FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 4G1 |
| Lat/Long: | 41-26-48.3592N 080-23-28.3083W 41-26.805987N 080-23.471805W 41.4467664,-80.3911967 (estimated) |
| Elevation: | 1206.2 ft. / 367.6 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2015) |
| From city: | 3 miles N of GREENVILLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16125 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1954 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - SAT 0900-DUSK UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS, NEW YEARS DAY & SUNDAYS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL; REIL; PAPI RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| YOUNGSTOWN APPROACH: | 133.95 |
| YOUNGSTOWN DEPARTURE: | 133.95 |
| WX ASOS at GKJ (13 nm NE): | 126.375 (814-337-2590) |
| WX ASOS at YNG (17 nm SW): | PHONE 330-967-8953 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 120.775/298.95 (CHARDON RCAG) WHEN YOUNGSTOWN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FKLr277/(24.0) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
| EWCr356/38.2 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 012/25.4 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SVC FUEL AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 3006 x 75 ft. / 916 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition UNEVEN PAVEMENT 100 FT DOWN RWY 15 & 200 FT DOWN RWY 33. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 41-26.992167N | | 41-26.610333N |
| Longitude: | 080-23.681833W | | 080-23.263667W |
| Elevation: | 1163.3 ft. | | 1206.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 150 magnetic, 141 true | | 330 magnetic, 321 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 36 ft. trees, 885 ft. from runway, 77 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2551 x 118 ft. / 778 x 36 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY 05/23 MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-26.653233N | | 41-26.969900N |
| Longitude: | 080-23.654033W | | 080-23.287350W |
| Elevation: | 1196.0 ft. | | 1183.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 041 true | | 230 magnetic, 221 true |
| Displaced threshold: | 984 ft. DSPLCD THLD MKD WITH YELLOW CONES. | | no |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 68 ft. trees, 353 ft. from runway, 152 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear | | 43 ft. trees, 135 ft. from runway, 118 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BOROUGH OF GREENVILLE MUNICIPAL BLDG GREENVILLE, PA 16125 Phone 724-588-4193 |
| Manager: | FRED MURRIN 511 E JAMESTOWN RD GREENVILLE, PA 16125 Phone 724-588-1665 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | PAEW ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC YOUNGSTOWN APCH AT 330-856-4806, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0232. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (210KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGKJ - Port Meadville Airport (13 nm NE)
KYNG - Youngstown/Warren Regional Airport (17 nm SW)
29D - Grove City Airport (21 nm SE)
KHZY - Northeast Ohio Regional Airport (24 nm NW)
KFKL - Venango Regional Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bill Pixley
Photo taken 20-Sep-2017
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Greenville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 09:34 |
| Sunrise | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 00:27:47 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 20:27:47 |
|
| METAR |
KGKJ 14nm NE | 132353Z AUTO 28007KT 4SM BR SCT008 BKN017 OVC024 07/06 A2986 RMK AO2 RAB33E39 SLP116 P0000 60000 T00670056 10150 20067 51026
|
KYNG 17nm SW | 132351Z 31011KT 10SM OVC026 09/05 A2988 RMK AO2 SLP120 T00890050 10172 20089 51030 $
|
KFKL 24nm E | 132356Z AUTO 31008KT 9SM OVC019 08/05 A2986 RMK AO2 SLP116 60004 T00780050 10150 20078 51028
|
KHZY 24nm NW | 132353Z AUTO 32004KT 10SM SCT017 OVC023 08/06 A2988 RMK AO2 SLP120 T00780056 10128 20078 53020
|
KUCP 25nm S | 140016Z AUTO 31008KT 10SM FEW022 OVC032 09/06 A2989 RMK AO2 RAE15 P0000
|
|
| TAF |
KYNG 17nm SW | 131728Z 1318/1418 31015G23KT P6SM BKN035 FM140100 35012KT P6SM OVC025 FM140500 33008KT P6SM VCSH OVC015 TEMPO 1408/1412 -SHRA OVC007 FM141300 33010KT P6SM OVC015 FM141500 34012G22KT P6SM OVC018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|