FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DAA |
| Lat/Long: | 38-42-53.7220N 077-10-51.2190W 38-42.895367N 077-10.853650W 38.7149228,-77.1808942 (estimated) |
| Elevation: | 73.5 ft. / 22.4 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 3 miles NW of FORT BELVOIR, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22060 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 1173.5 ft. MSL |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL 0230-1100Z++ MON-FRI AND 24 HRS ON WKNDS AND HOLS. WHEN TWR CLSD HIRL RWY 14-32 SET TO PCL. TO ACTVT & INCR INTS MALSF RWY 32; PAPI RWY 14 & 32 - CTAF. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.275 |
| ATIS: | 128.175 |
| DAVIDSON GROUND: | 121.9 351.8 [1100-0230Z++ MON-FRI EXC HOL.] |
| DAVIDSON TOWER: | 124.275 229.4 241.0 [1100-0230Z++ MON-FRI EXC HOL.] |
| POTOMAC APPROACH: | 118.95 124.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 118.95 124.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 351.8 |
| ARNG OPS: | 52.75 |
| ASR/PAR: | 118.85 119.95 248.5 265.6 |
| BASE OPS: | 139.4 |
| CLTCH DP: | 118.95 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| FRDMM STAR: | 118.675 |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| JDUBB DP: | 118.95 |
| NUMMY STAR: | 118.675 |
| PMSV METRO: | 139.4 |
| PTD: | 139.4 |
| SCRAM DP: | 118.95 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRUPS STAR: | 118.675 |
| WX ASOS at DCA (11 nm NE): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3PT at HEF (16 nm W): | PHONE 703-361-6160 |
| WX ASOS at IAD (19 nm NW): | 134.85 (571-250-7817) |
- VIP ARR CTC BASE OPS 15 MIN PRIOR TO LDG.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr227/11.0 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr259/15.7 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| AMLr143/18.8 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| BRVr029/24.1 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| CSNr088/32.4 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BALr233/36.6 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OXONN | | 258/7.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 201/13.2 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| SHANNON | | 035/29.7 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
| NAILR | | 075/37.4 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| ELLICOTT | | 220/39.2 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5421 x 75 ft. / 1652 x 23 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 38-43.202500N | | 38-42.588200N |
| Longitude: | 077-11.267333W | | 077-10.440033W |
| Elevation: | 48.8 ft. | | 73.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 133 true | | 322 magnetic, 313 true |
| Displaced threshold: | 491 ft. | | 892 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | NATO STD APPROACH LGTS (BP). | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 38-43.020000N | | |
| Longitude: | 077-10.789833W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | DAVISON ARMY AIRFIELD US ARMY ATCA-ASO, 6970 BRITTON DR FT BELVIOR, VA 22060 |
| Manager: | Phone 703-664-1201 |
Additional Remarks
| - | FUEL: FUEL - A++ (MIL); AVBL 1200-0300Z++ MON-FRI. |
| - | MISC-AERODROME BEACON LOCATED 4600 FT E-NE OF AFLD ON TOP OF DLA BLDG. |
| - | RSTD: RWY 14 PAPI ARE NON-STANDARD. VFR USE ONLY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
| - | RSTD: TWY G, H, AND J CLSD FOR NIGHT AND IFR OPS DUE TO BEING UNLIT. |
| - | RSTD: HELIPAD 14/32 IS 50 FT BY 50 FT WIDE. LMTD TO H-60 AND SMALLER ACFT OPS. |
| - | HAZARDS: RWY 14 INBRD (INGROUND) THR LGTS ARE REMOVED. |
