FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | APC |
| Lat/Long: | 38-12-47.4810N 122-16-50.4740W 38-12.791350N 122-16.841233W 38.2131892,-122.2806872 (estimated) |
| Elevation: | 35.5 ft. / 10.8 m (surveyed) |
| Variation: | 15E (2005) |
| From city: | 5 miles S of NAPA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94558 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | APC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALS RWY 01L; REIL RWY 06; MIRL RWYS 01L/19R & RWY 06/24 - CTAF. PAPI RWY 19R OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE CHRGD TO ALL AIR TAXI, COML ACFT OPNS (EXCLDG FLT INSTRUCTION), AND TSNT ACFT WEIGHING MORE THAN 12500 LBS. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.05 |
| WX ASOS: | PHONE 707-252-7916 |
| NAPA GROUND: | 121.7 [0700-2000] |
| NAPA TOWER: | 118.7 257.8 [0700-2000] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.85 |
| EMERG: | 121.5 |
| WX AWOS-3P at DVO (14 nm W): | 120.675 (415-897-2236) |
| WX AWOS-3P at O69 (16 nm W): | 132.325 (707-773-1529) |
| WX ASOS at CCR (17 nm SE): | PHONE 925-689-2077 |
| WX ASOS at VCB (18 nm NE): | 134.75 (707-240-8032) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY OAKLAND ARTCC (ZOA) ON FREQ 127.8/353.5 (MOUNT TAMALPAIS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SGDr048/4.8 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
| CCRr295/15.0 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| SAUr011/24.3 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| PYEr057/28.8 | | POINT REYES VOR/DME | | 113.70 | | 17E |
| OAKr338/29.4 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SFOr350/35.9 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| SACr231/37.0 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL SVC 2100-0600 CALL 707-224-0887. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1L/19R
| Dimensions: | 5930 x 150 ft. / 1807 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 41 /F/D/X/T | | Single wheel: | 102.0 | | Double wheel: | 134.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1L | | RUNWAY 19R |
| Latitude: | 38-12.478625N | | 38-13.392320N |
| Longitude: | 122-17.116323W | | 122-16.677778W |
| Elevation: | 14.5 ft. | | 29.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 006 magnetic, 021 true | | 186 magnetic, 201 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 6/24
| Dimensions: | 5008 x 150 ft. / 1526 x 46 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /R/C/W/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 76.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 38-12.462563N | | 38-12.651727N |
| Longitude: | 122-17.309152W | | 122-16.291387W |
| Elevation: | 14.5 ft. | | 35.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 062 magnetic, 077 true | | 242 magnetic, 257 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 1R/19L
| Dimensions: | 2510 x 75 ft. / 765 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/D/X/T | | Single wheel: | 13.5 |
|
| RUNWAY 1R | | RUNWAY 19L |
| Latitude: | 38-12.724650N | | 38-13.111405N |
| Longitude: | 122-16.883820W | | 122-16.698170W |
| Elevation: | 12.5 ft. | | 21.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 021 true | | 186 magnetic, 201 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NAPA COUNTY 2000 AIRPORT RD. NAPA, CA 94558 Phone 707-253-4300 |
| Manager: | MARK WITSOE 2000 AIRPORT RD. NAPA, CA 94558 Phone 707-253-4300 |
Additional Remarks
| - | ASPH TWYS STRENGTH 30,000 GWT SINGLE WHEEL. |
| - | ASPH APRONS STRENGTH 12500-30000 LBS GWT SINGLE WHEEL. |
| - | UNLGTD BRIDGE 1 NM S, 167 FT AGL |
| - | DUE TO AIRPORT PROXIMITY TO WETLANDS BIRDS ON AND INVOF THE AIRPORT YEAR AROUND WITH HIGHEST CONCENTRATION OF ACTIVITY OF BIRDS ON THE RYS DURING RAINY WEATHER. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC OAKLAND ARTCC AT 510-745-3380. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| REBAS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (291KB) |
| VNYRD ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC Z RWY 01L | |
download (330KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19R | |
download (298KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 01L | |
download (293KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 01L | |
download (313KB) |
| VOR RWY 06 | |
download (279KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| LIZRD FIVE | |
download (247KB) |
| MERLOT THREE | |
2 pages:
[1] [2] (314KB) |
| OZIEE FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (395KB) |
|
| NAPAA FOUR (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (751KB) |
| NAPAA FOUR (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (447KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (128KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDVO - Gnoss Field Airport (14 nm W)
O69 - Petaluma Municipal Airport (16 nm W)
CA35 - San Rafael Airport (16 nm SW)
KCCR - Buchanan Field Airport (17 nm SE)
KSUU - Travis Air Force Base (17 nm E)
KVCB - Nut Tree Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Srinath Nandakumar
Photo taken 08-Jul-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Napa County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 12:50 |
| Sunrise | | 06:18 | | 13:18 |
| Sunset | | 19:55 | | 02:55 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 03:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 10:08:43 |
| Local (UTC-7) | 27-Apr-2026 03:08:43 |
|
| METAR |
| KAPC | 270954Z AUTO 25007KT 10SM FEW060 OVC075 11/09 A2998 RMK AO2 SLP142 T01060089
|
KDVO 14nm W | 270955Z AUTO 00000G13KT 10SM FEW042 OVC070 12/07 A2997 RMK AO2
|
KO69 16nm W | 270955Z AUTO 00000KT 10SM FEW004 OVC022 07/07 A2999 RMK A01
|
KCCR 17nm SE | 270953Z 17004KT 10SM FEW065 11/07 A2998 RMK AO2 SLP138 T01060072
|
KSUU 17nm E | 270955Z AUTO 23009KT 10SM CLR 10/08 A2994 RMK AO2 SLP145 T00970080 $
|
KVCB 19nm NE | 270953Z AUTO 00000KT 10SM OVC075 11/07 A2996 RMK AO2 SLP145 T01110072
|
|
| TAF |
| KAPC | 270520Z 2706/2806 26008KT P6SM SCT050 FM270800 27004KT P6SM BKN035 FM271800 21010KT P6SM SCT040 FM280300 25007KT P6SM FEW040
|
KSUU 17nm E | 270300Z 2703/2809 23010G15KT 9999 FEW040 SCT060 QNH2991INS BECMG 2705/2706 23010KT 9999 BKN060 QNH2995INS TEMPO 2709/2715 6000 BR BKN010 BECMG 2717/2718 VRB06KT 9999 BKN030 OVC040 QNH2996INS BECMG 2723/2724 23010KT 9999 SCT050 BKN060 QNH3000INS BECMG 2806/2807 23010KT 8000 BR FEW200 QNH3006INS TX19/2721Z TN08/2712Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|