FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AXV |
| Lat/Long: | 40-29-36.7730N 084-17-53.0680W 40-29.612883N 084-17.884467W 40.4935481,-84.2980744 (estimated) |
| Elevation: | 912.3 ft. / 278.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 8 miles SW of WAPAKONETA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45871 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1956 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AXV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1700, ALL SAT-SUN ON CALL FOR SVC & FUEL CALL AMGR. |
| Pattern altitude: | 1902.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - 122.7. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 128.325 (419-753-2821) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at SCA (17 nm SE): | 120.425 (937-492-3683) |
| WX ASOS at AOH (18 nm NE): | 128.725 (419-224-6098) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RODr322/17.0 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| DQNr010/29.0 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| FBCr224/37.1 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL & JET A1+ AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-29.507773N | | 40-29.717953N |
| Longitude: | 084-18.461433W | | 084-17.307480W |
| Elevation: | 907.7 ft. | | 908.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 081 magnetic, 077 true | | 261 magnetic, 257 true |
| Displaced threshold: | 698 ft. | | 237 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 89 ft. trees, 485 ft. from runway, 238 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear APCH SLP 13:1 TO DTHR DUE TO +89 FT TREE, 1168 FT DIST, 238 FT L. | | 15 ft. road, lighted, 330 ft. from runway, 275 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear 8 FT FENCE, 65-200 FT DIST, 220-230 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | AUGLAIZE COUNTY COMMISSIONERS 209 S BLACKHOOF ST STE 201 WAPAKONETA, OH 45895-1989 Phone 419-739-6711 |
| Manager: | TED BERGSTROM PO BOX 400 NEW KNOXVILLE, OH 45871-0400 Phone 419-753-2810 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCQA - Lakefield Airport (12 nm W)
KSCA - Sidney Municipal Airport (17 nm SE)
KAOH - Lima Allen County Airport (18 nm NE)
I17 - Piqua Airport/Hartzell Field (20 nm S)
KVES - Darke County Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Jul-2006
from a Cessna 340 at 12000 ft MSL
Do you have a better or more recent aerial photo of Neil Armstrong Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:46 | | 00:46 |
| Evening civil twilight | | 21:17 | | 01:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 18:40:18 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 14:40:18 |
|
| METAR |
| KAXV | 161815Z AUTO 22015G19KT 10SM SCT024 SCT030 SCT070 23/18 A2994 RMK AO2
|
KAOH 18nm NE | 161818Z AUTO 22008KT 10SM BKN023 BKN030 23/18 A2994 RMK AO2 T02280183
|
|
| TAF |
KDAY 36nm S | 161722Z 1618/1718 22015G22KT P6SM BKN035 FM162000 24013G22KT P6SM BKN035 FM162300 23009KT P6SM BKN027 FM170000 23008KT P6SM BKN015 FM170300 19006KT P6SM BKN008 FM170800 20005KT P6SM SCT011 PROB30 1708/1712 -SHRA BKN011
|
KFFO 42nm S | 161238Z 1612/1717 16009KT 9999 FEW060 510103 QNH2994INS BECMG 1612/1613 19012KT 8000 -SHRA VCTS FEW019CB BKN060 BKN110 QNH2995INS TEMPO 1613/1619 VRB15G25KT 3200 -TSRA BKN019CB OVC045 BECMG 1617/1619 22012KT 6000 -TSRA BKN045CB OVC100 QNH2996INS TEMPO 1619/1621 VRB15G25KT 3200 -TSRA BECMG 1620/1621 22012KT 9999 NSW SCT045 BKN100 510103 QNH2994INS TEMPO 1621/1703 21015G25KT 9000 -SHRA BKN045 OVC100 520103 BECMG 1702/1703 20009KT 9999 FEW100 BKN200 510102 QNH2998INS TX25/1621Z TN17/1711Z
|
KFDY 43nm NE | 161738Z 1618/1718 23015G25KT P6SM BKN060 FM162200 22009KT P6SM BKN080 FM171600 19008KT P6SM SCT035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|