301004
|
KANE 17nm NW | 031950Z 06010KT 10SM -RA BKN027 OVC080 03/01 A3011
|
KMSP 18nm SW | 032023Z 06012G20KT 10SM BKN021 OVC085 04/M01 A3009 RMK AO2 T00391006 $
|
KOEO 20nm N | 032015Z AUTO 05006KT 10SM SCT023 BKN055 OVC090 03/00 A3017 RMK AO2 T00251003
|
|
| TAF |
KRNH 16nm NE | 031740Z 0318/0418 07006KT P6SM OVC020 FM031830 08009KT 6SM -SHRA BR OVC016 FM040000 05010KT 4SM SHRA BR OVC008 FM040600 05008KT 4SM -RA BR OVC006 FM041000 VRB04KT 2SM -RA BR OVC004 FM041400 27009KT 6SM BR OVC007
|
KMSP 18nm SW | 031740Z 0318/0424 08010KT 6SM -SHRA BR SCT012 OVC022 FM040000 06011KT 4SM SHRA BR OVC009 FM040600 04010KT 3SM -RA BR OVC006 FM041200 29011KT P6SM OVC008 FM041700 28016G28KT P6SM OVC012 PROB30 0419/0424 3SM -SHRASN
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|