FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 5B6 |
| Lat/Long: | 41-35-08.1000N 070-32-25.3000W 41-35.135000N 070-32.421667W 41.5855833,-70.5403611 (estimated) |
| Elevation: | 41 ft. / 12.5 m (surveyed) |
| Variation: | 16W (1985) |
| From city: | 4 miles NE of FALMOUTH, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 02536 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1959 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BDR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800 - 1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 07/25 - 122.7. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| BOSTON APPROACH: | 118.2 |
| BOSTON DEPARTURE: | 118.2 |
| WX ASOS at FMH (4 nm N): | PHONE 508-968-6562 |
| WX ASOS at MVY (12 nm S): | 126.25 (508-696-6988) |
| WX ASOS at HYA (13 nm NE): | PHONE 508-862-2601 |
| WX ASOS at EWB (20 nm W): | 126.85 (508-992-0195) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MVYr031/11.8 | | MARTHAS VINEYARD VOR/DME | | 114.50 | | 15W |
| ACKr323/29.4 | | NANTUCKET VOR/DME | | 116.20 | | 15W |
| LFVr237/34.3 | | MARCONI VOR/DME | | 114.70 | | 16W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NAUSET | | 272/25.6 | | 279 | | 16W | | CQX | -.-. --.- -..- |
| PROVINCETOWN | | 222/32.3 | | 389 | | 16W | | PVC | .--. ...- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL UL94 |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 2298 x 40 ft. / 700 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 41-35.016423N | | 41-35.252345N |
| Longitude: | 070-32.617743W | | 070-32.223817W |
| Elevation: | 38.0 ft. | | 41.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 067 magnetic, 051 true | | 247 magnetic, 231 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. trees, 1014 ft. from runway, 116 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 25 ft. trees, 300 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | FALMOUTH AIRPARK HOMEOWNERS ASSOC 67 AIRPARK DR E FALMOUTH, MA 02536 Phone 508-548-9617 |
| Manager: | ADAM PERRY 67 AIRPARK DR E FALMOUTH, MA 02536 Phone 508-548-9617 |
Additional Remarks
| - | BE AWARE OF HIGH-SPD MIL JET & HVY HEL TFC INVOF CAPE COD CGAS. |
| - | WATCH FOR PEDESTRIANS OR ANIMALS INVOF RWY. |
| - | ACTVT RWY LGTS WITH 5 CLICKS ON FREQ 122.7. |
| - | NON-STD YELLOW CHEVRONS AT APCH END OF RWY 07 & 25. |
| - | TIE DOWN ROPES AVBL IN FUEL SHED. |
| - | SELF SVC 100LL & UL94 AVBL WITH CREDIT CARD. |
| - | RWY 7/25 NON-STD LIRL RWY LGTS. LGTS OFFSET 40 FT N OF RWY EDGE. |
| - | FEE FOR OVNGT PRKG. |
| - | LDG FEE FOR COML OPS. |
| - | ARPT CLSD TO ACFT EXCEEDING 5000 LBS PUBLD MAX GWT. |
| - | TURF ARND RWY 07/25 SOFT AFT RAIN. |
| - | TSNT OPS DAYTIME ONLY. NO NGT TSNT TKOFS OR LNDGS. |
| - | NO TSNT STUDENT ACTS, SOLO OR DUAL AT 5B6. |
| - | FULL STOPS ONLY. TGL OPS PROHIBITED. |
| - | WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON APCH AT 603-594-5554. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (514KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFMH - Cape Cod Coast Guard Air Station (4 nm N)
KMVY - Martha's Vineyard Airport (12 nm S)
KHYA - Cape Cod Gateway Airport (13 nm NE)
KEWB - New Bedford Regional Airport (20 nm W)
KPYM - Plymouth Municipal Airport (21 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Margot Cheel margotcheel.com
Photo taken 16-Sep-2012
looking east-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Falmouth Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:48 | | 08:48 |
| Sunrise | | 05:20 | | 09:20 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 00:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 22:54:47 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 18:54:47 |
|
| METAR |
KFMH 3nm N | 192156Z 24013KT 10SM CLR 21/17 A2996
|
KMVY 12nm S | 192153Z 22014G25KT 6SM OVC003 16/15 A2996 RMK AO2 PK WND 22028/2124 SLP146 T01610150
|
KHYA 13nm E | 192156Z 21012G19KT 10SM CLR 19/16 A2993 RMK AO2 SLP135 T01890156
|
KEWB 19nm W | 192153Z 22016G27KT 10SM CLR 22/17 A2992 RMK AO2 PK WND 21027/2145 SLP132 T02220167
|
|
| TAF |
KFMH 3nm N | 191720Z 1918/2018 22013G25KT P6SM FEW250 FM192200 23012G23KT P6SM FEW010 SCT040 WS020/24045KT FM200200 23010G20KT P6SM BKN010 FM200800 23010G20KT 5SM BR SCT030 WS020/27040KT
|
KHYA 13nm E | 191720Z 1918/2018 22013G24KT P6SM FEW250 FM192100 22014G24KT P6SM SCT060 WS020/24040KT FM200200 23010G20KT P6SM BKN010 FM200800 23013G22KT P6SM SCT035 WS020/27040KT
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|