FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 2P7 |
| Lat/Long: | 40-03-24.7071N 080-57-47.4766W 40-03.411785N 080-57.791277W 40.0568631,-80.9631879 (estimated) |
| Elevation: | 1186.5 ft. / 361.6 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of ST CLAIRSVILLE, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43950 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1976 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT NSTD LIRL RWY 01/19 - 123.3 OR CALL AMGR. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ABN - 123.3 OR CALL AMGR. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at MPG (15 nm SE): | 119.05 (304-845-2959) |
| WX ASOS at HLG (16 nm NE): | 127.375 (304-277-3504) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.95/239.3 (BELMONT RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AIRr297/7.1 | | BELLAIRE VOR/DME | | 117.10 | | 07W |
| HLGr243/21.8 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CADIZ | | 175/11.0 | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2840 x 50 ft. / 866 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition SFC IS WEATHERED W/SOME RAVELING, MED BLOCK CRACKING THROUGHOUT |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD LIRL DUE TO 15 FT FM EDGE OF PAVEMENT. |
| Runway edge markings: | FADED. NSTD BASIC DUE TO SML NRS & SML CNTRLN WITH NSTD SPACING. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 40-03.178968N | | 40-03.644602N |
| Longitude: | 080-57.819437W | | 080-57.763115W |
| Elevation: | 1160.5 ft. | | 1186.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 013 magnetic, 005 true | | 193 magnetic, 185 true |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | NSTD, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 293 ft. from runway, 87 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +30 FT TREES, 180-200 FT DIST, 120 FT R. | | 61 ft. trees, 339 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear +25 FT TREE, 175 FT DIST, 0-125 FT R; +10 FT BARN, 180 FT DIST, 120 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ALDERMAN FAMILY TRUST 67160 AIRPORT RD SAINT CLAIRSVILLE, OH 43950-9469 Phone 740-695-0908 |
| Manager: | LESLIE ALDERMAN 67160 AIRPORT RD SAINT CLAIRSVILLE, OH 43950-9469 Phone 740-695-0908 |
Additional Remarks
| - | SOUTH HALF OF RAMP IN POOR COND DUE TO BROKEN PAVEMENT. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0226/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR-A | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6G5 - Barnesville/Bradfield Airport (11 nm W)
8G6 - Harrison County Airport (11 nm N)
KMPG - Marshall County Airport (15 nm SE)
KHLG - Wheeling Ohio County Airport (16 nm NE)
4G5 - Monroe County Airport (18 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dennis Megarry of MyAirplane.com
Photo taken 19-Oct-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Alderman Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 09:29 |
| Sunrise | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunset | | 20:42 | | 00:42 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 16:24:52 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 12:24:52 |
|
| METAR |
KHLG 16nm NE | 271553Z 00000KT 10SM FEW008 BKN070 BKN090 22/19 A3002 RMK AO2 RAB1458E16 SLP160 P0000 T02170189
|
KCDI 29nm W | 271555Z AUTO 02003KT 10SM BKN019 BKN025 OVC043 23/20 A3001 RMK AO2 T02300200
|
|
| TAF |
KHLG 16nm NE | 271120Z 2712/2812 VRB03KT 4SM -SHRA BR SCT025 OVC060 TEMPO 2712/2714 2SM -SHRA BR BKN015 FM271500 33004KT P6SM BKN025 FM271800 31004KT P6SM BKN060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|