FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6L4 |
| Lat/Long: | 37-51-20.4700N 081-54-57.1800W 37-51.341167N 081-54.953000W 37.8556861,-81.9158833 (estimated) |
| Elevation: | 1666.4 ft. / 507.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 4 miles E of LOGAN, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 25076 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1993 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted, CNTR FLD WS NOT VER, WND INDC UNRELBL. ADNL WS AT RWY 6 & 24 ENDS UNLGTD. |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 119.375 (304-752-0814) |
| CHARLESTON APPROACH: | 119.2 ;NORTH |
| CHARLESTON DEPARTURE: | 119.2 ;NORTH |
| IC: | 119.2 ;NORTH |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC (ZID) ON FREQS 126.575/257.85 (BLUEFIELD RCAG) FM THE SOUTH IF LOST COMM WITH CRW.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HVQr196/30.4 | | CHARLESTON VOR/DME | | 117.40 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR SELF-SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR FOR ACFT MAINT SVCS CALL 304-752-0094 DAYS, 304-946-4415 NIGHTS. |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3605 x 75 ft. / 1099 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 37-51.183225N | | 37-51.498855N |
| Longitude: | 081-55.270930W | | 081-54.636468W |
| Elevation: | 1654.1 ft. | | 1666.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 058 true | | 245 magnetic, 238 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 77 ft. trees, 1000 ft. from runway, 97 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear | | 10 ft. trees, 337 ft. from runway, 337 ft. both sides of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LOGAN COUNTY ARPT AUTH PO BOX 1973 LOGAN, WV 25601 Phone 304-752-0975 |
| Manager: | MEGAN R JOHNSON P O BOX 1793 LOGAN, WV 25601 Phone 304-752-0975 |
Additional Remarks
| - | RWY 06, 30 FT HILL 800 FT FROM THLD LEFT. |
| - | LOW LVL C-130 MIL OPNS IN VCNTY. CK NOTAMS. |
| - | DEER AND WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | AIRPORT ACCESS CODE- CTAF. |
| - | FOR CD CTC CHARLESTON APCH AT 304-344-5867 EXT 281. |
| - | MILITARY PRACTICE RWY 1.2 MILES NE OF RWY 24 END. NOT CHARTED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (187KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEBD - Southern West Virginia Regional Airport (14 nm SW)
I16 - Kee Field Airport (23 nm SE)
KCRW - West Virginia International Yeager Airport (35 nm NE)
KSJS - Big Sandy Regional Airport (35 nm W)
KPBX - Pike County Airport-Hatcher Field (36 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 02-Sep-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Logan County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 05:56:12 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 01:56:12 |
|
| METAR |
| K6L4 | 150535Z AUTO 20003KT 10SM CLR 06/05 A3006 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSJS 35nm W | 141720Z 1418/1518 35006KT P6SM BKN040 FM150000 00000KT P6SM SKC FM151200 VRB03KT P6SM SCT200
|
KCRW 35nm NE | 141720Z 1418/1518 32007G15KT P6SM BKN035 FM142000 32008KT P6SM SCT040 BKN060 FM150100 00000KT P6SM FEW140 FM151000 00000KT 6SM BR FEW250 FM151100 00000KT 2SM BR FEW250 FM151230 27002KT P6SM FEW170
|
KBKW 38nm E | 141720Z 1418/1518 32011G18KT P6SM OVC020 FM142000 32012G20KT P6SM BKN035 FM150000 33009KT P6SM SCT050 FM151300 30005KT P6SM FEW250
|
KHTS 43nm NW | 141720Z 1418/1518 34008G14KT P6SM BKN045 FM142200 34007KT P6SM SCT050 BKN070 FM150200 00000KT P6SM FEW100 FM151200 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|