| - | RSTD: HELIPAD 14/32 CLSD FOR NIGHT AND IFR OPS DUE TO BEING UNLIT. |
| - | OIL: 0-123-128-148-156. |
| - | OFFL BUS ONLY. PPR 24 HR NOTICE FOR ALL NON DAA BASED ACFT, CTC BASE OPS 1100-0500Z++ MON-FRI 1200-2100Z++ SAT-SUN, C571-515-4226/4228/4424. |
| - | RSTD: 24 HR PPR NVESD RAMP, DSN 656-7675/7676, C703-806-7675/7676. |
| - | CAUTON: EXP SHEAR/CROSSWIND SHIFT TDZ RWY 32 DUR SW-NW WIND. BIRD AND DEER HAZ. |
| - | TFC PAT: F/W R/W SW 1500 FT, R/W/NE 1100 FT. |
| - | NS ABTMT: TWR WILL ADVS OF RSTD TO ENG RUN-UP, TKOF AND LDG BTN 0300-1300Z++ MON-SAT;2200-1700Z++ SUN AND HOL. |
| - | MISC: WITH TWR/OPS APV, DEP ACFT MAY USE DISPL THLDS FOR TKOF ROLL. WX OBSN AUTOMATED. WX OBSN AUGMENTED/BACK-UP AS REQ 1030-0230++ MON-FRI, EXC HOL. WX FCST 1100-0230++ MON-FRI, EXC HOL, OT, C571-515-4258, REMOTE BRIEFING SVC AVBL 15 OWS, SCOTT AFB DSN 576-9755, FAX EXTN 4855 OR HTTP://OWS.SCOTT.AF.MIL. SEE VFR-S FOR PENTAGON HELIPORT. |
| - | ARNG: OPR 24/7. 24 HR PPR FOR TRAN ACFT, DSN 656-7092/7690, C703-806-7092/7690 FAX 7298. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FRDMM SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (520KB) |
| NUMMY THREE | |
download (251KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (220KB) |
| TRUPS FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (550KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32 **CHANGED** | |
download (162KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (70KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (76KB) |
Departure Procedures |
| CLTCH THREE (RNAV) | |
download (172KB) |
| JDUBB FOUR (RNAV) | |
download (171KB) |
| SCRAM SIX (RNAV) | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2W5 - Maryland Airport (9 nm SE)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (11 nm NE)
KVKX - Potomac Airfield (11 nm E)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (14 nm SW)
KHEF - Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field (16 nm W)
KADW - Joint Base Andrews (16 nm E)
KIAD - Washington Dulles International Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jeff Long, SkyFocal.com
Photo taken 05-Nov-2011
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Davison Army Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 09:16 |
| Sunrise | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunset | | 20:26 | | 00:26 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 04:28:52 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 00:28:52 |
|
| METAR |
| KDAA | 310355Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/08 A3009 RMK AO2 SLP192 T01290084 $
|
KDCA 11nm NE | 310352Z 02008KT 10SM FEW050 FEW250 17/07 A3012 RMK AO2 SLP198 T01720067
|
KNYG 14nm S | 310356Z AUTO 29005KT 10SM CLR 14/10 A3013 RMK AO2 SLP203 T01440100
|
KHEF 16nm W | 310356Z AUTO 00000KT 10SM CLR 12/08 A3014 RMK AO2 SLP210 T01170083 402330106 $
|
KADW 16nm NE | 310355Z AUTO 35004KT 10SM CLR 13/07 A3012 RMK AO2 SLP206 T01300066 $
|
KIAD 18nm NW | 310352Z 05006KT 10SM CLR 15/07 A3013 RMK AO2 SLP199 T01500067 $
|
|
| TAF |
KDCA 11nm NE | 302054Z 3021/3124 36013G22KT P6SM FEW060 FEW250 FM310000 03009KT P6SM FEW050 FM310500 35004KT P6SM SCT250 FM312100 25006KT P6SM SKC
|
KADW 16nm NE | 310100Z 3101/0107 05010KT 9999 FEW050 QNH3009INS BECMG 3102/3103 VRB06KT 9999 FEW050 QNH3011INS BECMG 3110/3112 35005KT 9999 SKC QNH3011INS BECMG 3116/3117 VRB05KT 9999 SKC QNH3009INS BECMG 0101/0102 16010KT 9999 FEW080 QNH2995INS TX24/3122Z TN11/3109Z
|
KIAD 18nm NW | 302159Z 3022/3124 02013G22KT P6SM FEW060 FEW250 FM310000 02008KT P6SM FEW050 FM310500 33004KT P6SM FEW250 FM312100 28005KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|