FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 42A |
| Lat/Long: | 36-04-15.5290N 091-49-48.4880W 36-04.258817N 091-49.808133W 36.0709803,-91.8301356 (estimated) |
| Elevation: | 734.8 ft. / 224.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2005) |
| From city: | 3 miles E of MELBOURNE, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72556 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1994 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JBR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT DAYLIGHT HOURS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 03/21 & REIL RWY 03/21 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 121.575 (870-916-2768) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 126.85/281.55 (HARRISON RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SERVE FUEL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 4003 x 75 ft. / 1220 x 23 m 150 FT PAVED STOPWAY EACH END - FULL STRENGTH. |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 36-03.978357N | | 36-04.539282N |
| Longitude: | 091-50.021917W | | 091-49.594318W |
| Elevation: | 734.8 ft. | | 708.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 032 true | | 211 magnetic, 212 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. tree, 1800 ft. from runway, 465 ft. right of centerline, 38:1 slope to clear | | 50 ft. tree, 1550 ft. from runway, 425 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MELBOURNE PO BOX 800 MELBOURNE, AR 72556 Phone 870-368-4215 |
| Manager: | KEN CLARK P.O. BOX 800 MELBOURNE, AR 72556 Phone (870) 291-1227 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (191KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (388KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6M2 - Horseshoe Bend Airport (10 nm N)
KCVK - Sharp County Regional Airport (17 nm NE)
7M2 - Mountain View Airport-Wilcox Memorial Field (18 nm SW)
KBVX - Batesville Regional Airport (23 nm SE)
KHBZ - Heber Springs Municipal Airport (35 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Melbourne Municipal Airport/John E Miller Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:26 | | 11:26 |
| Sunrise | | 06:52 | | 11:52 |
| Sunset | | 19:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 10:43:38 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 05:43:38 |
|
| METAR |
KBVX 23nm S | 030856Z AUTO 20008KT 10SM FEW016 21/18 A3000 RMK AO2 SLP156 T02110183 53007 $
|
KBPK 36nm NW | 030853Z AUTO 21008KT 10SM BKN060 BKN070 BKN085 20/17 A2996 RMK AO2 SLP138 T02000172 53010 PWINO $
|
KM19 41nm SE | 030856Z AUTO 19014KT 10SM CLR 20/18 A2999 RMK AO2 SLP169 T02000178 51003 $
|
KCCA 41nm SW | 030855Z AUTO VRB04KT 10SM BKN021 OVC027 21/19 A2999 RMK AO2
|
KARG 44nm E | 030856Z AUTO 18012KT 10SM FEW030 OVC050 21/19 A3000 RMK AO2 SLP159 6//// T02060189 52008 $
|
|
| TAF |
KBPK 36nm NW | 030520Z 0306/0406 20009KT P6SM BKN250 WS020/20045KT FM031100 16009KT P6SM OVC050 FM031300 17016G25KT P6SM BKN020 FM031700 18017G25KT P6SM OVC040 FM040100 17010KT P6SM OVC100 FM040200 17011KT P6SM -SHRA OVC060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|