FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 7B2 |
| Lat/Long: | 42-19-40.8350N 072-36-40.4650W 42-19.680583N 072-36.674417W 42.3280097,-72.6112403 (estimated) |
| Elevation: | 121.4 ft. / 37.0 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1990) |
| From city: | 1 mile NE of NORTHAMPTON, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01060 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| BRADLEY APPROACH: | 125.35 |
| BRADLEY DEPARTURE: | 125.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 133.6 |
| WX ASOS at BAF (11 nm SW): | 127.1 (413-568-2267) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BAFr039/11.0 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
| CTRr095/15.2 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| GDMr256/27.8 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL IS 24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3335 x 50 ft. / 1017 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-19.848167N | | 42-19.513000N |
| Longitude: | 072-36.967500W | | 072-36.381333W |
| Elevation: | 121.4 ft. | | 118.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 143 magnetic, 128 true | | 323 magnetic, 308 true |
| Displaced threshold: | no | | 220 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.50 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 600 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear 15 FT ROAD IN PRIM SFC. | | 32 ft. trees, 1000 ft. from runway, 51 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear ROAD IN PRIM SFC 50 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SEVEN BRAVO TWO, LLC 160 OLD FERRY RD NORTHAMPTON, MA 01060 Phone 413-568-0905 |
| Manager: | RICHARD MACISAAC 160 OLD FERRY RD NORTHAMPTON, MA 01060 Phone 860-833-7602 RICHM@FLY7B2.COM |
Additional Remarks
| - | ARPT CLSD TO ALL ACFT & HEL CRTFYD FOR 12500 LBS & OVR. |
| - | LDG FEE FOR COML ACFT. |
| - | FEE & PPR FOR COML BLN OPS. |
| - | FOR CD CTC BRADLEY APCH AT 860-386-3597. |
| - | GLDR ACT ON & INVOF ARPT MAY-OCT. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -24C. |
| - | (PAY PHONE) PAY PHONE AVAILABLE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (257KB) |
| VOR/DME-B | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCEF - Westover Air Reserve Base/Metropolitan Airport (9 nm SE)
KBAF - Westfield-Barnes Regional Airport (11 nm SW)
0B5 - Turners Falls Airport (16 nm N)
KORE - Orange Municipal Airport (20 nm NE)
KBDL - Bradley International Airport (24 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ryan Wilkinson
Photo taken 22-Jul-2017
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Northampton Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:48 | | 08:48 |
| Sunrise | | 05:21 | | 09:21 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 17:53:58 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 13:53:58 |
|
| METAR |
KCEF 9nm SE | 251655Z AUTO 21006KT 10SM FEW013 BKN023 BKN180 18/14 A3001 RMK AO2 SLP166 T01810144
|
KBAF 11nm SW | 251704Z 00000KT 10SM BKN026 19/16 A3003 RMK AO2 T01890156 $
|
|
| TAF |
KCEF 9nm SE | 250045Z 2500/2606 VRB06KT 4800 -RA BR BKN007 OVC012 QNH3003INS TEMPO 2500/2509 2400 -SHRA BR BKN005 OVC012 BECMG 2517/2518 29009KT 9999 NSW FEW009 BKN015 BKN040 QNH2997INS TEMPO 2518/2522 26012G18KT BECMG 2522/2523 29009KT 9999 BKN030 BKN250 QNH2997INS BECMG 2601/2602 VRB06KT 9999 FEW030 BKN250 QNH3002INS TX24/2521Z TN10/2510Z LAST NO AMDS AFT 2501 NEXT 2612
|
KBAF 11nm SW | 251200Z 2512/2618 00000KT 3200 -SHRA BR OVC005 520006 QNH3006INS BECMG 2516/2517 24003KT 8000 BR BKN020 QNH3003INS BECMG 2519/2520 27003KT 9999 NSW SCT025 QNH2999INS TX21/2522Z TN10/2610Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|