FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 2W5 |
| Lat/Long: | 38-35-49.3750N 077-04-20.8500W 38-35.822917N 077-04.347500W 38.5970486,-77.0724583 (estimated) |
| Elevation: | 175 ft. / 53 m (estimated) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 4 miles E of INDIAN HEAD, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20646 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SUN 0900-1800 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS AND NEW YEARS DAYS. |
| Pattern altitude: | 1005 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 02; PAPI RWY 02; MIRL RWY 02/20 - CTAF. ARPT DEACTIVATES PAPI RWY 02 WHEN WINDS FAVOR RWY 20. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| POTOMAC APPROACH: | 124.7 ;DC SFRA 118.95 ;DC SFRA |
| POTOMAC DEPARTURE: | 124.7 ;DC SFRA 118.95 ;DC SFRA |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| WX ASOS at DCA (15 nm N): | 132.65 (276-200-0159) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr195/15.8 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr227/15.9 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BRVr049/20.5 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| AMLr146/27.4 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| CSNr100/37.3 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BALr220/39.4 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OXONN | | 203/10.4 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 182/20.1 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| SHANNON | | 052/26.6 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 3740 x 75 ft. / 1140 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 38-35.515833N | | 38-36.130000N |
| Longitude: | 077-04.379333W | | 077-04.315667W |
| Elevation: | 156.1 ft. | | 175.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 014 magnetic, 005 true | | 194 magnetic, 185 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. trees, 2236 ft. from runway, 195 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 1712 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | PSM AVIATION LLC 3900 LIVINGSTON RD, INDIAN HEAD, MD 20640 Phone 301-283-6202 |
| Manager: | SHEEL PATEL 3900 LIVINGSTON RD INDIAN HEAD, MD 20640 Phone 301-283-6202 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TIKEE FOUR (RNAV) | |
download (216KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDAA - Davison Army Airfield (9 nm NW)
KVKX - Potomac Airfield (11 nm NE)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (12 nm SW)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (15 nm N)
KADW - Joint Base Andrews (16 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matt Beyer
Photo taken 01-Jul-2020
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Maryland Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:30 | | 09:30 |
| Sunrise | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 01:23:40 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 21:23:40 |
|
| METAR |
KDAA 8nm NW | 140055Z AUTO 33007KT 10SM FEW013 FEW070 SCT090 16/15 A2979 RMK AO2 LTG DSNT W-NE SLP090 T01620151 $
|
KNYG 11nm SW | 140056Z AUTO 16009KT 9SM FEW120 17/14 A2979 RMK AO2 SLP087 T01720144 PNO $
|
KDCA 15nm N | 140103Z 32014G20KT 10SM SCT020 SCT029 BKN070 BKN250 18/12 A2982 RMK AO2 FRQ LTGICCG DSNT W-NE CB DSNT W-NE MOV E T01830117
|
KADW 16nm NE | 140055Z 15010KT 10SM FEW070 16/13 A2977 RMK AO2A LTG DSNT W-N SLP087 T01620125 $
|
|
| TAF |
KDAA 8nm NW | 131950Z 1320/1502 20012G20KT 9000 -SHRA BKN050 OVC100 510005 QNH2974INS TEMPO 1400/1403 24015G25KT 4800 -TSRA BKN040CB OVC080 BECMG 1402/1403 32010G15KT 8000 -SHRA BKN025 OVC040 510005 QNH2976INS BECMG 1405/1406 31009KT 9999 NSW SCT030 BKN080 QNH2976INS BECMG 1412/1413 32012G22KT 9999 BKN050 QNH2979INS BECMG 1423/1424 31010G15KT 9999 BKN040 QNH2980INS TX26/1321Z TN11/1411Z LAST NO AMDS AFT 1401 NEXT 1412
|
KNYG 11nm SW | 132100Z 1321/1421 220009KT 4800 SHRA BR OVC060 QNH2977INS BECMG 1406/1408 31009KT 9999 NSW OVC050 QNH2974INS BECMG 1411/1413 30009G25KT 9999 BKN055 QNH2975INS LAST NO AMDS AFT 1321 NEXT 1409 AUTOMATED SENSOR METWATCH 1323 TIL 1412 TX23/1322Z TN11/1410Z
|
KDCA 15nm N | 140025Z 1400/1506 19007KT P6SM FEW025 SCT040 BKN250 FM140045 31015G30KT P6SM OVC040 FM140115 31015G30KT 3SM TSRA OVC040CB FM140200 24006KT 6SM -SHRA OVC040 FM140400 20006KT P6SM BKN040 FM140800 29008G16KT P6SM BKN040 FM141100 31014G23KT P6SM SCT050 FM141700 31012G20KT P6SM BKN050
|
KADW 16nm NE | 132242Z 1322/1423 21012KT 9999 FEW030 SCT070 BKN100 510053 QNH2983INS TEMPO 1322/1324 23015G25KT 510003 BECMG 1323/1324 21012G20KT 9000 -SHRA VCTS BKN055CB OVC070 QNH2976INS TEMPO 1400/1404 23015G25KT 4800 TSRA OVC040CB BECMG 1404/1405 30010KT 9000 BR SCT010 BKN100 QNH2973INS BECMG 1410/1411 32012G18KT 9999 NSW SCT120 QNH2976INS BECMG 1413/1414 32015G25KT 9999 FEW150 QNH2977INS BECMG 1418/1419 31015G25KT 9999 BKN060 QNH2977INS TX17/1322Z TN12/1411Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|