FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | AQP |
| Lat/Long: | 45-13-39.0063N 096-00-16.3059W 45-13.650105N 096-00.271765W 45.2275018,-96.0045294 (estimated) |
| Elevation: | 1021 ft. / 311.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1995) |
| From city: | 2 miles NE of APPLETON, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56208 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AQP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 118.5 (320-289-1265) |
| WX AWOS-3PT at BBB (16 nm NE): | 118.45 (320-843-3242) |
| WX AWOS-3 at DXX (16 nm SW): | 118.975 (320-598-3863) |
| WX AWOS-3 at VVV (18 nm W): | 119.225 (320-839-2363) |
| WX AWOS-3PT at MVE (20 nm SE): | 119.675 (320-269-5830) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY PRINCETON RADIO ON FREQ 122.4 (MONTEVIDEO RCO).
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQS 127.1/290.2 (REDWOOD FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MVEr316/19.7 | | MONTEVIDEO VOR/DME | | 111.60 | | 05E |
| MOXr179/20.3 | | MORRIS VOR/DME | | 109.60 | | 05E |
| BDHr276/37.7 | | WILLMAR VOR/DME | | 113.70 | | 04E |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3500 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition CRACKING. |
| Runway edge lights: | medium intensity RY 13 VISUAL LIGHTING ON INSTRUMENT RY. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 45-13.817333N | | 45-13.407000N |
| Longitude: | 096-00.514000W | | 095-59.941833W |
| Elevation: | 1020.0 ft. | | 1018.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 135 true | | 310 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2770 x 157 ft. / 844 x 48 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | CLOSED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 45-13.537667N | | 45-13.860000N |
| Longitude: | 096-00.556167W | | 096-00.100000W |
| Elevation: | 1019.0 ft. | | 1021.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 045 true | | 220 magnetic, 225 true |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF APPLETON 323 W. SCHLIEMAN AVE. APPLETON, MN 56208 Phone 320-289-1363 |
| Manager: | GREG RUETHER 149 S MUNSTERMAN APPLETON, MN 56208 Phone (320) 413-0089 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (406KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBBB - Benson Municipal Airport (16 nm NE)
KDXX - Lac Qui Parle County Airport (16 nm SW)
KVVV - Ortonville Municipal Airport/Martinson Field (18 nm W)
KMVE - Montevideo-Chippewa County Airport (20 nm SE)
KMOX - Morris Municipal Airport - Charlie Schmidt Field (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kreg Anderson
Photo taken 23-Sep-2012
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Appleton Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:32 | | 11:32 |
| Sunrise | | 07:02 | | 12:02 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 00:14:18 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 19:14:18 |
|
| METAR |
| KAQP | 032355Z AUTO 05008KT 5SM UP BR SCT006 BKN014 BKN024 OVC032 00/M00 A3007 RMK AO2 UPB2335 P0000 60000 T00051004 10008 20001 55002
|
KBBB 16nm E | 032302Z AUTO 04010KT 10SM FEW015 OVC044 01/01 A3004 RMK AO2
|
KDXX 16nm SW | 032355Z AUTO 04007KT 3SM UP CLR 00/M01 A3009 RMK AO2
|
KVVV 18nm W | 032355Z AUTO 04008KT 4SM UP OVC017 00/M01 A3008 RMK AO2
|
KMVE 20nm SE | 032355Z AUTO 05008KT 10SM OVC015 01/M01 A3007 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAXN 46nm NE | 031740Z 0318/0418 08010KT P6SM OVC015 PROB30 0322/0403 5SM -RASN BR OVC008 FM040300 05009KT 3SM -SN BR OVC008 FM040700 02007KT 1SM -SN BR OVC006 FM041200 35007KT 3/4SM -SN BR OVC007 FM041700 33013G25KT 2SM -SN BR OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|